Pierwsza Jeleniogórska Wyprawa w Himalaje – Annapurna South 1979

Zapraszamy na wystawę w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników: “Pierwsza Jeleniogórska Wyprawa w Himalaje – Annapurna South 1979”

20 października – 15 listopada w godz. 14:00-21:00
foyer Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Wyprawa jeleniogórska na Annapurnę Południową w 1979 roku była naturalnym etapem aktywności członków Sudeckiego Klubu Wysokogórskiego, jednocześnie sprawdzianem możliwości organizacyjnych nie tylko klubu, ale całej ówczesnej społeczności miasta, entuzjastycznie sprzyjającej poczynaniom karkonoskich wspinaczy. Jak wiadomo, z takim trudem zorganizowana wyprawa wprawdzie zakończyła się sukcesem, jednak tragedia, która wydarzyła się w czasie jej trwania, dokonania te przekreśliła.

“Po burzliwych i bardzo nieprzychylnych reakcjach medialnych, pamięć o wyprawie zniknęła na 40 lat. Dziś ekspedycja na Annapurnę ’79 wróciła w postaci akademii poświęconej wyprawie, rekonstrukcji Jelcza wyprawowego, trekkingu pod Annapurnę oraz m.in. wystawy fotografii. To dokładnie te obrazy były prezentowane w Ambasadach RP w Ankarze i Teheranie podczas wyprawy Jelczem w Himalaje we wrześniu tego roku. Historia ta spisana została także w książce „Śladami Uczestników”, która na pewno przyciągnie interesujących się wyprawami i górami najwyższymi nietypowym układem wspomnień ojca autora znalezionych po latach na strychu, przeplatanych relacją z podróży w 2019 roku do zapomnianej bazy pod Annapurną. Pisany przez Jerzego Pietrowicza dziennik wyprawy jest fantastycznym materiałem faktograficznym obrazującym minione lata polskiego himalaizmu, a wiele fotografii z tej wystawy pochodzi właśnie z jego zbiorów.”
Marian Sajnog

Wystawa przedstawia też historię sportowego sukcesu, wyznaczenia nowej drogi trudną zachodnią ścianą góry. To na tej wyprawie, jej uczestnik Krzysztof Wielicki, pierwszy raz ujrzał Himalaje.

“Wierzę z całego serca, że historia tej wyprawy uwieczniona na tych fotografiach nie będzie tylko pamiątką i wspomnieniem jeleniogórskiego himalaizmu, ale także przyczyni się do refleksji nad życiem i zdobywaniem gór.”
Maciej Pietrowicz

Zdjęcie w wydarzeniu: Bogdan Dejnarowicz


BOK Białostocki Ośrodek Kultury