Wojciech Pszoniak: Belfer

W ramach 33. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na monodram Wojciecha Pszoniaka, w reżyserii Michała Kwiecińskiego!

BELFER

23 maja 2018, godz. 19.30
Sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 25 zł (przedsprzedaż) / 35 zł (w dniu wydarzenia) w kasie kina Forum, kasie BOK/CLZ (ul. Warszawska 19), online: bilety.bok.bialystok.pl
BILETY WYPRZEDANE!

Po spektaklu spotkanie z artystą!

Wydarzenie na FB

Sztuka “Belfer” belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a, to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla tzw. trudnej młodzieży. Praca, wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu…

Wyreżyserowana przez Michała Kwiecińskiego sztuka pokazywana była w kilkudziesięciu krajach, za każdym razem prowokując widzów do dyskusji i stawiania pytań dotyczących relacji nauczyciel – uczeń.

Premierowe przedstawienie odbyło się w 2004 roku. Wojciech Pszoniak, który wcielił się w rolę tytułowego belfra, tak mówił w wywiadzie dla Polskiego Radia: „Fundamentalnie człowiek uczy się w dwóch miejscach: w domu i szkole. Mój monodram mówi o tym, jak kształtują się relacje między mentorem a uczniem oraz o degradacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej”.

Autor: Jean Pierre-Dopagne
Przekład: Bogusław Forsztęga
Reżyseria: Michał Kwieciński
Scenografia i kostiumy: Irena Biegańska

Wojciech Pszoniak – wielokrotnie nagradzany (ostatnio, w 2018 roku Orderem Sztuki i Literatury Ministra Kultury Francji) wybitny polski aktor teatralny i filmowy.

Urodzony w 1942 roku we Lwowie. Dorastał w Gliwicach. W młodości grał na skrzypcach i klarnecie, w średniej szkole muzycznej w Bytomiu uczył się gry na oboju, udzielał się też w orkiestrze wojskowej. Występował w teatrach amatorskich i studenckich, a także w kabaretach. W 1968 ukończył studia na PWST w Krakowie, podczas studiów był współzałożycielem Teatru STU. Występował w Starym Teatrze w Krakowie (1968-72), Narodowym (1972-74) i Powszechnym w Warszawie (1974-80), od 1978 także w teatrach francuskich. Wykładowca w warszawskiej PWST (1974-80). Występował w kabarecie “Pod Egidą”. W latach 80. wyjechał do Francji, gdzie kontynuował swoją aktorską karierę. W latach 90., nadal grając i mieszkając we Francji, zaczął ponownie grać w polskich filmach.

Trudno wymienić wszystkie role Wojciecha Pszoniaka, bo ma ich na koncie ponad sto, ale wymieńmy te najważniejsze: Moryc Welt w “Ziemi Obiecanej”, Dziennikarz i Poeta w “Weselu”, Robespierre w “Dantonie” i Janusz Korczak w “Korczaku” Andrzeja Wajdy, tytułowy Diabeł w filmie Andrzeja Żuławskiego, doktor Marglewski w “Szpitalu Przemienienia” Edwarda Żebrowskiego, Ottenhagen w “Kiedy rozum śpi” Marcina Ziębińskiego czy Felicjan Zuppe w “Excentrykach czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego.

pełny program festiwalu

Galeria

Belfer_fot Witold Popiel_Piotr Kłosek Belfer_ fot Studio Metropolis_1 Belfer_fot Studio Metropolis 1-2 2-2 3-2 4-1 5-1 11-1 13-1 15 24-1 30-1 35 37 45 47 55

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury