Wystawa: Prace i robótki + Spotkanie: Dream Team + Koncert: Południce pracują

W ramach festiwalu ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zapraszamy na wernisaż wystawy “Prace i robótki”, połączony ze spotkaniem z kolektywem rysujących dziewczyn Dream Team oraz koncert Południce pracują!

9 marca 2018, godz. 20.15
Klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Praca to szaleństwo. Niektórym „szczęściarzom” zajmuje nawet trzy czwarte ich życia. Opowiadając sobie historie i słuchając innych relacji, mniej lub bardziej związanych z pracą, jej szukaniem czy porzucaniem, kolektyw Dream Team wymyślił album „Prace i robótki”. Autorki spisały opowieści i wybrały te najbliższe ich doświadczeniom zawodowym. Narysowane przez członkinie Dream Teamu i Gościówy historie, opowiadają o tym, jak one odczuwają życie definiowane pracą. Album jest wielogłosem w formie i treści, a historie opowiedziane za pomocą rysunkowych epizodów tworzą patchworkową rzeczywistość, taką, jaka się ona jawi. Groza, śmiech i łzy – jeśli czytelnicy doświadczają tych emocji podczas lektury „Prac i robótek”, to znaczy, że wykonali swoją czytelniczą pracę, jak należy. Premii jednak nie będzie…

Album “Prace i robótki” stanowi luźną i indywidualnie poprowadzoną narrację każdej z rysowniczek. Jest zbiorem historii związanych z doświadczeniami z pracą zarobkową. Są to opowieści dziewczyn, narysowane przez dziewczyny. Oprócz członkiń Dream Teamu – Agnieszki Gójskiej, Beaty Sosnowskiej, Natalii Kulki i Ann Fau – w pracach nad albumem udział wzięły Gościówy – Marta Bystroń i Edyta Bystroń, rysowniczki niezależnej sceny komiksowej.

Dream Team to dziewczyński kolektyw rysunkowo-komiksowy, grupa artystek działających na różnych polach sztuki. Łączy je idea, aby stworzyć projekt, który przeformułuje dotychczasową koncepcję komiksu. Skład Dream Teamu jest dynamiczny, grupa jest w ciągłej transformacji, w swoim składzie ma stałe uczestniczki, jak też tzw. Gościówy, z którymi współpracuje w ramach różnych projektów. Trwająca od 2012 roku działalność kolektywu skupia się między innymi na prowadzeniu warsztatów komiksowych, edukacyjnych, ekologicznych oraz inicjatywach na rzecz mniejszości wykluczonych ze względu na orientację seksualną i pozycję społeczną. Dream Team zaprezentował kilkanaście wystaw na terenie całej Polski. W swoim dorobku ma także publikacje, w tym album “Tak, super” w całości drukowany metodą seriografii, ręcznie zszywany, którego wydawcą jest V9.

Beata Sosnowska – specjalistka od wystrzałowych pomysłów. Rysuje komiksy w tym o tematyce LGBT, prowadzi warsztaty komiksowe, czasem cos namaluje lub napisze.
Agnieszka Gójska – teoretycznie animatorka kultury, w praktyce tez animatorka działań na cztery ręce, oczy i uszy. Twórczyni projektu “Brzuchomówcy”. Dokumentuje, ilustruje i kręci nosem.
AnFau – czyta i rysuje komiksy, urodziła się w Piotrkowie Trybunalskim, mieszka w Warszawie. Nieustannie pracuje nad cyklem notatek z codzienności.
Edyta Bystroń – zajmuje się malarstwem, rysunkiem, tkaniną artystyczną i komiksem. Jest mamą dwóch czarnych kotów – Fiodora i Bianki.
Marta Bystroń – maluje, rysuje, fotografuje, studiuje sztukę mediów.
Natalia Kulka – łomżynianka w Warszawie. Rysuje, fotografuje i robi tatuaże. Lubi kawę, dużo roślin na parapecie i przesiadywanie w muzeach.

POŁUDNICE – żeńska grupa śpiewacza z Białegostoku zabierze nas w muzyczną podróż na Podlasie. Podczas tej podróży można będzie usłyszeć tradycyjne pieśni regionu, tak różne, jak jego mieszkańcy: jedno i wielogłosowe, śpiewane po polsku lub w gwarze ukraińskiej i białoruskiej. Opowiadające o jasnych i ciemnych stronach wiejskiego życia oraz zmiennym cyklu przyrody. W tej muzycznej opowieści znajdą się m.in. pieśń o sianokosach z zaskakującą pointą, pieśni wiosenne, weselne i miłosne, skarga młodej żony na niedobrego teścia czy refleksyjna pieśń o bezpowrotnie utraconej młodości.

pełny program festiwalu

Galeria

Prace_i_robotki_AgaGojska Prace_i_robotki_EdytaBystroń Prace_i_robotki_MartaBystron Prace_i_robotki_NataliaKulka

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury