Zew morza

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na

ZEW MORZA  – film niemy z muzyką Krzesimira Dębskiego
13 lipca, godz. 16.00, kino Forum
bilet: 5 zł

Zew Morza
Polska 1927, 123′
w rolach głównych: Maria Malicka, Jerzy Marr, Tadeusz Fijewski, Nora Ney

Pierwszy polski “film morski”, wyreżyserowany przez Henryka Szaro, jednego z najważniejszych twórców epoki kina niemego!
Główny bohater, Stach, od dzieciństwa marzy o morskich podróżach i dalekich krajach. Gdy dorasta, idzie za głosem powołania, ucieka na morze i wkrótce zostaje oficerem na wielkim handlowym żaglowcu. Po kilkunastu latach wraca do rodziny i swej miłości z dawnych lat, Hanki. Ta jednak, podsłuchawszy przypadkowo rodziców, że grozi im ruina finansowa, zamierza wyjść za starego, zamożnego sąsiada. Zrozpaczony Stach znów ucieka i wpada w sidła bandy przemytników…

Jak na przedwojenne kino, “Zew morza” był prawdziwą superprodukcją, w jego realizację zaangażowało się polskie lotnictwo i marynarka wojenna, czego efektem są m.in. rzadkie w przedwojennym kinie ujęcia lotnicze. Część zdjęć kręcona była na pełnym morzu, co również było ewenementem, bo wówczas kręcono filmy głównie w atelier (łatwiej i taniej!). Ówcześni recenzenci bardzo chwalili sam film, grę aktorską i pracę reżysera, zwracając uwagę że “Zew morza” różni się od innych produkcji wartką akcją i brakiem rozwlekłości, charakterystycznej dla polskiego kina niemego. Co ciekawe, na potrzeby filmu zorganizowano jeden z pierwszych castingów, który wyłonił odtwórców dwóch ról dziecięcych.

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury