Film: Everest dla każdego

Zapraszamy na pokaz filmu w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Everest dla każdego

23 października 2021, godz. 14:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl
słowo wstępne: Janusz Kalinowski i Leszek Cichy

Everest dla każdego
Reżyseria: Adrian Dmoch
Zdjęcia: Adrian Dmoch, Robert Kielak, Dariusz Załuski
Czas trwania: 71 min
Gatunek: dokument
Kraj produkcji: Polska
Rok produkcji: 2020

Nie trzeba wcale jechać w Himalaje, aby się wspinać. Każdy może mieć swój Everest w swoim życiu, w miejscu zamieszkania, nauki czy pracy – uważa Leszek Cichy, który wraz z Krzysztofem Wielickim 40 lat temu jako pierwsi w historii stanęli zimą na szczycie najwyższej góry Ziemi. Film „Everest dla każdego” to pokłosie rekordowego pod względem logistycznym przedsięwzięcia jakim była wyprawa do bazy pod Górę Gór w październiku 2018 roku, a także w 2019 dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.

Wśród uczestników byli wyjątkowi himalaiści, jak Leszek Cichy, Rafał Fronia, Dariusz Załuski czy „gwiazda Katmandu” Anna Czerwińska, podróżnicy, ratownicy górscy, utytułowani sportowcy – medaliści olimpijscy, mistrzostw świata i Europy (m.in. żeglarka deskowa Zofia Klepacka, rekordzista Polski w biegu na 400 m przez płotki Marek Plawgo, czterokrotny zwycięzca Tenzing Hillary Everest Marathon Robert Celiński), wybitni lekarze różnych specjalności, duchowni, uczniowie z rybnickiej szkoły społecznej im. Jerzego Kukuczki wraz z rodzicami i „zwykli” ludzie. Był to więc faktycznie Everest dla każdego.

Piękny film! – oceniła Anna Pietraszek – reżyser, operator, fotograf, dziennikarka, taterniczka i alpinistka. Zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży w latach 1977-2011. W recenzji „Everestu dla każdego” napisała:

„Zasygnalizowane są chyba wszystkie najważniejsze wydarzenia, sytuacje. Plenery – wspaniałe. Dużo twarzy, dynamika w kadrach z ludźmi, dużo się dzieje, choć typowe są sytuacje (idą, jedzą, rozmawiają itp), ale tak wartko podane, że wydaje się, iż akcja pędzi. Natomiast wejście z piosenką Klenczona na wstępie wprost rewelacja. Obejrzałam ten obraz dwukrotnie i na drugi dzień miałam wrażenie, że oglądam… nowy film! A to znaczy, że jest świetny! Poziom światowy!” – podkreśliła Anna Pietraszek.

Leszek Cichy – legendarna postać polskiego himalaizmu. W narodowej świadomości zapisał się jako jeden z dwóch pierwszych ludzi (wraz z Krzysztofem Wielickim), który wszedł zimą na Mount Everest (8848 m) i od tej pory zaliczany jest do grona tzw. Lodowych Wojowników. Jest również pierwszym Polakiem, który skompletował Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów.

Wspinaczkowa pasja nie przeszkodziła mu w rozwijaniu innych talentów. Świetnie sprawdził się w roli geodety, pracownika naukowego Politechniki Warszawskiej, a później maklera, finansisty i wyśmienitego przedsiębiorcy.

Zbliżający się do 70. urodzin Leszek Cichy został w tym roku uhonorowany wyróżnieniem Fair Play Polskiego Komitetu Olimpijskiego za „całokształt kariery sportowej i godne życie po jej zakończeniu”.

 

Janusz Kalinowski – legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator wielu imprez biegowych i triathlonowych. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach. Jednym z największych jego przedsięwzięć była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.

 

W sobotę i niedzielę w foyer Forum można będzie odwiedzić stoiska z książkami, kalendarzami Fundacji Kukuczki 2022, koszulkami, nepalskimi wyrobami artystycznymi i wieloma innymi pamiątkami, a podróżnicy będą składali autografy!.

Można będzie następujące pozycje:
Cezary Borowy: „Byłem przemytnikiem w Indiach”
Leszek Cichy: „Gdyby to nie był Everest…”
Anna Czerwińska: „Groza wokół K2”
Aleksander Lwow: „Zwyciężyć znaczy przeżyć”
Michał Olszański: „Godzina prawdy”
Krystyna Palmowska: „Zaklętym w górski kamień”
Krzysztof Wielicki: „Piekło mnie nie chciało”
Monika Witkowska: „Lhotse. Lodowa siostra Everestu”
Katarzyna Zdanowicz: „Zawsze mówi, że wróci” (nowość!)

Galeria

sobota (66) sobota (67) sobota (68) sobota (69) sobota (70) sobota (71) sobota (72) sobota (73) sobota (74) sobota (75) sobota (78) sobota (79) sobota (81) sobota (83)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury