Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: Wstręt

Białostocki Ośrodek Kultury oraz Podlaskie Koło Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej zapraszają na domową, wirtualną odsłonę Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi”!

Domowe Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: WSTRĘT
18 grudnia 2020, godz. 18:00
Twój dom
udział bezpłatny

Prelekcja przed i dyskusja po filmie: Izabela Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna
Gościem spotkania będzie Justyna Świerczyńska – dr nauk humanistycznych, psychoterapeutka psychoanalityczna

Jak to działa w praktyce?
Spotkamy się i przywitamy za pośrednictwem platformy Zoom, później obejrzymy film i zobaczymy ponownie na dyskusji na Zoom.

Harmonogram wydarzenia:
18:00 – wstęp via ZOOM:

https://us02web.zoom.us/j/85983096788?pwd=YXppMmdnNjA5TUZPNjd3TEJ2dWMzdz09
Meeting ID: 859 8309 6788
Passcode: 400346

18:15 – oglądamy film “WSTRĘT” reż. Roman Polański – https://vod.pl/filmy/wstret/p10m3n7
20:20 – początek dyskusji via ZOOM:

https://us02web.zoom.us/j/85983096788?pwd=YXppMmdnNjA5TUZPNjd3TEJ2dWMzdz09
Meeting ID: 859 8309 6788
Passcode: 400346

 

 

WSTRĘT
Wielka Brytania 1965, 104′
reż. Roman Polański
Pierwszy film Romana Polańskiego nakręcony w języku angielskim. Nagrodzony m.in. Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie. Nieśmiała Belgijka Carol pracuje jako manicurzystka w londyńskim gabinecie kosmetycznym. Chorobliwie boi się mężczyzn, zawłaszcza robotników i hałaśliwych bywalców pubów, stara się więc unikać ich towarzystwa. Wyraźnie tłumi popęd seksualny. Niepewna swojej znajomości angielskiego, odmawia wszelkiej integracji z lokalnym społeczeństwem.
W Kensington wynajmuje z siostrą, mającą romans z żonatym mężczyzną, przestronny apartament. W nocy z obrzydzeniem przysłuchuje się miłosnym jękom za ścianą i otwarcie demonstruje swoją dezaprobatę dla obecności mężczyzny.
Kiedy para wyjeżdża na wakacje do Włoch, Carol zaczyna mieć halucynacje. Dziewczyna barykaduje się w mieszkaniu, a jej umysł szuka schronienia w fantazjach i nocnych koszmarach – Carol widzi pękające ściany, wyrastające z nich ręce, jakieś cienie, słyszy dźwięki fortepianu za drzwiami, zwielokrotnione cykanie zegarka… Zakochany w dziewczynie Colin próbuje bezskutecznie nawiązać z nią kontakt i w końcu postanawia ją odwiedzić…

Utrzymany w konwencji horroru, czarno-biały film jest studium choroby psychicznej, wywołanej przez poczucie alienacji oraz miłosne niespełnienie. Szczegółowo pokazuje kolejne objawy schizofrenii oraz spowodowany nią rozpad ludzkiej osobowości.

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Współorganizatorem pokazu jest Podlaskie Koło PTPP

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury