Festiwal Kultur i Podróży “Ciekawi Świata”

PROGRAM PREZENTACJI

godz. 15.00

Mikołaj Tokarczyk – lekarz, stażysta w Szpitalu Wojewódzkim w Białymstoku. Podczas swojego spotkania opowie o roku studiów spędzonym w Denizli w Turcji. „Wyjechałem tam z ramienia programu ERASMUS działającego przy naszym uniwersytecie. Mam nadzieję ze uda mi się przedstawić zderzenie kultur którego byłem świadkiem, opowiedzieć o życiu studenckim i podróżach do Gruzji, Syrii i Armenii, na które udało mi się uszczknąć kilka tygodni”.

godz. 16.05

Janusz Tichoniuk, choć mieszka w Białymstoku, co roku ponad miesiąc czasu spędza w różnych zakątkach Afryki. Podróżuje z reguły samotnie, omijając z daleka biura podróży i utarte szlaki. W ten sposób odwiedził już niemal całą Afrykę – zdobytymi doświadczeniami dzieli się na afrykańskiej stronie www.yahodeville.com, gdzie oprócz zdjęć można znaleźć wiele cennych wskazówek dla planujących podróż do Afryki. Moto Angola to najnowsza wyprawa Janusza Tichoniuka, która zaczęła się od kupna motocykla na bazarze w Brazzaville, a skończyła po sześciu tysiącach kilometrów w Namibii.

godz. 17.10

Anna Pawłowska – z zawodu urzędnik samorządowy, z wykształcenia prawnik.
Adam Pawłowski – z zawodu urzędnik państwowy, z wykształcenia leśnik.

Nowa Zelandia – to magiczna kraina dziesiątków wulkanów i gejzerów, pełna zapachu siarki, gdzie zapuszczają się tylko najdzielniejsi z hobbitów. To również kraina tajemniczego kiwi przeszukującego nocą odludne zarośla i tuatary – bliskiego krewnego dinozaurów. To ojczyzna spokojnych, życzliwych farmerów, odważnych ludzi morza oraz Maorysów dumnych ze swoich zwyczajów. To zielone lasy ponadtysiącletnich agatisów oraz surowe fiordy Wyspy Południowej. I wreszcie niezmierzone plaże Bay of Island. Do odwiedzenia tego miejsca będącego połączeniem raju i piekła zapraszają Anna i Adam Pawłowscy.

PATRONAT Nasza Nowa Zelandia

godz. 18.20

Adam Guzowski – zafascynowany daleką Azją. Miłośnik odległych i tajemniczych miejsc. Stara się ocalić od zapomnienia kulturę ginących plemion. „Plemiona Krain Zapomnianych” – będzie to opowieść o kilku grupach etnicznych, które Adam odwiedził w 2011 roku. Plemiona te zamieszkują ziemie, które były nieznane szerokiemu światu do końca drugiej wojny światowej.

godz. 19.30

Jerzy Kalina, redaktor Telewizji Polskiej, publicysta. Współzałożyciel Białoruskiego Zrzeszenia Studentów (1988 r.) i Białoruskiego Towarzystwa Historycznego. Pierwszy redaktor pisma naukowego „Białoruskie Zeszyty Historyczne”, sekretarz redakcji pisma społeczno-kulturalnego wschodniej Białostocczyzny „Czasopis”. Za działalność w białoruskim ruchu studenckim w Polsce inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa. W 1996 r. stypendysta Byelorussian Institute of Arts and Sciences w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Współautor pierwszej w dziejach Telewizji Polskiej audycji telewizyjnej w języku białoruskim. Od 1997 r. na stale związany z Telewizją Polską. Kierownik redakcji zamiejscowej Telewizji Biełsat w Białymstoku. Redaktor magazyny o mniejszości białoruskiej w OTV Białystok „Tydzień białoruski”. Specjalizuje się w tematyce białoruskiej i prawosławnej. Autor kilkudziesięciu reportaży i filmów dokumentalnych realizowanych w krajach Europy środkowej i wschodniej. Za realizacje telewizyjne w Republice Białoruś przez pięć lat był pozbawiony prawa wjazdu do tego kraju. Filmy „Czarnobylcy”, „Od moru i głodu”, „Pogoń za prawdą”, „Ostatni dyktator Europy”, „Ballada o Mieleszkach”, „Partyzancka szkoła”, „Misja” otrzymały nagrody na festiwalach filmowych w Polsce, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Meksyku, Czechach i Austrii.

„Podczas Festiwalu “Ciekawi świata” proponuję krótką podróż po duchowości Wschodu. Zaczniemy od duchowości prawosławia, najbardziej autochtonicznego wyznania chrześcijańskiego Wschodu. Z bohaterem filmu “Archimandryta” archimandrytą Gabrielem, udamy się do Ławry Kijowsko-Peczerskiej, żeby zobaczyć relikwie świętych spoczywających w tamtejszych pieczarach. Zaproszę też Państwa do Gruzji, gdzie spotkałem wyjątkowych ludzi, ojców kamilianów z Polski, którzy od kilkudziesięciu lat pomagają tam chorym i opuszczonym dzieciom, nie pytając ich jakiej są wiary. W Mińsku białoruskim spotkamy się z wiernymi kościoła protestanckiego “Nowe życie”, którzy od lat bronią świątyni zbudowanej przez nich z rozwalającej się obory. Na koniec spotkamy się ze Starowiercami, którzy chcą uratować od zniszczenia molennę na granicy białorusko-litewskiej”.

godz. 20.40

Krzysztof Szubzda

„Nie ukrawam, że w rolę “podróżnika” wchodzę z pewną niepewnością i oporami, bo nie strawersowawszy nawet Putsyni Błędowskiej, po pierwsze – sam nie bardzo się nim czuję, a po drugie – zdaje sobie sprawę, że w powszechnym odbiorze uchodzę pewnie za człowieka, który jeśli już zwiedza to głównie Polskę, pielgrzymując z posługą konferansjerską, a zarobione tak pieniądze wydaje na produkty podróżopodobne spod znaku “all inclusive”. Na szczęście jest to prawda tylko w 99%. Zdarza mi się czasem wyjść z domu, wyjechać w stronę basenu lub kawiarni i w okolicach ul. Warszawskiej zmienić plan i udać się do Laponii. I nie Laponiia jest w tym wszystkim znamieniem podróży, tylko owa zmiana planu i otwarcie się na nieznane i niezaplanowane. Z taką predyspozycją psychiczną można przeżyć podróż i przygodę nawet w tak nieegzotycznym miejscu jak Wasilków. Uznałem jednak, że opisywanie Wasilkowa jako podróży życia może być zbyt kontrowersyjne i dlatego zapraszam na opowieść o podróży, która mogła skończyć się wszędzie, ale tak się złożyło, że skończyła się w Finlandii.”

Galeria

Plakat festiwalu

Plakat festiwalu


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury