Jazz na BOK-u: Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio

W ramach cyklu Jazz na BOK-u zapraszamy na koncert zespołu

Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio

16 stycznia 2022, g. 18:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
bilety: 35 zł / przedsprzedaż, 45 zł / w dniu koncertu, dostępne w kasie kina Forum, kasie CLZ i na stronie: bilety.bok.bialystok.pl

Trio Nowicki/Święs/Frankiewicz to projekt cenionych polskich muzyków jazzowych: Radek Nowicki na saksofonach, Andrzej Święs na kontrabasie i Sebastian Frankiewicz za perkusją. Każdy z muzyków posiadł wystarczające kwalifikacje do rozpoczęcia autorskiej kariery, liczne nagrody na konkursach i festiwalach, będące dowodem instrumentalnego kunsztu. Współpraca fonograficzna i koncertowa z twórczymi muzykami jazzowymi z Polski i zagranicy to niekwestionowane atuty tego składu.

Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio wykorzystuje swoje mistrzostwo techniczne do inteligentnej gry z tradycją, która konfrontowana z nierzadko rebeliancką postawą daje zdumiewający efekt. Balansując między free jazzem a tonalnym graniem, odnajdują swój głos, który brzmi świeżo i inspirująco.

W marcu tego roku w wytwórni Audio Cave miała miejsce premiera nowej płyty zespołu, “Overtones”. Od początku podstawowym założeniem składu było zachowanie autonomiczności każdego z muzyków – funkcja lidera jest przechodnia. Wszystko to naturalnie przekłada się na muzykę znajdującą się na “Overtones”. Konfiguracja personalna zespołu opiera się na trzech silnych indywidualnościach, które mają pełną świadomość gry zespołowej – trio doskonale operuje nastrojami, a muzycy, wzorowo posługując się dynamiką, nastawieni są na tworzenie bardzo spójnej tonacji swojej muzyki.
“Overtones” przynosi dojrzałą elegancję kompozycji, która równoważona jest żywiołową, pełną swobody grą instrumentalistów. Jest w niej miejsce zarówno na improwizację, jak i stylistyczną wszechstronność. To muzyczne spotkanie na szczycie, gdzie nie ma miejsca na ograniczenia i szablonowe, oczywiste rozwiązania

Premiera płytowa miała miejsce na jednym z największych festiwali jazzowych w Europie, jakim bez wątpienia jest Copenhagen Jazz Festival, na którym Nowicki/Święs/Frankiewicz Trio dało porywający koncert.

Adam Domagała / RadioJazz.fm o najnowszej płycie zespołu:
(…) „Overtones” (Audio Cave) to kawał porządnego, amerykańskiego grania, z jednej strony opartego na mocnym, gęstym, zwierzęco naturalnym pulsie, uporczywie ogrywanych figurach rytmicznych i melodycznych, a z drugiej – otwartego i nieprzewidywalnego, ocierającego się o swobodną improwizację. Takie formacje – bez instrumentu harmonicznego i żerujące poza banalnymi, piosenkowymi
pastwiskami – nie są rzadkością, bo co raz Sonny Rollins wprowadził do mainstreamu 60 lat temu, tam już zostało na wieki wieków amen, więc nie będę tu sugerował, że N/Ś/F, jakkolwiek na polskim rynku kasujący konkurencję, to nowa jakość i przełom. Oni po prostu robią, co do nich należy: każdy z muzyków ma tu szansę być liderem (najczęściej korzysta z niej Nowicki, który napisał pięć z dziewięciu utworów), a kto nim akurat nie jest, ten ofiarnie pracuje na rzecz kolektywu. Osobiście najbardziej lubię te całkiem liczne momenty, gdy panowie zamiast prężyć muskuły, oddają się pokornej, jazzowej medytacji, ale przyznaję: takie crescendo, jak oni, dobrze robi mało kto.

Galeria

Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (1) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (2) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (3) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (4) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (5) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (6) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (7) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (8) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (9) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (10) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (11) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (12) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (13) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (14) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (15) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (17) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (18) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (19) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (20) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (21) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (22) Nowicki Święs Frankiewicz Trio_fot Marcin Pawlukiewicz (23)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury