Konkurs FABUŁA.PL

Konkurs FABUŁA.PL to konkurs na najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny, skierowany do twórców polskich.
Filmy, które zostały zakwalifikowane do tego konkursu powalczą o GRAND PRIX i inne nagrody 16. Festiwalu ŻUBROFFKA!

8.12.2022, 17:15
Camera Cafe, ul. Lipowa 14 lok. 11
wstęp wolny

9.12.2022, 17:30
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

Filmy biorące udział w konkursie:

DIABEŁ
reżyser: Jan Bujnowski
zdjęcia: Kasper Lorek
muzyka: Jan Bujnowski, Bogdan Klat
Polska 2022, 19’

W prowadzonych w latach 90. przez OBOP badaniach dotyczących religijności Polaków, odsetek osób wierzących zawsze oscylował w okolicach 95%. W tym samym czasie rekordowe wartości osiągały również wskaźniki bezrobocia. Kryzys wzmacniał w społeczeństwie potrzebę duchowości, co pozwalało wydarzać się rzeczom niekoniecznie możliwym w innych czasach…

ULEGŁOŚĆ
SUBMISSION
reżyser/director: Michał Ciechomski
zdjęcia/director of photography: Paweł Grabarek
muzyka/music: Bogumił Misala
Polska/Poland 2020, 26’50”

Piotr poczciwy, ale pechowy wędkarz mieszkający na wyspie w byłej kolonii Polskiej. Wyławia on największą i najobrzydliwszą rybę na wielkimi milenijnym konkursie wędkarskim. Jego życie od tej chwili zaczyna zmieniać się na lepsze, a bohater zaczyna widzieć w niej zbawienny amulet. Niestety jednocześnie ryba sprowadza na świat apokaliptyczną zagładę. Piotr będzie musiał wybrać pomiędzy dobrem swoim własnym, a całej jego wyspiarskiej społeczności.

SYNTHOL
reżyser: Piotr Trojan
zdjęcia: Beata Rakoczy
muzyka: Agata Kurzyk, Marcin Janus
Polska 2021, 24’13”

Eryk prowadzi videobloga z przygotowań do udziału w debiutach kulturystycznych. Pomaga mu w tym nadopiekuńcza matka Teresa, kobieta jego życia. Przed zawodami chłopak poznaje Monę. Na ich randce świat online zderza się z rzeczywistością. Nie jest to tak bolesne zderzenie, jak udział Eryka w debiutach.

ZANIM ZASNĘ
reżyser/: Damian Kosowski
zdjęcia: Ignacy Ciszewski
muzyka: Michał Lejczak
Polska 2020, 18’08”

„Bez cierpienia nie ma współczucia”. O tym co zdarzyło się pewnej listopadowej nocy, w jednym z mieszkań, na najwyższym piętrze blokowiska.

MARTWE MAŁŻEŃSTWO
reżyser: Michał Toczek
zdjęcia: Tomasz Pawlik
muzyka: Pimon Lekler
Polska 2022, 18’35”

Słodko-gorzka opowieść o spotkaniu dwójki ludzi w nietypowych okolicznościach. Filip jest mężczyzną w średnim wieku. Pracuje jako zawodowy statysta filmowy, a jego specjalnością są role martwych ciał. Na planie filmu historycznego poznaje Łucję, która wciela się w rolę martwej kobiety. Kiedy Filip i Łucja leżą na sobie podczas ujęcia i odgrywają swoje role, nawiązuje się między nimi relacja.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury