Jesień z Bluesem prezentuje: Nowy Orlean: miasto muzyki

Zapraszamy na filmową wyprawę do światowej stolicy muzyki!

NOWY ORLEAN: MIASTO MUZYKI

1 marca 2021, godz. 18:15
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilet: 16 zł – w kasie kina i na stronie bilety.bok.bialystok.pl

Nowy Orlean: Miasto muzyki
USA 2019, 103′
reż. Michael Murphy
narracja: Terence Blanchard
muzyka: Terence Blanchard i goście

Nowy Orlean to światowa stolica muzyki. Jej dźwięki rozbrzmiewają na ulicach miasta od kilkuset lat i nie cichną. Wręcz przeciwnie. Tu rodzą się trendy, nowe gatunki i wirtuozi. Miasto targane przez historię i stale doświadczane, wciąż dźwiga się i trwa wraz ze swoją kulturą i mieszkańcami.

Dowiemy się, skąd w Nowym Orleanie wziął się jazz, R&B, funky. Posłuchamy wspaniałej muzyki legend jazzu i zobaczymy na ekranie Louisa Armstronga, The Neville Brothers, The Preservation Hall Jazz Band. O swoim postrzeganiu Nowego Orleanu opowiedzą m.in. Robert Plant, Keith Richards czy Sting. Ten film to fundament muzycznych podróży każdego kto kocha muzykę.

Film odkrywa przed widzem przebogate dziedzictwo kulturowe, chyba najbardziej muzycznego miasta w świecie! Poprzez historię Nowego Orleanu i jego muzyczne dzieje prowadzi nas na ekranie nominowany do Oskara oraz sześciokrotny zdobywca nagrody Grammy, kompozytor jazzowy Terence Blanchard. Poznajemy historię narodzin jazzu i innowacji w nim, R&B, funky. Nowy Orlean to miasto wyjątkowe ze swoją odrębną, wyjątkową historią. Tętni muzyką poczynając od dźwięków bębnów na Congo Square w XVIII wieku aż po wspaniałe formy jazzowe słyszalne na każdym rogu miasta w czasach obecnych.

Muzyka Nowego Orleanu to potężna forma wyrazu. To ona służyła ludziom aby wyrazić pragnienie wolności oraz dać upust swoim frustracjom z powodu niesprawiedliwości rasowych czy prawa Jima Crow’a. To miasto posiada uzdrowicielską moc, która pomogła mu wrócić do życia po niszczycielskim huraganie Katrina i nadal jest bardzo ważną trybuną dla dążeń na rzecz likwidacji uprzedzeń rasowych.

Reżyser Michael Murphy oraz producent wykonawczy Terence Blanchard zabiorą was w miejsca gdzie kultura i historia miasta odbija się w muzyce, a muzyka wpływa na kulturę, podnosi ze zgliszcz i jednoczy jego mieszkańców. W filmie zobaczymy archiwalne i niedawno odrestaurowane koncerty takich legend jak Louis Armstrong, Fats Domingo, Allen Toussaint, Dr. John, The Neville Brothers, The Preservation Hall Jazz Band. Przeplatane są one rozmowami z takimi legendami muzyki, jak: Branford Marsalis, Wynton Marsalis, Robert Plant, Keith Richards, Bonnie Raitt, Harry Connick, Dr. Michael White, Sting i wielu innych.

Przypominamy, że zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia, od 27 lutego obowiązuje zakrywanie ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki.
Nie można już – tak jak do tej pory – stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury