ŻUBROFFKOWE Warsztaty

Warsztaty już na stałe wpisały się w program festiwalu ŻUBROFFKA. W tym roku mamy dla Was aż trzy propozycje!

Kanadyjski animator Jeff Chiba Stearns zaproponuje uczestnikom podróż do świata… przyborów biurowych i możliwość animacji własnej historii za pomocą żółtych karteczek. Do tworzenia filmów zachęcamy emerytów – warsztaty przeznaczone dla nich poprowadzi reżyser filmowy, fotograf i podróżnik Marcin Filipowicz. Odbędą się także warsztaty dziennikarskie, które poprowadzi Michael Pattison, brytyjski pisarz i krytyk filmowy.
Liczba miejsc ograniczona!

Zgłoszenia: kino@zubroffka.pl

Warsztaty filmowe dla seniorów: CASTING
Prowadzenie: Marcin Filipowicz
Białystok, 3-7.12.2014
udział w warsztatach jest bezpłatny!
Podczas warsztatów udowodnimy, że bycie seniorem to: „więcej oleju w głowie, święty spokój i pełnia życia”, czyli najlepszy czas aby zająć się realizacją filmów!
Tematem warsztatów będzie Casting. Wspólnie zrobimy krótki film fabularny, który – bazując na elemencie castingu – stanie się zabawnym i mądrym pastiszem polskiego kina.
Podzielimy się na grupę twórców i grupę aktorów. Aktorzy wcielą się w role swych ulubionych polskich bohaterów. Sięgniemy po kultowe sceny z filmów Wajdy, Polańskiego, Piwowskiego, Kieślowskiego i innych mistrzów. Powtórzymy najlepsze momenty z „Rejsu”, „Człowieka z Marmuru” i „Noża w wodzie”… Grupa twórców zadba o efekt artystyczny. Część kostiumów wypożyczymy z teatru, część znajdziemy we własnych szafach. Jeśli każdy z uczestników przyniesie coś od siebie, stworzymy jedną wspólną rodzinę, bawiącą się w kino.

Marcin Filipowicz (’85) – reżyser filmowy, fotograf, podróżnik. Skończył reżyserię filmową na Wydziale Radia i Telewizji im. Krzysztofa Kieślowskiego, jest też absolwentem Mistrzowskiej Szkoły Andrzeja Wajdy. Stypendysta Prezydenta Miasta Krakowa, Telewizji Polskiej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Zrealizował filmy dokumentalne na Syberii („7109 km”), Kubie („Mój tata Lazaro”), w Serbii („Coffee & Cigarettes”) i Polsce („Trampkarze”). Fotografował m.in. w Mongolii, Nepalu i USA. Za swoje szkolne krótkometrażowe fabuły i dokumenty otrzymał wiele nagród. Obecnie pracuje nad pełnometrażowym debiutem fabularnym.

Warsztaty dziennikarskie
Prowadzenie: Michael Pattison
Białystok, 3-7.12.2014
udział w warsztatach: 30 zł
W czasach, gdy o filmie pisze coraz więcej ludzi, wyróżnienie się z tego grona staje się coraz trudniejsze. Warsztaty dla krytyków filmowych pomogą poszerzyć horyzonty uczestników, pogłębić zainteresowania, umiejscowić punkt widzenia w szerszym kontekście kulturowym, rozwinąć zdolności pisarskie i wyostrzyć zmysł krytycznego myślenia. Dadzą też doświadczenie profesjonalnego uczestnictwa w festiwalu filmowym. Poddani ograniczeniom czasowym, spotkają się z podobnymi sobie profesjonalistami, nauczą się, jak zdobyć redaktorskie zlecenie oraz odnaleźć nowe sposoby opisywania kina i świata – bardziej kreatywnie i krytycznie. Warsztaty dla krytyków nie tylko sprzyjać będą docenieniu roli filmu; będą też przestrzenią dla nowych, ożywczych myśli jako szlachetnej i społecznej inicjatywy samej w sobie.

Michael Pattison – brytyjski pisarz i krytyk filmowy, znany z łamów takich tytułów, jak m.in. „Sight & Sound”, „The Guardian”, „Film Comment”, „Little White Lies” i „Fandor”. Absolwent Uniwersytetu Wschodniej Anglii (wydział filmoznawstwa i literatury angielskiej), kontynuował studia filmoznawcze na Uniwersytecie w Newcastle. Uczestnik wielu warsztatów dziennikarskich. W 2014 poprowadził warsztaty dla młodych krytyków filmowych w ramach festiwalu DokuFest w Kosowie.

Warsztaty animacji „Yellow Sticky Notes – Anijam”
Prowadzenie: Jeff Chiba Sterns
Supraśl, Liceum Plastyczne, 3-7.12.2014
udział w warsztatach: 30 zł
Anijam to praca nad animacją, w której weźmie udział wielu animatorów. Każdy z nich przygotuje własny fragment, który – w połączeniu z innymi – stworzy wspólną filmową całość. Działanie wywodzi się z pomysłu animatora Marva Newlanda. Jeff Chiba Sterns rozwinął jego koncept w filmie „Yellow Sticky Notes | Canadian Anijam”. Swój wkład w film miało również 15 współczesnych animatorów kanadyjskich, którzy odtworzyli zapis jednego dnia ze swojego życia.
Uczestnicy warsztatów najpierw nauczą się podstaw animacji (demonstracja różnych technik i ćwiczenia na rozgrzewkę), następnie zostaną im przydzielone tematy, które opracują, tworząc ręcznie rysowaną animację na żółtych karteczkach. Poprzez działanie animacyjne będą mogli wyrazić siebie, swój punkt widzenia i własną, nieskrępowaną kreatywność. Warsztatowicze uczyć się będą także „ożywiania” przyborów biurowych za pomocą animacji stopklatkowej. Doświadczenie w rysowaniu nie jest wymagane.

Jeff Chiba Stearns – kanadyjski filmowiec z japońskim i europejskim rodowodem. Skończył animację filmową, założył własną firmę produkcyjną Meditating Bunny i aktywnie zajmuje się kreacją filmów animowanych i dokumentalnych dla dzieci i dorosłych. Często tworzy zabawne i pouczające historie dotyczące tożsamości i wieloetniczności, korzystając przy tym ze swojego doświadczenia życiowego. Jest autorem terminu „Hapanimation”, opisującego jego styl, który jest mieszanką japońskiej i amerykańskiej animacji. „Yellow Sticky Notes” (2007) to jedno z jego największych osiągnięć – film zdobył nagrodę publiczności na festiwalu filmów krótkometrażowych w Clermont-Ferrand i wiele innych nagród na całym świecie.

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury