Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Białegostoku i koncert Kuby Badacha

Wręczenie nagród Prezydenta Miasta Białegostoku za 2019 rok – Nagrody Literackiej im. Wiesława Kazaneckiego i Nagrody Artystycznej, ze względu na epidemię koronawirusa, odbędzie się 23 sierpnia, w ramach tegorocznego Festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar. Uroczystość w sali Forum uświetni koncert Kuby Badacha.

23 sierpnia 2020, godz. 17:30
Sala Forum, ul. Legionowa 5

wytyczne dla wydarzeń organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury (BOK) podczas Festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar

Urząd Miejski przygotował 35 dwuosobowych zaproszeń na koncert, które w środę, 29 lipca można będzie wygrać na profilu Wschodzący Białystok na Facebooku.

W związku z licznymi obostrzeniami związanymi z epidemią koronawirusa, w tym roku liczba dostępnych miejsc w sali Forum będzie ograniczona.
Nadal obowiązuje konieczność zachowania dystansu społecznego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa podczas całej uroczystości.

Przypomnijmy nominowanych do Nagrody Literackiej:

w kategorii najlepsza książka roku:
– „Wędrowny Zakład Fotograficzny” Agnieszka Pajączkowska,
– „Wszystkojedność” Grzegorz Sobaszek,
– „Dropie” Natalka Suszczyńska,

w kategorii najlepszy ogólnopolski poetycki debiut roku:
– „Środki transportu” Magdalena Kicińska,
– „Transparty” Nina Manel, Biuro Literackie,
– „Czarny organizm” Juliusz Pielichowski,
– „Wtracenie” Przemysław Suchanecki,
– „Godzina wychowawcza” Tomasz Ważny.

Zgłoszone wnioski do Nagrody Artystycznej:

w kategorii artystycznej – za dokonania twórcze w następujących dziedzinach sztuki: film, fotografika, muzyka, plastyka, taniec, teatr:
– Anna Olszewska (muzyka); Marta Guśniowska (teatr); Rafał Supiński (teatr); Michał Jackowski (plastyka); Frey-Lech Trio Zespół Klezmerski Lech Mazurek (muzyka) – każda z tych osób za całokształt dotychczasowej działalności,
– Karolina Czarnecka (muzyka) – za wydaną w 2019 r. płytę „Cud”, łączącą elementy muzyczne i tekstowe właściwe dla Podlasia, z uniwersalnym spojrzeniem na świat,
– Karolina Cicha (muzyka) – za dotychczasowe projekty muzyczne, w tym nawiązujące do wielokulturowości miasta i regionu,

w kategorii organizatorskiej – za pomysły i organizację wydarzeń kulturalnych w mieście:
– Wojciech Bokłago; Adam Radziszewski – za całokształt dotychczasowej działalności,

w kategorii ochrony dziedzictwa – za działania na rzecz ochrony, popularyzacji i dokumentowania zabytków miasta oraz upowszechniania wiedzy o dziedzictwie kulturowym:
– Andrzej Fiedoruk – za całokształt dotychczasowej działalności,
– Elżbieta Iwona Kozłowska-Świątkowska – za zorganizowanie i kontynuowanie przez 5 lat kwesty na rzecz ratowania zagrożonych zniszczeniem nagrobków Cmentarza Farnego w Białymstoku,

w kategorii upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej, w tym jedno zgłoszenie zbiorowe – za działania na rzecz upowszechniania kultury i edukacji kulturalnej w mieście, we wszystkich dziedzinach sztuki:
– Grzegorz Kasdepke; Europejska Szkoła Stylizacji Vena Art – za całokształt dotychczasowej działalności,
– Dorota Sokołowska, Olga Gordiejew, Andrzej Bajguz (zgłoszenie zbiorowe) – za tworzenie cotygodniowego tygodnika kulturalnego w mieście, czyli programu „Podróże po kulturze” na falach regionalnej rozgłośni radiowej.

(Informacja za stroną Urzędu miejskiego w Białymstokuwww.bialystok.pl)

——————————————–

KUBA BADACH

Po prawie 30 latach pracy na scenie i muzycznej aktywności jako wokalista, kompozytor i producent, po setkach koncertów i muzycznych kooperacji z plejadą najjaśniejszych gwiazd polskiej sceny, dziesiątkach płyt współtworzonych z rozlicznymi artystami, Kuba Badach postanowił stworzyć album pod tytułem “Oldschool”, będący pierwszym solowym, muzycznie autorskim krążkiem w dorobku artysty.

Tak o swej płycie mówi sam artysta:
“Oldschool” w języku angielskim oznacza coś staroświeckiego, wywodzącego się ze “starej szkoły”, tytuł mógłby więc sugerować, że napisałem i nagrałem muzykę w jakiejś konkretnej retro stylistyce, np. w stylu brzmienia lat 60.
Tak jednak nie jest. Dla mnie “oldschool” jest pewnym hasłem, odnoszącym się do sposobu pisania i aranżowania piosenek. Od dziecka najbardziej poruszały mnie utwory, w których dużo się działo, gdzie ciekawe melodie osadzone były na bogatych strukturach harmonicznych spiętych wielopłaszczyznowymi aranżacjami. Piosenki pisane i produkowane przez takich twórców jak m.in. Quincy Jones, Burt Bacharach, Stevie Wonder, Donald Fagen, to dzieła, których słucham do dziś i nie przestają mnie fascynować. Album Oldschool jest więc moim ukłonem w stronę mistrzów.”

Na płycie usłyszymy kilkanaście kompozycji utrzymanych w zróżnicowanych stylistykach. Znajdziemy tu charakterystyczne “jazzawe” brzmienie zespołu Kuby Badacha, znane z płyty “Tribute to Andrzej Zaucha. Obecny”, czyli fortepian Jacka Piskorza, kontrabas Michała Barańskiego i perkusję Roberta Lutego, wzbogacone brzmieniem gitary Łukasza Belcyra, hammonda Marcina Górnego oraz sekcji dętej Macieja Kocińskiego (saksofon) i Piotra Schmidta (trąbka).
Usłyszymy też echa stylistyk lat 70., 80. i 90. Niespodzianką dla słuchaczy będzie fakt, że w wielu utworach Badach nie ograniczył się do roli kompozytora i wokalisty, ale nagrał partie gitary basowej oraz instrumentów klawiszowych.

“Oldschool” zrodził się na przekór trendom, dla wszystkich tych, którzy tęsknią za ambitnym popem.

Galeria

nagrody (1) nagrody (2) nagrody (3) nagrody (4) nagrody (5) nagrody (6) nagrody (7) nagrody (8) nagrody (9) nagrody (10) nagrody (11) nagrody (12) nagrody (13) nagrody (14) nagrody (15) nagrody (16) nagrody (17) nagrody (18) nagrody (19) nagrody (20) nagrody (21) nagrody (22) nagrody (23) nagrody (24) nagrody (25) nagrody (26) nagrody (27) nagrody (28) nagrody (29) nagrody (30) nagrody (31) nagrody (32) nagrody (33) nagrody (34) nagrody (35) nagrody (36) nagrody (37) nagrody (38) nagrody (39) nagrody (40) nagrody (41) nagrody (42) nagrody (43) nagrody (44) nagrody (45) nagrody (46) nagrody (47) nagrody (48)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury