Wokół Akademii Ruchu

Zapraszamy na performance, pokaz filmu i spotkanie członkiniami legendarnej Akademii Ruchu: Jolantą Krukowską i Aleksandrą Lompart!

Wokół Akademii Ruchu

Performance „Z drogi” Jolanty Krukowskiej
pokaz filmu „Akademia Ruchu” (60’) w reż. Andrzeja Sapija
Spotkanie z członkiniami Akademii Ruchu: Jolantą Krukowską i Aleksandrą Lompart

01.06.2015, godz. 19.00, Klub FAMA, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Performance „Z drogi” Jolanty Krukowskiej
Performance Jolanty Krukowskiej to praca łącząca elementy performance’u i tańca, próba wyrażenia istoty bycia artystą, ukazania twórczych inspiracji i ograniczeń, poszukiwania języka otwierającego nowe sposoby komunikacji. Użyte w performance teksty są inspirowane myślami Wisławy Szymborskiej i Ludwiga Wittgensteina. Artystka po raz pierwszy używa muzyki, udostępnionej przez Pawła Szymańskiego w pierwszej części “Dwóch etiud”.
Współpraca reżyserska: Wojciech Krukowski

Jolanta Krukowska uczestniczy w pracach Akademii Ruchu od 1973 roku, od 1986 realizuje performance prezentowane w Polsce oraz podczas międzynarodowych festiwali. W kraju i za granicą realizuje warsztaty twórcze z zakresu świadomości ciała i treningu ruchowego aktora.

Film „Akademia Ruchu”
Polska 2006, 65’
reżyseria: Andrzej Sapija
scenariusz: Wojciech Krukowski
producent: Polskie Wydawnictwo Audiowizualne

Powstała w 1973 roku Akademia Ruchu to artystyczny kolektyw, który wykracza poza ramy teatru alternatywnego i łączy wiele elementów: teatr, performance, sztuki wizualne. Za pomocą prostych środków estetycznych i minimalistycznie zaaranżowanych zdarzeń, przemawia językiem zrozumiałym dla widza, a jednocześnie wytrącającym go ze stanu obojętnej, mimowolnej percepcji świata. Wskazuje na ukryte mechanizmy sprawujące kontrolę nad egzystencjalnym i społecznym położeniem człowieka w świecie.
Dokument Andrzeja Sapiji jest próbą uchwycenia trzydziestoletniej historii aktywności twórczej Akademii Ruchu, ukazuje jej fenomen, posługując się słowami samych artystów oraz obrazami ich działań. Zawiera materiały filmowe z kroniki filmowej oraz materiały Akademii uzupełnione archiwalnymi fotografiami, dokumentami i szkicami. Film pokazuje towarzyszące artystom intelektualne i artystyczne motywacje, ewoluującą – zgodnie ze zmiennym rytmem świata – problematykę oraz codzienne metody pracy nad projektami. W efekcie widz może postawić sobie pytanie o warunki świadomego uczestniczenia w świecie społecznym i dostrzegania w nim możliwości (mikro)oporu.

Zdjęcie w wydarzeniu: Mariusz Michalski

Galeria

Jolanta Krukowska_fot_Mariusz_Michalski

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury