Klasyka kina: Uczta Babette

Białostocki Ośrodek Kultury – Dyskusyjny Klub Filmowy „GAG” zaprasza na kolejny pokaz w ramach Klasyki Kina. Tym razem zaprezentujemy filmową adaptację opowiadania Karen Blixen „Uczta Babette”  Film nagradzany na prestiżowych festiwalach i nominowany wielokrotnie do nagród filmowych. Zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny w 1988 roku oraz nagrody BAFTA w 1989 roku! Na pokaz zapraszamy 13 września 2016 do kina Forum o godz. 19:30
Bilety: 10 zł (normalny), 7 zł (ulgowy) – do kupienia w kasie kina Forum i na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

Prelekcję przed filmem wygłosi DOMINIKA BIERCZYŃSKA – absolwentka łódzkiego filmoznawstwa. Laureatka Głównej Nagrody w konkursie na tekst krytyczny organizowanym w ramach Festiwalu Kamera Akcja (2012) i Głównej Nagrody w konkursie „Kurs za recenzje” (2012) organizowanym przez Studio Munka. Współpracuje z magazynem „Kino”, dla którego pisze recenzje i przeprowadza wywiady.  Publikuje również w magazynie FilmPro. Na co dzień koordynuje Kino 3D Wytwórnia w Łodzi.

Uczta Babette / Babettes gæstebud reżyseria: Gabriel Axel
Występują: Stéphane Audran, Bodil Kjer, Birgitte Federspiel
Kraj produkcji: Dania, 1987, 102′

Akcja filmu osadzona jest w XIX-wiecznej Danii. Dwie dorosłe siostry mieszkają w maleńkiej wiosce na skraju cywilizacji wraz ze swoim ojcem, który jest pastorem niewielkiego protestanckiego kościoła. Pomimo szansy opuszczenia wioski, siostry postanowiły zostać ze swoim ojcem i oddać się służbie w imię kościoła. Jedna z sióstr odrzuca możliwość występu na prestiżowych paryskich scenach operowych, do czego namawia ją przebywający we wsi francuski śpiewak. Po kilku latach zaprzyjaźniona ze śpiewakiem Babette – uciekinierka z ogarniętego rewolucją Paryża – pojawia się w wiosce i błaga rodzinę, żeby ją przygarnęła jako służącą. Po śmierci ojca siostry postanawiają wydać kolację, aby uczcić 100-lecie jego urodzin. Pewnego dnia Babette wygrywa na loterii 10 tysięcy franków i przekonuje siostry, żeby to ona zajęła się przygotowaniami do kolacji. Kobieta przygotowuje ucztę życia dla mieszkańców wioski. Ucztę zaszczyca nieoczekiwanie swoją obecnością generał, w przeszłości adorujący jedną z sióstr.

Partnerem pokazu jest

baristacja

Galeria

uczta uczta1

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury