Zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej 2022/2023

Ruszyły zapisy do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej na rok szkolny 2022/2023!

Ruszył nabór dla przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych na nowy rok szkolny 2022/2023 do programu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej.
Zapisy potrwają do 4 października 2022. Będzie to już siedemnasta edycja.
W poprzednim roku projekt zrealizowało 85 kin. W seansach uczestniczyło każdego miesiąca blisko 40 tysięcy młodej widowni z miast czy miasteczek w całej Polsce.
Organizatorzy NHEF, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty, wierzą, że poprzez oglądane filmy można rozpocząć dyskusje dotyczące ważnych tematów, wartości oraz współczesnych wydarzeń.

Kino Forum / Białystok
ul. Legionowa 5
Bilet na seans: 15 zł, karnet na 7 seansów: 80 zł – dostępne w kasie kina od 5 października

Zapraszamy do skorzystania z oferty NHEF!
Katalog NHEF 2022-2023

Zachęcamy do zapisów!
Formularz zgłoszeniowy: LINK

Program NHEF 2022/2023 to comiesięczne projekcje blisko 150 tytułów, w tym aż 20 nowości, realizowanych w ramach 17 cykli tematycznych. Największe zmiany organizatorzy zaplanowali dla najstarszych uczniów ze szkół ponadpodstawowych, dbając o to, aby inicjatywa jeszcze bardziej wpisywała się w potrzeby nauczycieli oraz ich podopiecznych. Przygotowali dla tej grupy wiekowej dwa nowe cykle: „Film na maturze” – mający na celu wsparcie uczniów w przygotowaniach do egzaminu dojrzałości oraz „Ważne tematy” – stanowiący przyczynek do rozmów na aktualne, nurtujące współczesną młodzież zagadnienia. Cykl „Ważne tematy” oferowany jest w dwóch wariantach – wersji rekomendowanej dla klas 1 i 2 szkoły ponadpodstawowej (koncentracja na zagadnieniach istotnych dla młodzieży funkcjonującej w nowym zespole klasowym) oraz wersji rekomendowanej dla starszych roczników szkół ponadpodstawowych.

Jak wygląda praca z filmem?
Filmy dostosowane są do każdego poziomu edukacji: przedszkoli, szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Pedagodzy wyposażani są w materiały dydaktyczne, takie jak: karty pracy, scenariusze lekcji oraz analizy psychologiczne. W lepszym zrozumieniu projektu pomóc mogą słowa klucze, czyli wartości, które towarzyszą uczniom i nauczycielom w trakcie rozmów oraz lekcji po seansach filmowych:
● przedszkole: komunikacja, ekologia, współpraca, przyjaźń, tradycje podróże pomoc, rodzina, pokonywanie trudności;
● szkoła podstawowa klasy 1-3: przyjaźń odwaga, wyobraźnia, emocje, film, świat, rodzina;
● szkoła podstawowa klasy 4-6: szacunek, zaufanie, akceptacja, marzenie, relacja, współdziałanie;
● szkoła podstawowa klasy 7-8: tolerancja, uczciwość, odpowiedzialność, empatia, tożsamość, społeczeństwo, internet;
● szkoła ponadpodstawowa: dojrzałość, tolerancja, bohaterstwo, historia, sztuka, tradycja, matura.

Zapraszamy na projekcje klasyków kinematografii, filmów dostępnych w Polsce tylko w ramach NHEF-u oraz nowości kinowych! Szczególnej uwadze polecamy 20 nowych tytułów.

W jakiej formie realizowany jest program?
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom nauczycieli oraz uczniów, w roku szkolnym 2022/2023 kontynuowana jest hybrydowa forma udziału w projekcie. Do nadchodzącej edycji zgłosiło się już wiele kin i domów kultury z całej Polski, więc każda placówka oświatowa znajdzie dla siebie dogodną lokalizację. Gdyby stacjonarne seanse okazały się niemożliwe do zrealizowania w instytucjach biorących udział w programie, istnieje możliwość korzystania z oferty w wersji online. Szkoły w całym kraju, niezależnie od tego, czy pobliskie kina współpracują z Nowymi Horyzontami Edukacji Filmowej, czy też nie, mogą organizować projekcje filmowe w trakcie lekcji lub zapraszać uczniów do oglądania materiałów w domu. NHEF jest powiązany z podstawą programową oraz realizowany przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na stronie internetowej nhef.pl znajduje się najnowszy katalog ze wszystkimi niezbędnymi informacjami. Program przygotowany jest dla każdego poziomu nauczania.

Co daje program?
Organizatorzy są przekonani, że udział w NHEF-ie wzbogaci wychowawczo-profilaktyczne programy szkół, a filmy oglądane w domu z udziałem rodziny stanowić będą inspirujący punkt wyjścia do dalszej pracy. Wierzą, że seans filmowy to wspaniała okazja do zdobywania wiedzy oraz dzielenia się doświadczeniami, a rozmowy o kinie rozwijają kompetencje społeczne i emocjonalne, które są dla młodych ludzi bezcenne.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury