Jacek Pałkiewicz: Człowiek Legenda

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Jacek Pałkiewicz: Człowiek Legenda

24 października 2021, godz. 16:30
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł
Wprowadziliśmy do sprzedaży dodatkową pulę biletów dla osób w pełni zaszczepionych (do kupienia tylko w kasach kina Forum i BOK/CLZ). WIĘCEJ INFORMACJI

Jacek Pałkiewicz
Reporter, eksplorator, odkrywca źródła Amazonki, od dekad przemierza peryferie świata. Twórca survivalu w Europie, powszechnie uznawany autorytet w dziedzinie przetrwania. Mieszka trochę we Włoszech, trochę w Polsce. Zyskał rozgłos w 1975 roku, pokonując samotnie Atlantyk szalupą ratunkową. Jego 44-dniowe doświadczenie wykorzystali badacze z NASA, zainteresowani problematyką izolacji i granic ludzkiej wytrzymałości.

Pływał jako oficer na statkach „tanich bander”, pracował w afrykańskich kopalniach złota i diamentów, kierował wyprawami poszukujących osobliwości ginących cywilizacji. Przecierał szlaki na Borneo i Nowej Gwinei. Weteran Sahary. Stawił czoła podczas morderczej trawersaty pustyni Taklamakan, której nazwa oznacza „jeśli wejdziesz, nie wyjdziesz”. Poznał najdalsze kresy Syberii, prowadził w skrajnie niskich temperaturach pionierską ekspedycję na biegun zimna w Jakucji. Najczęściej podróżował w stylu XIX-wiecznych odkrywców: na wielbłądach, jakach, słoniach lub reniferowymi zaprzęgami, piechotą, chińskim sampanem czy indiańskimi pirogami.

Uczył kosmonautów strategii przetrwania w skrajnie surowych i niegościnnych środowiskach. Podobne zajęcia prowadził dla jednostek antyterrorystycznych. Szkolił też kadry menadżerskie w przekraczaniu barier osobowości w warunkach krańcowego obciążenia.

W 1996 roku jego naukowa ekspedycja ustaliła źródło Amazonki, rozwiewając kontrowersje co do miejsca narodzin największej rzeki świata. 15 lat później wzniosiono tam obelisk z tablicą upamiętniającą odkrycie. Z rekomendacji Thora Heyerdahla, w 1994 roku Królewskie Towarzystwo Geograficzne w Londynie przyjęło Jacka Pałkiewicza do swojego grona. We Włoszech o jego szkole przetrwania powstał film “Uomini duri” (“Twardziele”).

Deklaruje się jako daltonista polityczny. W swojej profesji podróżnika, propagującego pozytywne patrzenie na świat, jest dumny, że może być wolny i stać ponad wszelkimi podziałami partyjnymi, które dzielą społeczeństwo.

Autor ponad 30 książek. Przez wiele lat pracował w “Corriere della Sera”, dziś publikuje reportaże na łamach periodyków europejskich, w Polsce pisze m.in. w “Rzeczpospolitej” i “Polska Times”.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury