Akcja Zima 2020: “Tworzymy totemy przyjaźni” – warsztaty i spotkanie

Czy mała nornica może zaprzyjaźnić się z niedźwiedziem? Czy przyjaźń może odmienić charakter pewnego liska? Czy puszcza to bezpieczne miejsce?

W ramach Akcji Zima 2020 zapraszamy na warsztaty “Tworzymy totemy przyjaźni” oraz spotkanie z Marcinem Rębaczem, autorem książki “Braterstwo puszczy”

21 stycznia 2020, godz. 10:00
Klub Fama, ul. Legionowa 5
bilet: 5 zł – w kasie kina Forum i na stronie bilety.bok.bialystok.pl (liczba miejsc ograniczona)

pełny program Akcji Zima 2020

prowadzenie: Joanna Dolecka, animatorka kultury, prezeska Fundacji Uniwersytet Terenowy, zawodowo związana z OiFP
czas trwania: ok. 2 h

“Braterstwo puszczy” to opowieść o przyjaźni, lojalności i umiejętności udzielania pomocy innym. Historia puszczańskich bohaterów (nornicy Rudej, misia Barego, liska Jędrka) opowiedziana jest w odcinkach, z których każdy przedstawia oddzielną przygodę, a wszystkie składają się w precyzyjnie skonstruowaną całość. Autorką ilustracji jest Anna Juchnowicz.

Opowieść Rębacza przekonuje nas, że z przyjaciółmi po prostu damy radę. Buduje on obraz świata, opartego na niezwykłej przyjaźni, która nawiązuje się pomiędzy mieszkańcami lasu. Wplątuje ich w zuchwałe przygody, prowadzi przez pola i łąki, wartkie strumienie, doliny i cienistą gęstwinę, w której czai się niebezpieczeństwo. Opowieść budzi dreszczyk, ale jest też pełna otuchy, której zdaje się dodawać głos Rębacza, ukryty pod postacią dobrodusznego niedźwiedzia: „Kiedyś myślałem prosto: muszę być silniejszy niż inni, zdobyć dla siebie jak najwięcej terenu: lasu, łąk, strumienia, i pilnować, żeby nikt nie zabrał mi choćby skrawka. Dziś wydaje mi się, że to była strata czasu, że trzeba było zajmować się czymś innym. (…) Po prostu, na koniec zrozumiałem, że dla mnie najlepiej byłoby gdybym kiedyś, przed laty, posadził kilka drzew, a później opiekował się nimi i cieszył się z tego jak pięknieją i rosną.”

www.braterstwopuszczy.pl

Marcin Rębacz – dziennikarz, pisarz, tłumacz, wydawca specjalizujący się w tematyce polsko-białoruskiego pogranicza.

Anna Juchnowicz – zajmuje się książką, rysuje i tworzy opowieści, uzyskała doktora sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuk pięknych (praca doktorska “Na pograniczu tekstu i obrazu: książki artystyczne inspirowane poezją Safony oraz zagadnienia nieobecności”).


BOK Białostocki Ośrodek Kultury