Warsztaty dokumentu z nominowanym do Oscara Tomaszem Śliwińskim

Filmowe Podlasie Edukuje! – warsztaty dokumentalne z Tomaszem Śliwińskim!

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zakończył nabór do kolejnej edycji projektu FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! W trakcie półrocznego projektu, warsztatowicze pod okiem nominowanego do Oscara za film „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, będą uczyć się i realizować filmy dokumentalne.

Podczas warsztatów prowadzący przeprowadzi uczestników przez meandry tworzenia autorskiego filmu dokumentalnego doprowadzając do realizacji przez każdego uczestnika autorskiego niezależnego filmu. A droga do tego będzie wieść poprzez autorski program Tomasza Śliwińskiego oparty m.in. na takich tematach jak:
– ćwiczenia z kamerą
– poszukiwanie inspiracji i tematu
– dokumentacja i praca nad scenariuszem
– inscenizacja, światło, dźwięk i praca kamery na planie

Efekty ich pracy zobaczymy na podsumowującym warsztaty, specjalnym pokazie w białostockim kinie Forum w czerwcu.

Cena warsztatów: 40 zł miesięcznie

Pierwsze zajęcia odbędą się:
30 i 31 stycznia 2016 w Białostockim Ośrodku Kultury (ul. Legionowa 5) w godzinach 11.00-16.00

Tomasz Śliwiński
Urodzony w 1979 roku. Student reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej. Absolwent Wydziału ETI oraz Zarządzania i Ekonomii na Politechnice Gdańskiej. Zajmuje się fotografią i filmem. Jego debiut filmowy „Klątwa” (2011) prezentowany był na wielu festiwalach. Jego kolejny film „Nasza klątwa” był pokazywany i  nagradzany na całym świecie z nominacją do nagrody Oscara włącznie. Razem z Magdą Hueckel założył grupę Muzungu-art, w ramach której wspólnie tworzą subiektywny dokument fotograficzny z licznych podróży po świecie. Ich prace prezentowane były m.in. w Tate Britain Gallery w Londynie. Obecnie mieszka i pracuje w Warszawie.

“Nasza klątwa”
Nominowany do Oscara 2015 w kategorii Krótki Dokument film stanowi osobistą wypowiedź reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka – Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Chorzy podczas snu przestają oddychać i wymagają dożywotniego wspomagania czynności oddechowych za pomocą respiratora. W trakcie filmu ukazany jest proces oswajania lęku związanego z tą chorobą. Historia bohaterów filmu opisana jest na blogu: www.leoblog.pl. Film jest pokazywany podczas festiwali filmowych na całym świecie i zdobywa na nich nagrody przyznawane przez jury i publiczność.

FILMOWE PODLASIE EDUKUJE! to cykliczne (dwa razy w miesiącu) spotkania, łączące zajęcia teoretyczne i warsztatowe, dzięki którym umożliwiamy osobom zainteresowanym tworzeniem filmów – ciekawą i długofalową (półroczną) formę edukacji. To dobry wstęp do samodzielnego kręcenia filmów lub dalszych poszukiwań edukacyjnych w tym temacie. Do współpracy w ramach warsztatów zapraszamy znanych i uznanych filmowców pochodzących z Podlasia (Kasia Kijek, Przemek Adamski, Maciek Szupica, Grzesiek Nowiński, Rafał Samusik, Bartek Tryzna, Ewa Borysewicz) oraz z kraju i świata (Izabela Plucińska, Marcin Sauter, Paweł Wysoczański, Svetłana Filippova, Monika Kuczyniecka, Yann Jouette, Piotr Matwiejczyk, Paweł Jóźwiak Rodan, Daria Kopeć, Marcin Filipowicz, Jeff Chiba Sterns, Tomasz Jurkiewicz, Grzegorz Jaroszuk).

więcej informacji:
www.bok.bialystok.pl
www.filmowepodlasieatakuje.pl

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury