VHS / Visual Homemade Stories / reż. Klaudia Hartung-Wójciak

W ramach II edycji festiwalu Art Weekend zapraszamy na spektakl i spotkanie z twórcami:

VHS / Visual Homemade Stories / reż. Klaudia Hartung-Wójciak (Nostalgic Boys)

produkcja: Teatr Nowy Proxima w Krakowie

3 października 2021, godz. 18:15
Uniwersyteckie Centrum Kultury, ul. Ciołkowskiego 1N
bilet: 30 zł – w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa, na stronie bilety.bok.bialystok.pl oraz w miejscu wydarzenia na pół godziny przed jego rozpoczęciem
prowadzenie spotkania: Olga Gordiejew-Pobot

“VHS / Visual Homemade Stories” to utwór performatywny, oparty na archiwum domowych nagrań wideo zespołu. Wychodząc od historii peryferyjnych i marginalnych, wydobytych z nośników już zapomnianych i porzuconych, podjęta zostanie próba opowiedzenia codzienności doby transformacji.

Na przełomie lat 80. i 90. kamera pojawiła się w części gospodarstw domowych, rejestrując to, co najbardziej osobiste. Niezauważalnie, w przestrzeniach gdzieś pomiędzy, oko kamery rejestrowało dźwięki miast, ulic i mieszkań, odgłosy radia, samochodów, tramwajów, przypadkowe rozmowy, a także obrazy konkretnych miejsc, wydarzeń, reklam i produktów.

Obecnie na nośnikach analogowych znajduje się zapis konkretnych czasów, którego wizualność i charakter wpływają znacząco na sposób pamiętania tamtego okresu. Odtwarzanie po latach domowych nagrań VHS wydobywa ładunek polityczny codzienności lat 90., a obrazy – warunkowane klasowo i genderowo, przestają być niewinne.
Czy domowe nagrania wideo mogą jednak stać się przestrzenią do wytworzenia własnej opowieści? W jaki sposób pracować z potencjałem nostalgicznym obrazów transformacji?

reżyseria i dramaturgia: Klaudia Hartung-Wójciak
obsada: Nostalgic Boys: Natasza Aleksandrovitch/Sebastian Grygo, Małgorzata Biela, Weronika Łukaszewska, Marcin Wojciechowski
muzyka: Piotr Peszat
przygotowanie wokalne: Małgorzata Biela
reżyseria światła: Jędrzej Jęcikowski
światło: Wojciech Kiwacz
dźwięk: Grzegorz Janeczek

Spektakl powstał w ramach 2. edycji Laboratorium Nowego Teatru. Program finansowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Projekt realizowany jest przy wsparciu finansowym Goethe-Institut Krakau.

Scenariusz spektaklu powstał przy wsparciu finansowym Miasta Stołecznego Warszawy w ramach stypendium artystycznego przyznanego Klaudii Hartung-Wójciak.

Galeria

vhs (1) vhs (2) vhs (3) vhs (4) vhs (5) vhs (6) vhs (7) vhs (8) vhs (9) vhs (10) vhs (11) vhs (12)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury