Szamburski, Wypych i Zakrocki na żywo do filmu “Ludzie bez jutra”

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na wyjątkowy pokaz filmu z muzyką na żywo!

LUDZIE BEZ JUTRA z muzyką Paweł Szamburski, Sebastian Wypych i Patryk Zakrocki
2 września 2016, godz. 19.00
kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny, bezpłatne wejściówki do odebrania w kasie kina Forum
– pierwsza pula (100 pojedynczych wejściówek) – od 15 sierpnia (pula już wyczerpana)
– druga pula (ok. 150 pojedynczych wejściówek) – od 30 sierpnia (pula już wyczerpana)
– trzecia pula (ok. 50 pojedynczych wejściówek) – 2 września

Wydarzenie na FB

„Ludzie bez jutra” (1919)
Film Aleksandra Hertza to jeden z najwcześniejszych polskich filmów niemych. Do niedawna uznany był za zaginiony, ale dzięki sensacyjnemu odkryciu kilka lat temu w Bundesarchiv w Niemczech, kinematografia z czasów naszego młodego niepodległego państwa w końcu może być lepiej poznana. Jego re-premiera z muzyką na żywo odbyła się w grudniu 2015 roku w Warszawie.

Sensacyjna fabuła jest inspirowana autentyczną historią nieszczęśliwego romansu warszawskiej aktorki Marii Wisnowskiej z rosyjskim oficerem Barteniewem, który z zazdrości zastrzelił ją w swoim mieszkaniu. Pamięć o tym wydarzeniu jeszcze długo była żywa. O zabójstwie pisano po latach w „Tajnym Detektywie”. W latach 30. ukazał się w nim spory artykuł, opisujący tę jedną z najsłynniejszych zbrodni miłosnych w historii Warszawy. Premiera filmu odbyła się dopiero w 1921 roku w atmosferze skandalu, wszedł on na ekrany po wielu poprawkach cenzorskich (usunięto m.in. wszystkie rosyjskie imiona i nazwiska). Rosyjskiego oficera zagrał Józef Węgrzyn, jeden z najwybitniejszych polskich aktorów pierwszej połowy XX wieku. W rolę jego kochanki wcieliła się Halina Bruczówna, gwiazda teatru i filmu, dla której była to ostatnia rola w rodzimej kinematografii przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Ciekawostką jest fakt, że „Ludzie bez jutra” to jedyny film z udziałem Bruczówny, który zachował się do naszych czasów.

Rekonstrukcja kopii filmu odbyła się w ramach utrzymania trwałości projektu „Konserwacja i digitalizacja przedwojennych filmów fabularnych w Filmotece Narodowej w Warszawie”, realizowanego w latach 2009-2014. Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach XI Priorytetu „Kultura i dziedzictwo kulturowe” Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Muzyka, którą usłyszymy, powstała na specjalne zamówienie Filmoteki Narodowej – do filmu zagrają wybitni warszawscy muzycy: Paweł Szamburski (klarnet, elektronika), Sebastian Wypych (kontrabas) i Patryk Zakrocki (skrzypce).

Paweł Szamburski – klarnecista, improwizator, animator kultury. Współtworzy środowisko artystyczne oraz wydawnictwo LadoAbc. Gra w duecie Sza/Za – Szamburski / Zakrocki, z którym komponuje muzykę dla filmu, teatru, kina niemego i tańca współczesnego. Udziela się również w takich zespołach jak: Cukunft (Raphael Rogiński), Ircha Clarinet Quartet (Mikołaj Trzaska), Modrzycer Klan (Alan Bern). Występuje solowo w projektach „Ceratitis Capitata” (muzyka liturgiczna wielkich religii basenu Morza Śródziemnego) i „Homo electrus” (muzyka elektroakustyczna). W 2009 roku wraz z projektem SzaZa zdobył wyróżnienie za muzykę na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym „Kontrapunkt“ w Szczecinie oraz nagrodę główną za muzykę od Ministra Kultury i od Teatru Narodowego w XV Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Sztuki Współczesnej.
Szamburski został także wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy (Francja 2009) nagrodą „Sacem“ za najlepszą muzykę filmową.
www.soundcloud.com/szamburski

Patryk Zakrocki – improwizator, kompozytor, artysta dźwiękowy. Obecnie gra w duecie SzaZa na altówce, oscylatorze i elektrycznej mbirze, dyryguje zespołami improwizatorów, zmienia melodyjki w starych pozytywkach i współtworzy dwa wyjątkowe projekty własnego pomysłu: Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego oraz Kino Dźwięku. Zakrocki zajmuje się kompozycją spontaniczną , nowoczesną muzyką kameralną, elektroakustyczną oraz szeroko pojętym słuchowiskiem. Opublikował 12 albumów płytowych, w tym dwa solowe. W 2015 roku zrealizował kompozycję elektroakustyczną „Obłokami” na zamówienie IMIT. Jest autorem muzyki do wielu filmów i spektakli teatralnych. Prowadził cykl ponad 80 koncertów Galimadjaz w klubie Jazzgot, prowadził znany ze słuchowisk Zakład Produkcji Dźwięku, dyrygował takimi zespołami jak: Warsaw Improwisers Orchestra, Sepia czy AGD orkiestra w czterech edycjach.
www.patrykzakrocki.com

Sebastian Wypych – kontrabasista, szef artystyczny. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie (klasy kontrabasu prof. Andrzeja Mysińskiego). Jako muzyk kameralista współpracuje z wieloma zespołami i orkiestrami w kraju i za granicą. Jako solista występował m.in. u boku orkiestr Concerto Avenna, Mała Filharmonia, Sinfonietta Cracovia, The New Art Ensemble, Vladymirska Orkiestra Kameralna czy Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej. Współpracuje z czołowymi zespołami interpretującymi muzykę dawną. Współzałożyciel i menadżer zespołów Tangata Quintet, L’Ensemble Hyacinthus, Machina del Tango czy The New Art Ensemble. Prowadzi także działalność pedagogiczną, współzałożyciel i wiceprezes Stowarzyszenia „Muzyka bez granic“. Od 2012 roku związany z Operą Kameralną jako kierownik artystyczny Opera/Off. Jest pomysłodawcą i kierownikiem artystycznym festiwalu „Piękny Brzeg Sztuki“ (www.jolibordfestival.pl).

Pokaz zorganizowany dzięki współpracy z Filmoteką Narodową w Warszawie.

 

Galeria

ludzie-bez-przyszlosci-cover ludzie bez jutra

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury