Beata Czernecka i muzycy Piwnicy pod Baranami: Zol zajn

Zapraszamy na koncert z okazji 74. rocznicy wybuchu powstania w białostockim getcie

Beata Czernecka i muzycy z Piwnicy pod Baranami: Zol zajn

16.08.2017, godz. 20:00
Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

„Zol zajn” – te słowa stanowią metafizyczne motto, wyznaczające czas obcowania z muzyką, poezją, kulturą oraz religią żydowską.

Śpiewanie recitali w języku jidisz to główny obszar zainteresowań artystycznych Beaty Czerneckiej, pozwalający zaprezentować jej pełnię możliwości wokalnych, dramatycznych i interpretacyjnych. W żydowskim koncertowaniu spełnia się dynamiczna osobowość wokalistki i przez to odnajduje niepowtarzalny, mistyczny wyraz. Teksty utworów recitalu „Zol zajn” zaczerpnięte są ze współczesnej poezji żydowskiej oraz starych ludowych pieśni. Nad stroną językową czuwa Julia Makosz, autorka słownika jidisz i wykładowczyni Uniwersytetu Jagiellońskiego. Muzyka recitalu swoim transowym i ludowym brzmieniem podkreśla emocje zawarte w tekstach. Pieśni zarówno tradycyjne, jak i powstałe współcześnie, aktorka wykonuje z towarzyszeniem muzyków z Piwnicy pod Baranami.

mistyczne słowa żydowskich tekstów jakby otwierają mój głos
Żydowska poezja w bezpośredni sposób mówi o tęsknocie za spełnieniem, o potrzebie bliskości drugiego człowieka i Boga, o przyjaźni i o tym, że najważniejsza jest miłość
Gazeta Krakowska, 2001

Beata Czernecka – urodziła się w Krakowie i tam rozpoczęła swoją karierę artystyczną. To, co ją wyróżnia, to niezwykła, mocna, emocjonalna barwa głosu oraz głęboki sceniczny przekaz osobowościowy. Absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie (wydziału aktorskiego o specjalności wokalno-estradowej) oraz Średniej Szkoły Muzycznej. Magister filozofii po Wyższej Szkole Pedagogiczno-Filozoficznej w Krakowie Ignatianum, jej specjalność to pedagogika religijna. Laureatka wielu festiwali muzycznych. W swoim bogatym artystycznym dorobku ma liczne występy w kraju i za granicą – koncerty, role teatralne i filmowe. Specjalizuje się w śpiewaniu pieśni w języku jidisz – w tej muzyce odnajduje własny temperament. Wśród wydanych płyt znajduje się koncertowe nagranie „Koncert pieśni jidisz”. Od 1997 roku jest artystką kabaretu Piwnica pod Baranami.

Tomasz Kmiecik – pianista i kompozytor Piwnicy pod Baranami. Napisał muzykę do kilkudziesięciu spektakli teatralnych. Wyróżniony w kategorii Muzyka Teatralna „Złotą Maską” w 1995 roku.

Michał Półtorak – legendarny skrzypek Piwnicy pod Baranami, w której gra pierwsze skrzypce od lat i jest kierownikiem muzycznym kabaretu. Występował m.in. w zespole Grzegorza Turnaua, był członkiem grupy Anava (od 1976 roku) i jej kierownikiem muzycznym (od roku 1980), występującym i nagrywającym z Markiem Grechutą.

Galeria

Lato w Miescie plakat

BOK Białostocki Ośrodek Kultury