TR Warszawa: Serce reż. Wiktor Bagiński

W ramach festiwalu Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl i spotkanie:

TR Warszawa: Serce

reż. Wiktor Bagiński / produkcja: TR Warszawa

23 maja 2022, godz. 18:00
aula Wydziału Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku, ul. Świerkowa 20C
bilety: 40 zł (przedsprzedaż), 50 zł (w dniu wydarzenia), dostępne w kasach Kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, na bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem

prowadzenie spotkania: Miłka Malzahn

 

Prawie trzydziestoletni Nigeryjczyk mieszkający w Polsce porzuca swoje ledwie narodzone dziecko w 1994 roku. Trzydzieści lat później jego syn rozpoczyna wędrówkę do serca swojej historii. Co jest prawdą, a co mitem w tej rodzinnej opowieści? Jak zmierzyć się ze stereotypami na temat rasy? Jak uwolnić się od nienawiści?

“Serce” jest dokumentalną opowieścią młodego czarnoskórego Polaka, który wyrusza na poszukiwanie swojego biologicznego ojca. Scenariusz inspirowany opowiadaniem Josepha Conrada bazuje na autobiograficznych zapisach reżysera Wiktora Bagińskiego i jest próbą wydobycia politycznych znaczeń kryjących się w osobistej historii reżysera.

Wiktor Bagiński: „Moja tragedia nie polega na tym, że jestem czarny. Moja tragedia nie polega nawet na tym, że jestem czarnym Polakiem. Tragedia, której najbardziej się obawiam — idąc za Jamesem Baldwinem — polega na zaakceptowaniu teologii, która odmawia życia. Chodzi tutaj o dopuszczenie do siebie możliwości bycia podczłowiekiem. Jeśli taka możliwość, a raczej po prostu myśl, zostanie dopuszczona, wtedy rozpoczyna się walka o swoje człowieczeństwo. Spektakl ten rezygnuje z dyskursu na rzecz doświadczenia. Doświadczenia utraty i odrzucenia, które to przyniosły cierpienie. Jednak samo poszukiwanie momentu narodzin nienawiści pozwala na beztroską afirmację BRAKU. Braku ojca.”

adaptacja i reżyseria: Wiktor Bagiński
scenariusz: Wiktor Bagiński, Martyna Wawrzyniak
scenografia: Ania Oramus
kostiumy: Marcin Kosakowski
światło, wideo: Natan Berkowicz
muzyka: Bartek Prosuł
choreografia: Krystyna Lama Szydłowska
obsada: Jan Dravnel, Dobromir Dymecki, Magdalena Kuta, Aleksandra Popławska

W spektaklu wykorzystano fragmenty książek:
Joseph Conrad, „Jądro ciemności”, tłum. Aniela Zagórska, Wolne Lektury,
James Baldwin, „Zapiski syna kraju tego”, tłum. Mikołaj Denderski, Wydawnictwo Karakter 2019,
Stanislav Grof, „Kosmiczna gra”, tłum. Maciej Lorenc, Dariusz Misiuna, Wydawnictwo Okultura 2014,
Frantz Fanon, „Czarna skóra, białe maski”, tłum. Urszula Kropiwiec, Wydawnictwo Karakter 2020,
Stowarzyszenie Polaków Pochodzenia Afrykańskiego, „Z Wiktorem Bagińskim rozmawia Oskar Kafel (prezes SPPA)” [w:] „Rasizm po polsku”, wydawnictwo HOW2 Digital Publishing.

Wiktor Bagiński – absolwent Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Studiował także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim. Zagrał w takich spektaklach, jak m.in. “Heroes of Future” w reż. Markusa Öhrna (prod. Komuna Warszawa, 2014), “Twerk Like a Teen Spirit” w reż. Marty Ziółek (2015), “Piłkarze” w reż. Małgorzaty Wdowik (prod. TR Warszawa, 2016) czy “Vernon Subutex” w reż. Wiktora Rubina (prod. Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, 2018). Był asystentem Krzysztofa Garbaczewskiego przy realizacji “Kosmosu” (prod. Narodowy Stary Teatr im. Heleny Modrzejewskiej, 2016). W 2017 roku wyreżyserował swój autorski tekst „Negronautki” w Instytucie Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego. Podczas 8. Forum Młodej Reżyserii w Krakowie wyreżyserował spektakl “MARAT/SADE”, dwa lata później na tym samym festiwalu wystawił „Otella”. Bagiński jest laureatem 3. konkursu Modelatornia (projekt “Czarna skóra, białe maski”). Na festiwalu Sopot Non-Fiction pokazał swój performans „Zmurzynienie”. W 2020 roku wyreżyserował komedię Moliera „Don Juan” w Teatrze Polskim w Poznaniu. W 2021 roku roku powołał Instytut Redukcji Stresu Mniejszościowego BIAŁOŚĆ.

 

partner wydarzenia: Wydział Nauk o Edukacji Uniwersytetu w Białymstoku

Galeria

serce (13) serce (16) serce (18) serce (20) serce (21) serce (22) serce (27) serce (29) serce (31) serce (33) serce (34) serce (40) serce (41) serce (42) serce (43) serce (45) serce (48) serce (50) serce (51) serce (52) serce (55) serce (60) serce (61) serce (63) serce (66) serce (90)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury