Walny-Teatr i Krzysztof Zemło: Lalkobus

Co powiecie na prawdziwy teatr pod własnym blokiem? Apelujemy: kukły i marionetki w ręce dzieci!

Walny-Teatr i Krzysztof Zemło: Lalkobus: Teatr w zasięgu ręki – rysunek, rzeźba, animacja

warsztaty pod chmurką dla dzieci i dorosłych

30.05.2015, godz. 10.00-17.00 – os. Zielone Wzgórza, ul. Rumiankowa (amfiteatr)
31.05. 2015, godz. 10.00-17.00 – os. Dziesięciny, ul. Gajowa 77

godz. 10.00-13.00 – grupa dla dzieci w wieku 6-13 lat i dorosłych
godz. 14.00-17.00 – grupa dla młodzieży w wieku od 14 lat i dorosłych
udział bezpłatny

Lalkobus – twórcze przedsięwzięcie dla dzieci i młodzieży. Przedmioty przeznaczone do gry i animacji teatralnych trafiają w ręce dzieci. Zadanie polega na odkryciu nieznanych funkcji tych przedmiotów w przestrzeni teatru plenerowego. Będziemy dokumentować rysunkami, filmami oraz szkicami scenariuszowymi odkrycia nieznanych teatralnych możliwości marionet, kukieł i innych obiektów animacji. Powstaną etiudy, krótkie formy performatywne przy użyciu form plastycznych, które dzieci mogą zwykle jedynie zobaczyć w galeriach sztuki, ale nie mogą ich dotknąć ani tym bardziej użyć w twórczym działaniu.
Podsumowaniem projektu Lalkobus będzie spektakl „Dziadek”, który odbędzie się 1 czerwca na białostockich Plantach (przy fontannie).

Walny-Teatr powstał z inicjatywy Adama Walnego w 1999 roku (wcześniej działał m.in. jako Wielki Teatrzyk Świata i Teatr Bezradny). Skupia się na różnych tradycjach teatru lalki, maski i przedmiotu w warunkach studyjnych, estradowych i ulicznych. Używa lalki również poza sceną: w edukacji, terapii i sztuce performance. Pod szyldem Walny-Teatr powstały m. in. spektakle Kuglarz i Śmierć, Motyl, Genesis, Kamieniarz, Dziadek, Hamlet, Don Kichote, Opus Hamlet, Szekspir – made in Poland  czy Przygody Kropli Wody.

Adam Walny – lalkarz, scenograf, reżyser, pedagog teatru. Absolwent  Liceum Sztuk Plastycznych w Supraślu (sp. snycerz) oraz Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. Założony przez niego teatr gościł na wielu międzynarodowych festiwalach, gdzie zdobył kilkadziesiąt nagród.  W 2012 r. otwierał spektaklem Opus Hamlet scenę lalkową na zamku Kronborg w Danii. Czterokrotny stypendysta MKiDN. Organizator festiwalu Święto Głupców, założyciel Instytutu Sztuki Lalkarskiej przy własnym teatrze w Ryglicach oraz Pracowni Teatru Przedmiotu przy Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie. Autor programów edukacyjnych i terapeutycznych. Autor książki Teatr przedmiotu. Kulisy warsztatu. Arkana rzemiosła oraz albumu Walny – Teatr.

Krzysztof Zemło – absolwent Akademii Teatralnej w Warszawie na Wydziale Reżyserii Teatru Lalek. Współzałożyciel i prowadzący Teatr Okno. Rozmiłowany w teatrze cieni, w której to technice realizował swoje autorskie spektakle. Organizuje akcje i warsztaty teatralne w Polsce i za granicą. Współpracuje ze wszystkimi grupami wiekowymi. Przez wiele lat instruktor teatru w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Stypendysta Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Aktor w Teatrze Lalki i Aktora w Łomży, współpracuje z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.
www.walnyteatr.pl

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury