Dekalog

Zapraszamy na koncert:

Dekalog

6 października 2021, godz. 19:30
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 60 zł (przedsprzedaż), 75 zł (w dniu koncertu) – dostępne w kasie kina Forum, kasie Centrum im. Ludwika Zamenhofa i na stronie: bilety.bok.bialystok.pl

Utwór słowno-muzyczny zbudowany na podstawie Dziesięciu Przykazań.

“Idea stworzenia własnej, słowno-muzycznej, wizji Dekalogu krystalizowała się w naszych rozmowach przez kilka lat. Dopiero jako twórcy dojrzali i świadomi wagi podejmowanego przedsięwzięcia znaleźliśmy w sobie odwagę stworzenia takiego utworu. W chwili przystąpienia do pracy wydawało się nam, że podołamy, że wolno nam podjąć się opracowania interpretacji tego niezwykłego dzieła. Dekalog, a więc Dziesięć Przykazań, jest najważniejszym kodeksem moralnym chrześcijan. Przez wielu myślicieli uznawany jest za zbiór reguł cywilizowanego życia służący rozwojowi człowieka. Skrywa uniwersalną i głęboką mądrość. Nie traci na aktualności.

Zapis własnej interpretacji tego dzieła, traktujemy jako najwyższe wyzwanie. Zwłaszcza w czasach, jak obecne, pełnych niepokoju, niepewności i poszukiwania wyższych ponad konsumpcyjne celów naszego pobytu na Ziemi uznaliśmy, że należy odwołać się do praźródeł. Pochylić się nad treścią praw bezdyskusyjnych, obowiązujących we wszystkich cywilizacjach.

Bezpośrednią inspiracją do rozpoczęcia pracy, było dla twórców stwierdzenie ks. prof. Waldemara Chrostowskiego, że zapis dziesięciu przykazań charakteryzuje się pewną dźwięcznością ułatwiającą powtarzanie i zapamiętywanie jego treści. Skoro zapis Dekalogu ma ułatwiać jego trwanie w tradycji ustnej, myśleliśmy, można zapisać go także w formie pieśni.

W naszym projekcie każde z dziesięciu przykazań jest odrębną pieśnią. Pieśni nie mają charakteru pieśni typowo religijnych. Chociaż np. w pieśni pt.”Ty”, odnoszącej się do przykazania I, zwracamy się bezpośrednio do Boga.

Od strony muzycznej projekt nasz zbliżony jest do dziesięcioczęściowej suity opartej na wzorach formalnych wykształconych w czasach renesansu i baroku modyfikowanej w kolejnych epokach, wzbogaconej o doświadczenia muzyki współczesnej i jazzu. Twórca muzyki, Andrzej Jagodziński, ma wieloletnie doświadczenia w łączeniu i kojarzeniu jazzu z muzyką klasyczną (płyty z kompozycjami Chopina i Bacha), polską muzyką ludową oraz współpracę z orkiestrami klasycznymi.

Nasz projekt Dekalogu obejmuje także opowieści o niezwykłej historii dwóch kamiennych tablic, na których zapisano treść Dziesięciu Przykazań. Dziesięć naszych pieśni stanowiących interpretację dziesięciu przykazań uzupełniliśmy o jeszcze jedną, pt. „Nie bądź obojętny”. Bo, jak ktoś pięknie powiedział: „Jedenaste przykazanie dekalogu powinno brzmieć: Nie bądź obojętny”.”

Wiesława Sujkowska – teksty
Andrzej Jagodziński – muzyka
Agnieszka Wilczyńska – śpiew
Adam Nowak – śpiew
Robert Majewski – trąbka, flugelhorn
Andrzej Jagodziński – fortepian
Adam Cegielski – kontrabas
Czesław „Mały” Bartkowski – perkusja
Wiesława Sujkowska – lektor

 

Galeria

Adam Cegielski fot. Paweł Cegielski

Adam Cegielski fot. Paweł Cegielski

Adam Nowak fot. Krzysztof Dubiel

Adam Nowak fot. Krzysztof Dubiel

Czesław "Mały" Bartkowski fot. Pawel Cegielski

Czesław "Mały" Bartkowski fot. Pawel Cegielski

Andrzej Jagodziński fot. Paweł Cegielski

Andrzej Jagodziński fot. Paweł Cegielski

Robert Majewski fot. Piotr Szajewski

Robert Majewski fot. Piotr Szajewski

Wieslawa Sujkowska. fot. Lidia Skuza

Wieslawa Sujkowska. fot. Lidia Skuza

DEKALOG_06102021__DSC1807 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1787 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1783 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1776 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1770 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1744 edit c_fot_M_Pawlukiewicz _DSC1724 DEKALOG_06102021__DSC1711 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1678 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1666 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1659 edit c_fot_M_Pawlukiewicz DEKALOG_06102021__DSC1646 edit c_fot_M_Pawlukiewicz 2 1

BOK Białostocki Ośrodek Kultury