KKO: Przemysław Kapituła

Zapraszamy na koncert Przemysława Kapituły w ramach XXVII Katedralnych Koncertów Organowych.

29 lipca, godz. 19:15
bazylika archikatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białymstoku, ul. Kościelna 2
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i CLZ, na bilety.bok.bialystok.pl oraz na miejscu wydarzenia na pół godziny przed rozpoczęciem (w katedrze sprzedaż biletów wyłącznie za gotówkę)

Przemysław Kapituła – organista, impresario muzyczny, kontynuator tradycji muzycznej archikatedry warszawskiej. Absolwent Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Kształcił się u wielu europejskich pedagogów, pobierał lekcje gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, współpracował też z prof. dr. hab. Jerzym Erdmanem.

Regularnie koncertuje w kraju i za granicą, dając około 120 koncertów rocznie na najważniejszych festiwalach. Współpracował z solistami (m.in. B. Ładyszem, T. Żylis-Garą, O. Pasiecznik), chórami i zespołami orkiestrowymi (m.in. z Orkiestrą Teatru Wielkiego Opery Narodowej w Warszawie). Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946), jest wydawcą wszystkich ich utworów organowych na płytach.

Jako dyrektor Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje ok. 270 koncertów rocznie, w których bierze udział ponad 25 tysięcy słuchaczy. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie i Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „Organy Archikatedry” w Warszawie. Jest także pomysłodawcą i twórcą koncertów: „Organy Śródmieścia – Warszawski Festiwal Organowy”, „Barokowe Organy” „Wielkie Organy w Archikatedrze”, „Organy Parafii św. Wojciecha na Woli”, „Organy Woli”. Zainicjował remont zabytkowych organów w warszawskim kościele św. Wojciecha. Jest laureatem nagrody prymasa Polski „Srebrna Piszczałka” (2009) za wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Wykładał we Włoszech na kursach mistrzowskich poświęconych interpretacji muzyki organowej.

Program:
V. Petrali (1832–1889)
Versetto per il Gloria (nr 1, D-dur)
A. H. Brewer (1865–1928)
Marche Heroique
F. Moretti – Padre Davide da Bergamo (1791–1863)
Suonata Sol maggiore
M. Surzyński (1866–1924)
„Improvisationen für Orgel über ein altes polnisches Kirchenlied“ op. 38
Capriccio op. 36
F. Nowowiejski (1877–1946)
Finale: Improvizazione z IX Symfonii organowej op. 45

 


BOK Białostocki Ośrodek Kultury