Dla Ciebie Polsko / Cud nad Wisłą i spotkanie z Maciejem Rosalakiem

Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają na filmy

Dla Ciebie Polsko / Cud nad Wisłą

oraz spotkanie z Maciejem Rosalakiem, historykiem i dziennikarzem (“Rzeczpospolita”, “Historia do Rzeczy”)

w związku z 100. rocznicą Cudu nad Wisłą

16 sierpnia 2020, godz. 15.00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 8 zł – do kupienia w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Prosimy o zapoznanie się ze szczegółowymi wytycznymi dla kina FORUM, opracowanymi na podstawie wytycznych Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego dla kin w trakcie epidemii wirusa SARS-COV-2 w Polsce:
Wytyczne_dla_KINA FORUM

oświadczenie uczestnika pokazu w kinie Forum

DLA CIEBIE POLSKO
Polska 1920, 46′
reż. Antoni Bednarczyk

Akcja filmu rozgrywa się podczas wojny polsko-bolszewickiej, która brutalnie wkracza w życie kochającej się pary – Franka i Hanki. Hordy bolszewickie dokonują zniszczeń w polskich wsiach i dworach. W jednym z dworów najeźdźcy urządzają sobie libację alkoholową. Odsiecz polskiej kawalerii nadchodzi w ostatniej chwili.

Nie mogąc bezczynnie czekać na powrót ukochanego, Hanka zostaje siostrą miłosierdzia w jednym ze szpitali polowych pod Wilnem. Franek natomiast zdobywa powszechne uznanie po ujęciu rosyjskiego szpiega. Krwawe walki kończą się wkroczeniem wojsk polskich do Wilna. Hanka i Franek odnajdują się wreszcie (w dość zaskakujących zresztą okolicznościach).
Film kończy dokumentalny zapis uroczystości związanych z włączeniem Wilna w granice Polski, z udziałem marszałka Piłsudskiego i najwyższych dowódców wojska polskiego, a także zagranicznych gości.

Kopia filmu została zdigitalizowana, zrekonstruowana, poddana zabiegom konserwacji manualnej i rekonstrukcji cyfrowej.

Muzyka: Maciej Trifonidis Bielawski w wykonaniu Trifinidis “Motion Pictures” Project.

 

CUD NAD WISŁĄ
Polska 1921
reż. Ryszard Bolesławski

Akcja filmu rozpoczyna się w wigilijny wieczór 1919 roku na wschodnich kresach Rzeczypospolitej, w dworku rodu Granowskich. Spokojne życie mieszkańców burzy wieść o nadciągających bolszewikach. Po wielu dramatycznych perypetiach, w sierpniu 1920 roku, w wyniku zwycięskiego natarcia wojsk polskich dochodzi do zasadniczego przełomu w przebiegu konfliktu.

Zrealizowane z rozmachem widowisko filmowe w ośmiu aktach, ilustrujące epizody wojny polsko-bolszewickiej. Sekwencje końcowe zawierają dokumentalny zapis wręczenia Józefowi Piłsudskiemu buławy marszałkowskiej w dniu 14 listopada 1920 roku. Film, sprawnie zrealizowany przez aktora i reżysera słynnego MChATu (Moskiewskiego Akademickiego Teatru Artystycznego), a później uznanego twórcę hollywoodzkiego lat 30., powstał na zamówienie Wydziału Propagandy Ministerstwa Spraw Wojskowych.

Obraz cieszył się bardzo dużym powodzeniem wśród polskich widzów ze względu na aktualny i budzący żywe emocje temat oraz doborową obsadę aktorską, w której znalazła się m.in. Jadwiga Smosarska, największa gwiazda polskiego kina w okresie dwudziestolecia międzywojennego.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury