Wystawa prac z konkursu “Człowiek obok mnie”

Białostocki Ośrodek Kultury oraz członkowie jury Agnieszka Pajączkowska, Michał Heller i Tymon Markowski zapraszają na wystawę prac z konkursu “Człowiek obok mnie”.

wernisaż: 25 września 2020, godz. 18:00
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny
wystawę będzie można oglądać do 20 października w godzinach 14:00-20:00

wytyczne dla wystaw, zwiedzania, galerii Białostockiego Ośrodka Kultury
oświadczenie uczestnika wystawy

Laureatami konkursu zostali:

  • GRAND PRIX – zdjęcie pojedyncze
    • Daria – Stepan Rudyk
  • Wyróżnienie – zdjęcie pojedyncze
    • Izolacja – Aleksandra Szydło
  • GRAND PRIX – cykl zdjęć
    • Ośrodek dla bezdomnych mężczyzn – Stepan Rudyk
  • Wyróżnienie – reportaż
    • Chłopięcy dziennik z izolacji – Agnieszka Maruszczyk

W wystawie pokonkursowej wezmą udział fotografie autorstwa:
Piotra Czaplińskiego, Daniela Krzysztofa Zygmunta, Adama Kwaśnickiego, Janusza Nadolskiego, Pawła Balejko, Jacka Marka, Magdy Rachwał, Agnieszki Pawłowskiej-Górskiej, Andrzeja Błońskiego, Anny Piłkowskiej i Krzysztofa Krawczyka

To szczególny rok, którego charakter odbił się w fotografiach nadesłanych na 11. edycję konkursu „Człowiek obok mnie”. Często podejmowany był temat pandemii. Izolacja spowodowała, że z jednej strony, nagle znaleźliśmy się bardzo blisko siebie, z drugiej, że wyostrzyły się społeczne dystanse, różnice i podziały. Wśród nadesłanych fotografii zwracała uwagę obecność fotografii ulicznej – nie tylko tej dokumentującej aktywność społeczną w przestrzeni publicznej (protesty, marsze itd.), ale także powstającej z potrzeby uważnej obserwacji codziennych sytuacji właściwej dla nurtu street photography. Dokonując wyboru, staraliśmy się kierować jakością obrazów fotograficznych, ale również decyzją autora/autorki dotyczącej interpretacji tematu konkursu przez pryzmat ważnych obecnie kwestii społecznych, choć często pokazywanych z osobistego lub intymnego punktu widzenia. Dotykają ich wszystkie nagrodzone prace: pozostawanie w kryzysie bezdomności, dziecięce doświadczenie izolacji, obecność Ukraińców i Ukrainek w Polsce, poczucie osamotnienia wśród najbliższych. W trakcie obrad pracowaliśmy w oparciu o nadesłane fotografie, nie znając nazwisk autorów i autorek. Dopiero po dokonaniu wyboru okazało się, że obie nagrody Grand Prix otrzymuje ta sama osoba, co jest sytuacją bez precedensu w historii konkursu. 
Agnieszka Pajączkowska, Michał Heller, Tymon Markowski

 

Grand Prix – Zdjęcie pojedyncze – Daria – Stepan Rudyk

Nagrodę Grand Prix za zdjęcie pojedyncze otrzymuje Stepan Rudyk. Portret Darii, ukraińskiej artystki, która wyemigrowała do Polski działa dzięki nieoczywistemu, dziwnemu kontekstowi sytuacyjnemu i sile centralnej kompozycji. Bohaterka jest osobna, magnetyzująca i pełna smutku. Jest inna. To portret złożonej i nieoczywistej obecności Ukraińców i Ukrainek w Polsce, którzy wskutek wojny i kryzysu szukają możliwości życia i pracy za zachodnią granicą, mierząc się z uprzedzeniami, wyzwaniami i indywidualnymi emocjami. 
Agnieszka Pajączkowska

 

Grand Prix – Cykl – Ośrodek dla bezdomnych mężczyzn – Stepan Rudyk

Podejmowanie tematów społecznych nie jest rzeczą łatwą. W nagrodzonym cyklu zobaczyliśmy nie tylko dobrą technikę, która objawiła się w umiejętnym komponowaniu kadrów, ale także wyczucie, ponieważ autor nie epatuje tragizmem, a raczej odgrywa rolę spokojnego przewodnika po budynku, w którym mieszkają dotknięci trudną sytuacją mężczyźni. Cykl zdecydowanie wyróżniał się na tle wszystkich zgłoszeń i decyzja o przyznaniu nagrody była jednomyślna.
Tymon Markowski

 

Wyróżnienie – Zdjęcie pojedyncze – Izolacja – Aleksandra Szydło

Izolacja to stan, który nierozerwalnie kojarzyć nam się będzie z tym, co spotkało nas wiosną tego roku. Lęk i niepewność dane nam było przeżywać w otoczeniu najbliżej rodziny lub w samotności. Nasze światy skurczyły się do przestrzeni mieszkań. Pozbawieni kontaktu z innymi zrozumieliśmy, jak ważni jesteśmy dla siebie nawzajem. Na szczęście dla większości z nas ten stan okazał się tylko etapem – kolejną lekcją.
Zdjęcie “Izolacja” opowiada jednak historię odseparowania o zupełnie innym charakterze. To skala mikro – dramat rozgrywający się  w ciszy, nad stołem przedzielonym ścianą milczenia. Tu wszystko jest gęste jak smoła. Surowa trafnie dobrana czarno-biała stylistyka gryzie w oczy jak dym z papierosa dogasającego samotnie w popielniczce. Kompozycja  dusi się pomiędzy tępym spojrzeniem a parawanem gazety. Kadr z premedytacją upchany znaczeniami. Celowo za ciasny – jak cztery ściany, w których wydarzyło się już wszystko.
Dramatyczny obraz. Więcej tu napięcia niż na niejednym zdjęciu z barykady. W tym wypadku konkursowy “Człowiek obok mnie” jest już zupełnie obcy. Nieznany, już nawet z widzenia.
Michał Heller

 

Wyróżnienie – Cykl – Chłopięcy dziennik z izolacji – Agnieszka Maruszczyk

Seria “Chłopięcy dziennik z izolacji” to opowieść o odosobnieniu pomiędzy światami. Zdjęcia zrobione na granicy pomiędzy rzeczywistością a fantazją. Rozciągnięte pomiędzy brzaskiem a zmrokiem, oniryczne, chwilami depresyjne obrazy opowiedziane językiem klasycznej, świadomie uprawianej fotografii. To nie jest historia o budowaniu namiotu z koca w salonie. Nie ma tu wspólnego gotowania. Nie ma rozmów z dziadkami na Skypie. Ale jest człowiek. W jego świecie jest jeszcze Kapitan Hook. W jego Bullerbyn są jeszcze dzieci. Staś i Nell nie zdążyli się jeszcze zestarzeć. Nie oznacza to jednak, że ten człowiek się nie boi. Nie odczuwa napięcia. Im dłużej oglądamy te zdjęcia, tym bardziej pozorna wydaje nam się beztroska dzieciństwa.
W kwarantannie chwilami zdawało mi się, że jako dorosły mam monopol na stres i zwątpienie. Po obejrzeniu świetnie poprowadzonego, nieoczywistego cyklu  autorstwa pani Agnieszki Maruszczyk wiem, jak bardzo się myliłem.
Michał Heller

 

Jury konkursu Człowiek Obok Mnie 2020

Agnieszka Pajączkowska (ur. 1986 r.) – kulturoznawczyni, badaczka historii codziennych praktyk fotograficznych, twórczyni projektów interdyscyplinarnych, fotograficznych i kulturalnych, animatorka kultury, kuratorka, tutorka i coach, absolwentka studiów doktoranckich w Instytucie Kultury Polskiej UW, autorka tekstów naukowych i reportaży. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w obszarze „Sztuki wizualne” (2015). Od 2012 roku prowadzi Wędrowny Zakład Fotograficzny. Za książkę „Wędrowny zakład fotograficzny” otrzymała Nagrodę Literacką im. Wiesława Kazaneckiego.
W podejmowanych działaniach łączy refleksję akademicką z praktyką twórczą i animacją kultury. Interesuje ją rzemieślnicza i użytkowa historia fotografii i jej związki z praktykami codziennymi, archiwami i lokalną historią. W 2016 roku w ramach TIFF Festival we Wrocławiu prezentowana była jej autorska wystawa “Wędrowny Zakład Fotograficzny na Dolnym Śląsku”.
agapajaczkowska.pl

Tymon Markowski (ur. 1986 r. w Krakowie) – fotograficzny samouk, studiował socjologię. Zaczął pracę jako fotoreporter w 2006 roku. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Był nominowany oraz wygrywał konkursy fotograficzne, zarówno w kraju (Grand Press Photo, BZ WBK Press Foto), jak i za granicą. Zdobywca międzynarodowego tytułu Fotograf Roku w kategorii event (International Photography Awards 2016) oraz tytułu Fotoreporter Roku 2016 przyznawanego przez polskie Stowarzyszenie Fotoreporterów. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce oraz za granicą. Założyciel edukacyjnej inicjatywy Street Photo Poland, promującej fotografię uliczną w Polsce.
tymonmarkowski.com

Michał Heller – białostocki fotograf związany z Operą i Filharmonią Podlaską, laureat IV edycji Konkursu Fotografii Teatralnej.
michalheller.pl

 

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

Partner:
Virturama

Galeria

Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (1) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (2) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (3) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (4) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (6) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (7) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (8) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (9) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (10) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (11) Czlowiek obok mnie 2020_wernisaz (12)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury