Lang ist der Weg

W ramach festiwalu Wschód Kultury/Inny Wymiar zapraszamy na Inny Wymiar Filmu

LANG IST DER WEG

19 sierpnia 2021, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

prelekcja przed filmem: dr Magdalena Kozłowska

pokaz odbywa się dzięki współpracy z The National Center for Jewish Film

Lang ist der Weg
Niemcy/USA 1949, 77′
reż. Herbert B. Fredersdorf, Marek Goldstein
scenariusz: Karl Georg Külb, Israel Becker; na podstawie pomysłu Israela Beckera

“Lang ist der Weg” / “Long is the Road” to pierwszy film fabularny przedstawiający Zagładę z żydowskiej perspektywy. Zdjęcia do filmu nakręcono w Landsbergu, największym obozie dla przesiedleńców w okupowanych przez USA Niemczech. Skutecznie mieszając styl neorealistyczny i ekspresjonistyczny, twórcy filmu śledzą losy polskiego Żyda i jego rodziny – od momentu życia w kwitnącej społeczności żydowskiej przedwojennej Warszawy przez koszmar Auschwitz, a następnie pozbawiony stabilności czas spędzony w obozach dla przesiedleńców aż po pojawiającą się nadzieję odrodzenia i odnowy w Izraelu.

W głównej roli zobaczymy urodzonego w Białymstoku Israela Beckera – izraelskiego aktora teatralnego, reżysera i malarza, jednego z założycieli pierwszego profesjonalnego teatru jidysz w powojennych Niemczech. Przed wojną mieszkał wraz z rodziną w czteropiętrowej kamienicy przy ul. Suraskiej. Po przeżyciu hitlerowskiej obławy na Żydów jadących pociągiem z Lublina do Białegostoku i aresztowaniu w obozie przejściowym, przedostał się do Związku Radzieckiego. W Moskwie studiował aktorstwo. Po powrocie do Białegostoku w 1945 roku dowiedział się, że cała jego rodzina zginęła w getcie. Wyjechał wówczas do Monachium i nigdy więcej nie pojawił się w rodzinnym kraju. W przedmowie do wydanego po wojnie albumu przedstawiającego jego twórczość malarską (w tym malowane z pamięci obrazy Białegostoku), artysta wyznał, że mimo iż od jego wyjazdu z rodzinnego miasta minęło 35 lat, nadal czuje się białostoczaninem.

dr Magdalena Kozłowska – historyczka, kulturoznawczyni, tłumaczka. Absolwentka Instytutu Judaistyki UJ (2011) i Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ (2013). W 2015 roku obroniła doktorat na Wydziale Historii UJ (nominacja do nagrody im. Józefa Gierowskiego i Chonego Shmeruka). W latach 2015-2016 asystentka z doktoratem w Instytucie Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ. Członkini zespołu redakcyjnego pisma „In Geveb” oraz zarządu Polskiego Towarzystwa Studiów Jidyszystycznych. Publikowała m.in. w „Cwiszn”, „Midraszu”, „Znaku” i „Kulturze Liberalnej”. Zajmuje się historią społeczną Żydów przede wszystkim okresu dwudziestolecia międzywojennego. Obecnie prowadzi badania nad obrazem Żydów z krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej w dwudziestoleciu międzywojennym.

Galeria

Lang ist der Weg (1) Lang ist der Weg (2) Lang ist der Weg (3) Lang ist der Weg (4) Lang ist der Weg (5) Lang ist der Weg (6) Lang ist der Weg (7) Lang ist der Weg (8) Lang ist der Weg (9) Lang ist der Weg (10) Lang ist der Weg (11) Lang ist der Weg (12) Lang ist der Weg (13) Lang ist der Weg (14) Lang ist der Weg (15) Lang ist der Weg (16) Lang ist der Weg (17) Lang ist der Weg (18) Lang ist der Weg (19) Lang ist der Weg (20) Lang ist der Weg (21)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury