BIAŁYSTOK INTERPHOTO 2017: Andrij Bojarov

Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Białystok Interphoto Festival zapraszają na wystawę Andrija Bojarova: Site – Specific / Kohaspetsiifika.

Wernisaż: 14.09.2017, godz. 19:30 – Białostocki Ośrodek Kultury / Centrum im. Ludwika Zamenhofa, ul. Warszawska 19
wstęp wolny

Wystawa czynna do 15.10.2017
(w godzinach pracy Centrum (wtorek – niedziela, 10:00 – 17:00))
bilety: 4 zł, w niedziele wstęp wolny

program wydarzeń w BOK i BOK / CLZ 14 września:

  • 18:00 wernisaż: István Halász: Podstawy widzenia, Galeria BOK / foyer kina Forum, ul. Legionowa 5
  • 19:00 uroczysta inauguracja festiwalu, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 19:30 wernisaż: Andrij Bojarov: Site – Specific / Kohaspetsiifika, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 19:40 wernisaż: ZNANI – NIEZNANI. Fotografia lwowska po roku 2000, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19
  • 20:00 wykład Andrija Bojarova dotyczący współczesnej fotografii lwowskiej w kontekście przedwojennej fotografii polskiej, BOK/CLZ, ul. Warszawska 19

Źródła do tej wystawy znalazłem w dziwnych okolicznościach na ulicy Tallinna, a są nimi przedwojenne negatywy nieznanego autora, który raczej był fotoamatorem (wydaje mi się, że możemy go rozpoznać na niektórych zdjęciach). Fakt znalezienia tego zbioru uznaję za osobiste posłanie, a próbę podzielenia się nim z innymi rozciągnąłem na długie lata, określając mianem work in progress.

Prezentowana wystawa jest uporządkowaną opowieścią (12 zdjęć z ok. 250 negatywów, które przemówiły do mnie najmocniej) ma specyficzny układ i kolejność, stąd nie w każdej przestrzeni może zaistnieć.

W sposób świadomy czy nie, projekt ten nawiązuje do «indywiduacji» C. G. Junga – procesu krystalizacji własnego «ja» i osobowości, czyli oddzielenia niepowtarzalnych cech i samej jaźni dla każdej osoby. Mam przekonanie, że tą nieprostą drogą przechodzą nie tylko bohaterowie własnych, rzeczywistych i fabularnych losów, ale i grupy ludzi oraz społeczności i całe kraje.

Przygotowując tę wzmiankę zajrzałem do Wikipedii – otóż wpisy na temat «indywiduacji» w różnych językach znacząco się różnią, a w wersji ukraińskiej w ogóle artykułu nie ma…, a więc, czy naprawdę, jak w tej mojej adnotacji, werbalizacja czy też wizualizacja są aż tak niezbędne dla samej realizacji istniejących poza naszą determinacją zjawisk czy procesów?
Andrij Bojarov

Andrij Bojarov – artysta wizualny i niezależny kurator. Na polu sztuki jego działalność najczęściej określa się jako sztukę mediów i fotografię konceptualną. Uczestnik indywidualnych i zbiorowych wystaw m.in. w Tallinnie, Lwowie, Kijowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Amsterdamie. Od wielu lat zajmuje się również własnym programem archiwalnym i badawczym dotyczącym sztuki awangardowej we Lwowie – od jej początków do czasów współczesnych. Jest autorem i kuratorem projektu ekspozycyjnego poświęconego tej tematyce, ze szczególną uwagą skupiającym się na powiązaniach przedwojennego modernizmu i lwowskiej neoawangardy. Obecnie mieszka we Lwowie.

Wystawa pod kuratelą Magdaleny Świątczak.

Magdalena Świątczak – kuratorka wystaw, redaktorka wydawnictw o sztuce, autorka wielu zrealizowanych projektów grantowych, inicjatorka wielu interdyscyplinarnych przedsięwzięć artystycznych. Zrealizowała kilkaset wystaw artystów polskich i zagranicznych. Realizuje projekty wystawiennicze prezentowane podczas międzynarodowych festiwali. Współpracuje z instytucjami kultury w Polsce i za granicą. Od 2011 roku jest kuratorem pięciu galerii, w tym renomowanych Galerii FF i Galerii Imaginarium. Redaguje wydawnictwa artystyczne m.in. dla Muzeum Sztuki w Łodzi.

Festiwal dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, ze środków z budżetu Miasta Białystok oraz przy wsparciu finansowym Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

oficjalna strona festiwalu


BOK Białostocki Ośrodek Kultury