Film ZARE z muzyką na żywo BEI RU

Najsłynniejszy ormiański niemy film fabularny, uważany za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów – z muzyką na żywo ormiańsko-amerykańskiego artysty Bei-Ru!

Białostocki Ośrodek Kultury – DKF “GAG” w ramach festiwalu Wschód Kultury / Inny Wymiar zaprasza na

pokaz filmu Zare (Armenia 1926, 69′) z muzyką na żywo Bei-Ru (USA)
prelekcja przed filmem: Artur Vardikyan, dyrektor artystyczny Apricot Tree International Documentary Film Festival w Erewaniu

31.08.2017, godz. 19.30
kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp: bezpłatne wejściówki – I pula wejściówek dostępna od 18 sierpnia, II pula wejściówek dostępna od 25 sierpnia w kasie kina (jedna osoba może otrzymać maksymalnie dwie wejściówki)

Zare to najsłynniejszy ormiański niemy film fabularny, zrealizowany w 1926 roku. Za scenariusz i reżyserię odpowiadał pionier ormiańskiej kinematografii, Hamo Beknazarian (1891-1965). To thriller i melodramat zarazem. Akcja dzieje się w 1915 roku, na zboczach góry Alagyz. Kurdyjska dziewczyna Zare i jej ukochany, pasterz Saydo, zostają wplątani w intrygę pomiędzy przywódcą plemienia Jazydów – Temur-bekiem, a carskimi władzami. Zare i Saydo bardzo się kochają, ale ich spokój zostaje zakłócony, gdy Temur zechce, by dziewczyna została jego drugą żoną…
Film uważany jest za jeden z pierwszych obrazów przedstawiających życie Kurdów i Jazydów, ugruntował też pozycję Beknazariana wśród czołowych sowieckich reżyserów lat dwudziestych ubiegłego stulecia. Twórca został okrzyknięty mistrzem i innowatorem. Gdy większość filmów pokazywała Wschód jako egzotyczną krainę pięknych tancerek brzucha i malowniczych karawan, Beknazarian był pierwszym, który pokazał prawdziwe, surowe, często przygnębiające życie tamtejszych ludzi, stając się tym samym pierwszy realistą orientalnego kina. W ocenie współczesnej kurdyjskiej reżyserki Müjde Arslan, Zare był pierwszym filmem Kurdów, po którym kurdyjskie kino trwało w ciszy aż do 1991 roku.
Film został odrestaurowany i zdigitalizowany cyfrowo w 90. rocznicę premiery przez fundację The Golden Apricot, organizatora festiwalu Golden Apricot Yerevan International Film Festival.

Bei-Ru (Baruir Panossian)
Ormiańsko-amerykański (urodzony w Los Angeles syn ormiańskich emigrantów z Libanu) producent muzyczny i kompozytor, znany z miksowania rytmów Bliskiego Wschodu z elektroniką i żywymi instrumentami. Współprodukował także kilka utworów do stylowego irańskiego westernu wampirzego A Girl Walks Home Alone At Night (O dziewczynie, która wraca nocą sama do domu).
W swoich produkcjach lubi cytować stare, ormiańskie nagrania, które w dzieciństwie słyszał w domu rodzinnym. Jego album Little Armenia L.A (2010), dzięki któremu wypłynął na szersze wody, został niemal całkowicie wyprodukowany przy użyciu sampli z ormiańskiej muzyki. Następny album artysty, Saturday Night at The Magic Lamp (2014), „żegluje” pomiędzy krainami elektroniki, funku, hip hopu, wpływami Bliskiego Wschodu, „doprawiając” całość perkusją graną na żywo. Niedawno ukazał się jego trzeci album L.A. Zooo.

Organizatorzy:
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Narodowe Centrum Kultury
Kultura Dostępna
Miasto Białystok
Białostocki Ośrodek Kultury

Patronat Honorowy:
Prezydent Miasta Białegostoku
Ambasada Republiki Armenii

Patroni medialni:
O.pl
Gazeta Wyborcza
Kurier Poranny
BiałystokOnline.pl
Polskie Radio Białystok
Wyborcza.pl
BIA24.pl

Galeria

zare 5 Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (1) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (2) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (3) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (4) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (5) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (6) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (7) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (8) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (9) Pokaz filmu Zare z muzyką Bei Ru – fot. Piotr Cierebiej (10)

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury