Europejski Dzień Kina Artystycznego

15 października na całym kontynencie odbędzie się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ambasadorami Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy The Square i The Workshop święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych. Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach niezależnych w całej Polsce.

Europejski Dzień Kina Artystycznego ma udowodnić, że kina są żywymi publicznymi miejscami spotkań kulturowych i pełnią ważną funkcję społeczną. Skierujemy uwagę zarówno na kino jako formę przekazu artystycznego, jak i na kino jako obiekt, bez którego ten przekaz byłby niemożliwy. Chcemy również pokazać, że ta funkcja kina w szczególny sposób wyróżnia kina studyjne. Kina są ważną częścią krajobrazu kulturowego i wzbogacają społeczności – w miastach i na wsi. Gromadzą ludzi i dają im poczucie wspólnoty, niezależnie od wieku, pochodzenia, wykształcenia czy dochodu. Co roku ponad 100 milionów osób odwiedza kina arthousowe. Odgrywają one kluczową rolę w promowaniu różnorodności kulturowej i prezentowaniu młodych talentów. Kina studyjne i lokalne w Polsce to ponad 200 podmiotów na terenie całego kraju a ich widownia w 2016 r. przekroczyła 10 milionów widzów.

Program Europejskiego Dnia Kina Artystycznego:
16:00 Fantastyczna kobieta
(Hiszpania, Niemcy, USA, Chile, 104′, bilet 14 zł)

18:00 Nasz najlepszy rok
(Francja, 113′, bilet 14 zł)

20:15 Pokaz przedpremierowy: Na Mlecznej Drodze
(Meksyk, USA, Wielka Brytania, Serbia, 125′, bilet 14 zł)

Opisy filmów
Fantastyczna kobieta
Orlando (Francisco Reyes) planuje urodzinową niespodziankę dla znacznie młodszej od niego partnerki, Mariny (Daniela Vega). Prezent wręcza jej podczas romantycznego wieczoru, który para spędza w Santiago na kolacji i tańcach. Po powrocie do mieszkania mężczyzna nieoczekiwanie słabnie. Marina zabiera go do szpitala, gdzie musi skonfrontować się z rodziną Orlanda, a także z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją. Wskutek tragicznych wydarzeń będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć, godności, a nawet przeżywania żałoby. Reżyser „Fantastycznej kobiety” wykazał się wyczuciem, obsadzając w głównej roli debiutantkę: zachwycająca Daniela Vega łączy na ekranie zmysłowość z siłą, a wrażliwość z uporem. Sebastián Lelio (twórca „Świętej rodziny”, „Roku tygrysa” czy „Glorii”) stworzył bohaterkę, która w pojedynkę – i w nienagannym makijażu – staje do walki z uprzedzeniami. Marina jest fantastyczną kobietą: nie daje się wpisać w żaden schemat i bezkompromisowo idzie pod prąd.

Nasz najlepszy rok
Juliette musi pogodzić skłóconych braci, aby uratować rodzinną winnicę i przywrócić jej dawną świetność. Słodko-gorzka opowieść o rodzinnych perypetiach, miłości i przewrotności losu rozgrywająca się w płynącej winem Burgundii. Juliette jest młoda, pracowita i pełna energii, ale nie spodziewała się, że to właśnie na jej barki spadnie ciężar prowadzenia rodzinnej winnicy. Może sprzedać odziedziczony interes lub pogodzić ze sobą skłóconych braci i razem z nimi spróbować przywrócić starą winnicę do lat dawnej świetności. „Smakuje jak doskonałe wino!” Rolling Stone

Na Mlecznej Drodze – pokaz przedpremierowy
Wielki powrót Emira Kusturicy – jednego z najważniejszych twórców europejskiego kina! Pierwszy od blisko dekady film fabularny reżysera, to porywająca historia miłosna ze zjawiskową Monicą Bellucci. Opowieść zbudowana ze wszystkich pierwiastków, za które widzowie pokochali takie dzieła, jak: „Arizona Dream”, „Underground” czy „Czarny kot, biały kot”. Podszyta magią, iskrząca dowcipem, pełna ciepła, doskonałej muzyki i zapierających dech w piersiach krajobrazów. „Pełny witalności i humoru ‘Na mlecznej drodze’ to filmowy strzał na wiwat” (Filmweb), który nikogo nie pozostawi obojętnym!

Zapraszamy!
www.kinastudyjne.pl
Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych
www.stowarzyszeniekin.pl
Stowarzyszenie Kin Studyjnych

Oficjalna strona :
www.artcinemaday.org

Organizatorzy:
CICAE – Art Cinema – Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych to sieć krajowych związków kin oraz kin niezależnych, festiwali filmowych, nie wyłączając przy tym dystrybutorów. Celem działania organizacji działającej od 1955 roku jest promowanie różnorodności kulturowej w kinach i na festiwalach filmowych, oraz wspieranie produkcji poprzez nakierowanie na inicjatywy kulturowe. CICAE pomaga w uzyskaniu wsparcia dla filmów artystycznych od organów rządowych i wspiera dystrybucję filmów z całego świata na cały świat.

Europa Cinemas to pierwsza sieć kinowa skupiająca się na europejskich filmach założona w 1992 roku w ramach programu Unii Europejskiej „Media”. Obecnie obejmuje 2,350 sal projekcyjnych w 977 kinach oraz zrzesza 596 miast w 42 krajach. Głównymi celami projektu jest nie tylko zwiększenie liczby filmów europejskich w ofercie kin czy promowanie różnorodności w repertuarze, ale również zbudowanie sieci kin, które będą prowadziły wspólne przedsięwzięcia na szczeblu krajowym i europejskim.

Polscy partnerzy projektu
Stowarzyszenie Kin Studyjnych – główny organizator wydarzenia w Polsce, zrzesza podmioty prowadzące kina studyjne i lokalne, osoby zaangażowane w działalność tych kin oraz inne osoby realizujące cele stowarzyszenia, do których należy m.in.: współpraca z organizacjami działającymi na rzecz kina i filmu artystycznego, promocja i upowszechnianie wiedzy o kinematografii artystycznej, niezależnej oraz alternatywnych gatunkach twórczości filmowej, rozwój kultury filmowej i prowadzenie edukacji filmowej, czy też wspieranie rozwoju potencjału polskiego niezależnego przemysłu kinematograficznego, a w szczególności małych i średnich podmiotów.

Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych działająca przy Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym
Działalność Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych ma na celu upowszechnianie kultury filmowej w szczególności poprzez rozpowszechnianie w kinach Sieci filmów o wysokich walorach artystycznych oraz podejmowanie działalności edukacyjnej adresowanej do młodej widowni kin. Strukturę Sieci tworzą kina, które zobowiązały się do realizowania programu SKSiL w umowach zawartych z operatorem Sieci – FINA, który w zamian wspiera finansowo działalność programową kin oraz ułatwia im dostęp do pożądanego – z punktu widzenia programu Sieci – repertuaru kinowego.

Polski Instytut Sztuki Filmowej
Polski Instytut Sztuki Filmowej powstał w 2005 roku na mocy uchwalonej przez parlament ustawy o kinematografii.
Do głównych zadań Instytutu należy wspieranie rozwoju polskiej kinematografii poprzez dofinansowanie realizacji projektów filmowych na wszystkich etapach: scenariusza, developmentu i produkcji filmu. PISF wspiera również promocję polskiej twórczości filmowej w kraju i za granicą. Współfinansuje organizację festiwali, przeglądów, retrospektyw, a także kampanie promocyjne najlepszych polskich filmów.
Instytut przeznacza znaczne środki na edukację i upowszechnianie kultury filmowej, oraz na modernizację infrastruktury kinowej, doskonalenie zawodowe filmowców i działalność Dyskusyjnych Klubów Filmowych.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury