ŻUBROFFKA – Konkurs: KIDS 13+

Po raz kolejny już zapraszamy dzieci i młodzież do udziału w pokazach konkursowych filmów krótkometrażowych, przeznaczonych specjalnie dla młodej publiczności!
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny!

KIDS to konkurs wyjątkowy, ponieważ jego jurorami są wyłącznie młodzi widzowie! Dodatkowo, po każdym pokazie odbędą się spotkania z twórcami filmów oraz kreatywne zajęcia dla najmłodszych jurorów.

Szanowni Młodzi Jurorzy! Zobaczycie starannie wyselekcjonowane krótkie filmy – tytuły, których nie ma w kinie, ani w telewizji, zrealizowane pod wszystkimi szerokościami geograficznymi. Obejrzycie animacje, filmy fabularne i eksperymentalne. Poznacie twórców, którzy opowiedzą Wam o swoich filmach i pracy nad nimi. No i najważniejsze – to właśnie Wy wybierzecie filmy, które zostaną nagrodzone w czterech kategoriach!

Pokaz konkursowy KIDS 13+ (84′)

6 grudnia, godz. 10:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

 

Elo
reżyser: Helen Takkin
zdjęcia: Heiko Sikka
Estonia 2017, 15’

Elo to uparta uczennica przedszkola, która stara się jak może, by unikać prześladowań ze strony jej niedobrej pani przedszkolanki. Pewnego dnia pojawia się nowa nauczycielka, Helena, i życie Elo zmienia się całkowicie.

Wiwat muszkieterzy!/Виват мушкетёры!/Vivat musketeers!
reżyser: Anton Dyakov
zdjęcia: Anton Dyakov
Rosja 2017, 5’31”

Świat stoi na krawędzi przepaści, nie ma już nadziei. Ale pojawiają się poważni mężczyźni, bohaterowie nieznający strachu, prawdziwi muszkieterowie. Niech żyją muszkieterowie!

Bielość/Белоснежье/Whiteland
reżyser: Ira Elshansky
zdjęcia: Ira Elshansky
Rosja 2018, 6’42”

Szary, plastelinowy ludzik znajduje się w błyszczącym białym pokoju. Zostawia za sobą ślady, ale stara się utrzymać pokój w początkowym stanie, aż do chwili, gdy granice jego przestrzeni się zmieniają.

Szkolny blues/Skolstartssorg/Schoolyard Blues
reżyser: Maria Eriksson
zdjęcia: Erik Molberg Hansen
Szwecja 2017, 16’

Mika musi nauczyć młodszego brata Johna w pierwszym dniu szkoły wielu rzeczy, w tym udzielić mu lekcji o trudnych sytuacjach, z którymi dzieci nie powinny radzić sobie bez niczyjej pomocy.

Stacja/The Station
reżyser: Jocelyn Wat
zdjęcia: Jocelyn Wat
Wielka Brytania 2017, 4’16”

Podekscytowana starsza pani czeka na dworcu na swoją małą dziewczynkę. Czas mija, ale nigdzie nie ma śladu jej córki. Okazuje się, że wysiadła na niewłaściwym peronie! Aby ją ocalić, starsza pani musi pokonać morze ludzi i wysokie jak góry schody, ale wyzwania zdają się wynikać zarówno ze świata zewnętrznego, jak i jej wnętrza. Czy starsza pani uratuje dziewczynkę?

Złota rybka/Χρυσόψαρο/Goldfish
reżyser: Yorgos Angelopoulos
zdjęcia: Yannis Drakoularakos
Grecja 2017, 14’21”

Chłopiec sądzi, że nowa złota rybka jest homoseksualna, ku przerażeniu jego konserwatywnego ojca.

Biurko dziadka Stanisława/Grandpa’s desk
reżyser: Daria Kopiec
zdjęcia: Daria Kopiec
Polska 2017, 2’13”

Pamiątka rodzinna – biurko. Drewniane, duże, pełne szuflad i przegródek jest przestrzenią rodzinnych wspomnień wielu pokoleń. Metaforyczna historia o więzi pokoleniowej poprzez jeden rodzinny skarb – drewniane burko.

Twarz Carlotty/Carlotta’s Face
reżyserzy: Valentin Riedl, Frédéric Schuld
zdjęcia: Valentin Riedl, Frédéric Schuld
Niemcy 2018, 5’

Jako dziecko Carlotta nie spodziewała się, że ludzie wokół niej mają twarze. Nie rozpoznawała nawet swojej własnej. Po latach dowiaduje się o rzadkim, nieuleczalnym zaburzeniu w działaniu mózgu.

Moje ciało/My Body
reżyser: Sandralee Zinzen, Nicolas Nivesse
zdjęcia: Sandralee Zinzen, Nicolas Nivesse
Francja 2018, 2’07”

Nastolatka przygląda się sobie w lustrze. Nie podoba jej się to co widzi: otyła, szczupła, brzydka dziewczyna, wyglądająca jak potwór. Może powinna zrobić krok wstecz i zdać sobie sprawę, że wcale nie jest taka okropna.

Endemiczny Albert/Endemic Albert
reżyser: Zuzanna Sławińska
zdjęcia: Jakub Wójcik
Polska 2017, 12’

Gatunek endemiczny jest rzadkim gatunkiem charakterystycznym dla danego miejsca, czy regionu. Albert zna takie pojęcia. Wie dużo o wielu różnych rzeczach. Gatunki zwierząt, ich środowisko naturalne – to dla niego pestka. Niestety, gdy masz 12 lat, naukowe podejście nie zjedna ci wielu przyjaciół. Pewnego dnia Albert postanawia opuścić swoją niszę ekologiczną i zostać samcem alfa…

 

 

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury