Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Białegostoku za 2019 rok – Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i Nagrody Artystycznej, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się 23 sierpnia, w ramach tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Uroczystość w sali Forum uświetni koncert Kuby Badacha.
23 sierpnia 2020, godz. 17:30
Sala Forum, ul. Legionowa 5
Urząd Miejski przygotował 35 dwuosobowych zaproszeń na koncert, które w środę, 29 lipca można będzie wygrać na profilu Wschodzący Białystok na Facebooku.
W związku z licznymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, w tym roku liczba dostępnych miejsc w sali Forum będzie ograniczona.
Nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa podczas całej uroczystości.
Przypomnijmy nominowanych do Nagrody Literackiej:
w kategorii najlepsza książka roku:
– „Wędrowny Zakład Fotograficzny” Agnieszka Pajączkowska,
– „Wszystkojedność” Grzegorz Sobaszek,
– „Dropie” Natalka Suszczyńska,
w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:
– „Środki transportu” Magdalena Kicińska,
– „Transparty” Nina Manel, Biuro Literackie,
– „Czarny organizm” Juliusz Pielichowski,
– „Wtracenie” Przemysław Suchanecki,
– „Godzina wychowawcza” Tomasz Ważny.
Zgłoszone wnioski do Nagrody Artystycznej:
w kategorii artystycznej – za dokonania twórcze w następujących dziedzinach sztuki: film, fotografika, muzyka, plastyka, taniec, teatr:
– Anna Olszewska (muzyka); Marta Guśniowska (teatr); Rafał Supiński (teatr); Michał Jackowski (plastyka); Frey-Lech Trio Zespół Klezmerski Lech Mazurek (muzyka) – każda z tych osób za całokształt dotychczasowej działalności,
– Karolina Czarnecka (muzyka) – za wydaną w 2019 r. płytę „Cud”, łączącą elementy muzyczne i tekstowe właściwe dla Podlasia, z uniwersalnym spojrzeniem na świat,
– Karolina Cicha (muzyka) – za dotychczasowe projekty muzyczne, w tym nawiązujące do wielokulturowości miasta i regionu,
w kategorii organizatorskiej – za pomysły i organizację wydarzeń kulturalnych w mieście:
– Wojciech Bokłago; Adam Radziszewski – za całokształt dotychczasowej działalności,
w kategorii ochrony dziedzictwa – za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta oraz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym:
– Andrzej Fiedoruk – za całokształt dotychczasowej działalności,
– Elżbieta Iwona Kozłowska-Świątkowska – za zorganizowanie i kontynuowanie przez 5 lat kwesty na rzecz ratowania zagrożonych zniszczeniem nagrobków Cmentarza Farnego w Białymstoku,
w kategorii upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej, w tym jedno zgłoszenie zbiorowe – za działania na rzecz upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w mieście, we wszystkich dziedzinach sztuki:
– Grzegorz Kasdepke; Europejska Szkoła Stylizacji Vena Art – za całokształt dotychczasowej działalności,
– Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew, Andrzej Bajguz (zgłoszenie zbiorowe) – za tworzenie cotygodniowego tygodnika kulturalnego w mieście, czyli programu „Podróże po kulturze” na falach regionalnej rozgłośni radiowej.
(Informacja za stroną Urzędu miejskiego w Białymstoku – www.bialystok.pl)
——————————————–
KUBA BADACH
Po prawie 30 latach pracy na scenie i muzycznej aktywności jako wokalista, kompozytor i producent, po setkach koncertów i muzycznych kooperacji z plejadą najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny, dziesiątkach płyt współtworzonych z rozlicznymi artystami, Kuba Badach postanowił stworzyć album pod tytułem “Oldschool”, będący pierwszym solowym, muzycznie autorskim krążkiem w dorobku artysty.
Tak o swej płycie mówi sam artysta:
“Oldschool” w języku angielskim oznacza coś staroświeckiego, wywodzącego się ze “starej szkoły”, tytuł mógłby więc sugerować, że napisałem i nagrałem muzykę w jakiejś konkretnej retro stylistyce, np. w stylu brzmienia lat 60.
Tak jednak nie jest. Dla mnie “oldschool” jest pewnym hasłem, odnoszącym się do sposobu pisania i aranżowania piosenek. Od dziecka najbardziej poruszały mnie utwory, w których dużo się działo, gdzie ciekawe melodie osadzone były na bogatych strukturach harmonicznych spiętych wielopłaszczyznowymi aranżacjami. Piosenki pisane i produkowane przez takich twórców jak m.in. Quincy Jones, Burt Bacharach, Stevie Wonder, Donald Fagen, to dzieła, których słucham do dziś i nie przestają mnie fascynować. Album Oldschool jest więc moim ukłonem w stronę mistrzów.”
Na płycie usłyszymy kilkanaście kompozycji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach. Znajdziemy tu charakterystyczne “jazzawe” brzmienie zespołu Kuby Badacha, znane z płyty “Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, czyli fortepian Jacka Piskorza, kontrabas Michała Barańskiego i perkusję Roberta Lutego, wzbogacone brzmieniem gitary Łukasza Belcyra, hammonda Marcina Górnego oraz sekcji dętej Macieja Kocińskiego (saksofon) i Piotra Schmidta (trąbka).
Usłyszymy też echa stylistyk lat 70., 80. i 90. Niespodzianką dla słuchaczy będzie fakt, że w wielu utworach Badach nie ograniczył się do roli kompozytora i wokalisty, ale nagrał partie gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych.
“Oldschool” zrodził się na przekór trendom, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za ambitnym popem.