Undergroundowe filmy

W ramach imprezy ¿UNDERGROUND/INDEPENDENT? zaprezentujemy oryginalne, energetyczne i niepokorne dzieła filmowe!


13 MARCA, PIĄTEK
18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł

JESTEM FEMEN reż. Alain Margot, Szwajcaria, 97′
dyskusję po filmie poprowadzi Katarzyna Niziołek

Film dotyka fenomenu kobiecego ruchu społecznego Ukrainek — Femen. W całej Europie znane są już jego aktywistki walczące o wolność słowa i demokrację, protestując z hasłami wypisanymi na nagiej klatce piersiowej. Bohaterką filmu jest Oksana Shachko, współzałożycielka ruchu, która przeszła długą drogę od planów stania się zakonnicą do półnagich protestów na wielkich placach Europy.

15 MARCA, NIEDZIELA
18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł

Rozdroże/Perekrestok – reż.Anastasiya Miroshnichenko; Białorus, Szwecja; 65’

Walery Laszkiewicz to bezdomny artysta, który mieszka na dworcu kolejowym i od ponad dwudziestu lat maluje obrazy na ulicach białoruskiego miasta Homel. Dla miejscowych jest zaledwie lokalną atrakcją, ale twórcy filmu przekonują, że ten ekscentryczny artysta i filozof ma do przekazania wiele ważnych prawd na temat sensu życia. Że jego działania i podejście do świata mają głębszy sens. Dwie wielkie wystawy jego prac, w tym jedna w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku, odniosły ogromny sukces i zainteresowały krytyków sztuki. Dokument powstał za prywatne pieniądze, by wesprzeć niezwykle utalentowanego artystę.

Nagrody:
Nagroda Publiczności – DOC/FEST RUSSIA 2014
Najlepszy debiut – DOC/FEST RUSSIA 2014
Nagroda Publiczności – WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY 2014
Wyróżnienie Jury – WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY 2014
Najlepszy film dokumentalny krajowej produkcji – LISTAPAD FILM FESTIVAL 2014

15 MARCA, NIEDZIELA
20:00 – kino Forum, wstęp 10 zł

DEATH METAL ANGOLA reż. Jeremy Xido, 83’

Czterdziestoletnia wojna domowa w Angoli zdewastowała kraj i osierociła tysiące dzieci. Proces odbudowy dopiero się rozpoczyna. Sonia Ferreira pracuje w sierocińcu Okutiuka. Wilker Flores, jej chłopak, jest death metalowym gitarzystą, który używa brutalnych dźwięków i rytmów tej hardcore’owej muzyki jako sposobu odreagowania traumy wojennej. Marzą o zgromadzeniu przedstawicieli angolskiej sceny hardcore i organizacji pierwszego rockowego koncertu w tym kraju – Death Metal Angola jest zapisem drogi ku realizacji tego marzenia..

Nagrody:
Grand Prix – Rhode Island International Film Festival 2013
Nagroda Publiczności – Sarasota Film Festival 2013

20 MARCA, PIĄTEK
18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł

ELECTRO CHAABI reż. Hind Meddeb, Francja, Egipt, 77’

Gdzieś na marginesie rewolucji kulturalnej w Egipcie w najbiednieszych dzielicach Kairu elektryzujący arabski hip hop zmienił się w popularny gatunek zwany chaabi. Mahraganat, z arabskiego “festiwal”, jest poruszającą i uzależniającą mieszanką muzyki tradycyjnej i rapu, podbitą dużą ilością elementów perkusyjnych, basu i elektroniczych wokali. Tematem często poruszanym w tekstach są sprawy społeczne dotykające Egipt, kraj w którym połowa mieszkańców stanowią ludzie poniżej 25 roku życia. Mahraganat jest fenomenem zmian społecznych jakie zachodzą w tym regionie i na największym rynku muzycznym w krajach arabskich. Reżyser rozmawiając z młodymi ludźmi stojącymi za tym fenomenem i muzyką chaabi sprawdza jaki wpływ miała ona na życie całego kraju i jej wykonawców.

20 MARCA, PIĄTEK
20:30 – kino Forum, wstęp 10 zł

SKA DELIGHT reż. Krzysztof Gajewski, Polska, 106’
po filmie spotkanie z z twórcami Dr. Ring Ding, Krzysztof Gajewski i Victor Quero

Ska Delight” to pełnometrażowy film dokumentalny opowiadający o muzyce Ska na świecie. Celem filmu było przybliżenie szerszej publiczności zjawiska jakim jest muzyka Ska, oraz całej kultury wokół tej muzyki. W produkcji można zobaczyć liczne wywiady z największymi gwiazdami gatunku – od Originators pochodzących z Jamajki przez Two Tone i Trzecią falę, aż do dziś. Film powstawał przy okazji występów na koncertach, festiwalach, salach prób i innych miejscach związanych z muzyką. Obraz obfituje w liczne unikalne ujęcia oraz treść wyłonioną z ponad 3 dób materiału. Wyjątkowy i pełny obraz fenomenu Ska na świecie, który nigdy wcześniej nie został pokazany tak szeroko i barwnie.

22 MARCA, NIEDZIELA
17:00 – kino Forum, wstęp 10 zł

EUROPA W 8 BITACH reż. Javier Polo, Hiszpania, 76’
prelekcja przed filmem Jędrzej Dtekk Dondziło

W 1990 roku niemal każdy miłośnik gier wideo grał na Game Boyu w takie gry, jak Donkey Kong czy Super Mario Bros. Prawie dwadzieścia lat później, kilku pozytywnych szaleńców wpadło na ciekawy pomysł. Odkurzyło stare Game Boye, myśląc o nich w całkiem inny sposób. Potraktowali je nie jak konsole do gry, lecz instrumenty muzyczne, służące za nowatorski i oryginalny sprzęt DJ-ski. Z powodzeniem grają dziś na nim w kameralnych klubach muzycznych w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Francji, Szwecji, czy Hiszpanii ku ogromnej uciesze rozemocjonowanej i podekscytowanej widowni.

8-bitowe tony bez wątpienia przywołują miłośnikom gier wspomnienia z przeszłości, ale teraz zmienione zostały w coś zupełnie innego – całkiem innowacyjny rodzaj muzyki, zwany muzyką, czy raczej – jak chcą jej twórcy – kulturą chipową. Film pokazuje nam to ciekawe muzyczne zjawisko i jego artystyczny, a także społeczny kontekst. Widzimy tu również artystów, którzy z zapałem wykonują ten rodzaj muzyki, który staje się coraz bardziej popularny w XXI-wiecznym clubbingowym środowisku. Bogaty w interesujący materiał archiwalny, przeplatany animacjami na żywo film nie jest jednak wyłącznie wynikiem nostalgii za przeszłością. Staje się również filmowym sprzeciwem wobec powszechnego dziś przekonania, że tylko nowoczesna i skomplikowana technologia może uczynić nasze życie lepszym.

Nagrody:
Nominowany do Grand Prix – Miami Film Festival 2014

22 MARCA, NIEDZIELA
18:30 – kino Forum, wstęp 10 zł

ŚLADY NA ŚNIEGU. SYBERYJSKI PUNK reż. Vladimir Kozlov, Rosja, 63’
po filmie spotkanie z reżyserem filmu (skype)

Pierwszy na świecie dokument o syberyjskiej scenie punk rockowej lat 80. Fenomenem owych czasów był fakt, że grano tę muzykę tysiące kilometrów od światowych muzycznych metropolii takich jak Londyn czy Nowy Jork. A chichotem historii można nazwać to, że w środku zimnej wojny za bycie punkiem w ZSRR można było wylądować… na Syberii właśnie. Dokument zawiera unikalne materiały z tego okresu przedstawiające największe legendy punka, jak m.in. poetkę i tekściarkę Jankę Diagilewą czy ojca rosyjskiego punka, Jegora Letowa. Pokazuje jak niełatwe życie na Syberii wpłynęło na powstanie bardzo oryginalnych i niepowtarzalnych zespołów.

Nagrody:
Nominowany do nagrody za najlepszy dokument – WARSZAWSKI FESTIWAL FILMOWY 2014

logotypy-na-brudzie

Galeria

SKA_DELIGHT_PLAKAT_small ROZDROZE JESTEM FEMEN EUROPA W 8 BITACH 2 ELECTRO_CHAABI DEATH METAL ANGOLA

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury