Filmy: “W lodowym piekle” i “Ostatnia rozmowa”

Zapraszamy na pokaz filmów w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

“W lodowym piekle” i “Ostatnia rozmowa”

24 października 2021, godz. 00:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl
po filmach rozmowa z Januszem Kalinowskim i jego gośćmi

W sierpniu minęło 21 lat od śmierci Andrzeja Zawady – twórcy polskiej szkoły zimowego himalaizmu, organizatora i lidera wielu wypraw wysokogórskich, autora filmów i zdjęć, współautora książek alpinistycznych. Gdyby nie jego determinacja, nie byłoby wyprawy na Everest zakończonej zdobyciem szczytu przez Leszka Cichego i Krzysztofa Wielickiego w lutym 1980 roku. Sześć lat wcześniej na Lhotse Zawada jako pierwszy człowiek na świecie przekroczył zimą wysokość 8000 m.

W nocy z 23 na 24 października zaprezentowane zostaną dwa wyjątkowe rzadko pokazywane filmy w reżyserii Anny Pietraszek “W lodowym piekle” (20 minut) i „Ostatnia rozmowa” (50 minut).

Na przełomie 1996 i 1997 roku Zawada dowodził pierwszą polską zimową wyprawą na Nangę Parbat. Oblężenie góry trwało półtora miesiąca. Bagaż o wadze 4,5 tony przenosiło 160 tragarzy w ciągu czterech dni w nie notowanych od lat wyjątkowo obfitych opadach śniegu w Karakorum. Zmagania z tymi ekstremalnymi warunkami zobaczymy w filmie “W lodowym piekle”.

21 lat temu Anna Pietraszek była przekonana, że Andrzej Zawada siedzi już sobie wygodnie w samolocie lecącym w kierunku Pakistanu i obmyśla plan kolejnego zimowego szturmu na Nangę Parbat. – A tu nagle dzwoni mój domowy telefon i w słuchawce słyszę jego głos: „Anka, ja nie będę długo żył. Czy możesz zrobić o mnie film?” – wspomina Pietraszek, która w latach 1977-2011 zrealizowała 196 filmów dokumentalnych i reportaży. Była też uczestniczką wielu wypraw wysokogórskich.

Śmiertelna choroba zaatakowała ikonę polskiego himalaizmu nagle i postępowała szybko. Mimo walki wspieranej przez medyczne autorytety, Andrzej Zawada zmarł 21 sierpnia 2000 roku w Warszawie i spoczął na Cmentarzu Powązkowskim.

Historyczny plakat z 2000 roku – Zawada z żoną Anną Milewską, która spędziła z Andrzejem ponad 47 lat. “Koleżanki wiedziały, że idę na ważne spotkanie, pierwsze po kursie taternickim. Pożyczyłam więc elegancki płaszcz, który przyniósł mi szczęście. Poznałam wtedy swoją wielką miłość, nadzwyczajnego człowieka” – podkreśliła aktorka, poetka, znana z roli Julii w serialu “Złotopolscy”.

Janusz Kalinowski – legendarna postać w historii polskich biegów. Współtwórca pierwszego w kraju maratonu – Maratonu Pokoju (wspólnie z Tomaszem Hopferem, Józefem Węgrzynem i Zbigniewem Zarembą), wieloletni jego dyrektor, organizator wielu imprez biegowych i triathlonowych. Z zawodu nauczyciel wychowania fizycznego, dziennikarz sportowy Polskiej Agencji Prasowej i podróżnik. W sumie odwiedził 81 krajów na wszystkich kontynentach. Jednym z największych jego przedsięwzięć była w 2018 roku wyprawa do Indii i Nepalu dla ponad 400 osób w wieku od 8 do 80 lat zamieszkałych w 100 miejscowościach.

Galeria

sobota (197) sobota (198) sobota (199) sobota (200) sobota (201) sobota (202)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury