ŻUBROFFKA – Konkurs: KIDS / Młodzież 16+

W ramach festiwalu ŻUBROFFKA zapraszamy młodzież do udziału w pokazach konkursowych filmów krótkometrażowych, przeznaczonych specjalnie dla niej!
Wstęp na wszystkie pokazy jest bezpłatny.

Szanowni Młodzi Jurorzy! Zobaczycie starannie wyselekcjonowane krótkie filmy – tytuły, których nie ma w kinie, ani w telewizji, zrealizowane pod wszystkimi szerokościami geograficznymi.
Obejrzycie animacje, filmy fabularne i eksperymentalne. Poznacie twórców, którzy opowiedzą Wam o swoich filmach i pracy nad nimi. No i najważniejsze – to właśnie Wy wybierzecie filmy, które zostaną nagrodzone!

Pokaz konkursowy KIDS – MŁODZIEŻ 16+ (62′)
7 grudnia, godz. 10:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5

Aria/Apia
reżyser: Myrsini Aristidou
zdjęcia: Federico Martin Cesca
Cypr, Francja 2017, 13’35”

Współczesne Ateny. Siedemnastoletnia Aria, która pracuje w lokalnym barze z kebabem u Jimmy’ego, czeka na lekcję jazdy ze swoim ojcem. Kiedy ojciec w końcu się pojawia, nie ma czasu na przejażdżkę; co więcej pozostawia pod jej opieką młodą chińską imigrantkę, która nie mówi ani po grecku, ani po angielsku.

Domek do zabawy/Домик игрушек/Toy house
reżyser: Natasha Danilevskaya
zdjęcia: Natasha Danilevskaya
Rosja 2017, 6’18”

Wszystkie dzieci pewnego dnia dorastają i ich stosunek do zabawek się zmienia. Film jest jasnym przykładem właściwego stosunku do zabawek stworzonych po to, by dawać dzieciom radość i szczęście. Nie zrywajcie z dzieciństwem i zabawkami zbyt gwałtownie: to ważne, by nauczyć dzieci kultywować odpowiednie nastawienie do nich.

Kiem Holijanda
reżyser: Sarah Veltmeyer
zdjęcia: Stephan Polman
Holandia 2017, 14’

Bracia Andi i Florist mieszkają w biednej, opustoszałej wiosce w Kosowie. Dzięki sprzedaży mleka zarabiają na utrzymanie rodziny. Kiedy Andi znajduje kartę holenderskiej gwiazdy porno w sypialni, potrzebuje telefonu, żeby zobaczyć, co na niej jest. Pochłania go to tak całkowicie, że nie zauważa, że jego brat wybrał ten dzień, by się z nim pożegnać.

Szkoła manekinów/Den’ Uchitelya/School of mannequins
reżyser: Maria Nistratova
zdjęcia: Maria Nistratova
Rosja 2018, 5’17”

W jaki sposób kształtuje się osobowość? Jaki wpływ ma na nas edukacja i kultura? Czy jesteśmy szczerzy i autentyczni, czy stajemy się zakładnikami stereotypowego publicznego wizerunku?

Rocco
reżyser: Gerard Nogueira
zdjęcia: Martín Urrea
Hiszpania 2017, 9’

Kryzys Carlosa pogłębia się, gdy wraca do domu i dowiaduje się, że jego pies Rocco ugryzł syna sąsiadów. Mimo że syn Carlosa, Luis, próbuje dowieść niewinności psa, sąsiedzi grożą wyrzuceniem zwierzęcia z budynku. Wydaje się, że tylko Luis może uratować Rocco, jeśli powie prawdę…

Maria i siedmiu krasnoludków/Maria ja 7 pöialpoissi/Mary and 7 Dwarfs
reżyser: Riho Unt
zdjęcia: Sergei Kibus
Estonia 2018, 12’30”

Spędziwszy całe życie za murami klasztoru, wiekowa, dostojna zakonnica Maria decyduje się spełnić swoje dziecięce marzenie. Jedyną przeszkodą jest jej fragmentaryczna i zanikająca pamięć. Maria obawia się, że jej ostatnie marzenie może okazać się grzeszne.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury