Jelczem w Himalaje: Śladami Uczestników Annapurna South 1979

Zapraszamy na spotkanie w ramach 10. Festiwalu Kultur i Podróży Ciekawi Świata!

Maciej Pietrowicz, Arkadiusz Peryga i Ryszard Włoszczowski / Jelczem w Himalaje: Śladami Uczestników Annapurna South 1979

23 października 2021, godz. 12:00
sala Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 15 zł, do kupienia w kasach kina Forum i Centrum im. Ludwika Zamenhofa oraz na bilety.bok.bialystok.pl

W 2019 roku bohaterowie spotkania ruszyli Śladami Uczestników Pierwszej Jeleniogórskiej wyprawy w Himalaje na Annapurna South 1979. Po 40 latach udało im się odszukać w Himalajach bazę wspinaczy i umieścić w górach tabliczkę upamiętniającą uczestników tamtej tragicznej wyprawy.

W 2021 roku Fundacja Pietrowicz Śladami Uczestników wyprawą Jelczem w Himalaje postanowaiła rozsławić dorobek polskiego sportu górskiego. Była to także okazja, by przypomnieć historię prężnego sektora motoryzacyjnego w Polsce i naszej narodowej myśli technologicznej.

Słynny Jelcz, który z Polski wielokrotnie wyruszał w Himalaje i Karakorum m.in. na wyprawę na Lhotse’74, BroadPeak’75, Gasherbrum’75, Annapurna South’79, Mount Everest’80, Himalchuli’85 i wiele innych szczytów świata, ponownie wyruszył w daleką drogę. Rangę tego historycznego rajdu „Śladami Uczestników” podniósł także fakt, że w 2021 roku repliką słynnego „Jelonka” podróżował także uczestnik wyprawy z 1979 roku – Ryszard Włoszczowski.

Wyprawa zaczęła się 21 sierpnia 2021 w Jeleniej Górze, a następnie przez Słowację, Węgry, Rumunię, Bułgarię, Turcję dotarła do Iranu, w którym musiała zostać przerwana. Pakistan, Indie i odległe Himalaje w Nepalu muszą jeszcze poczekać.

“Naszym celem jest przypomnienie światu o dokonaniach Polaków w historii himalaizmu światowego oraz o zapleczu organizacyjnym Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Poprzez międzynarodowy rajd Jelczem z Polski do Nepalu dbamy o pamięć i uhonorowanie polskich himalaistów, uczestników wypraw, ze szczególnym uwzględnieniem roli kierowców tych wyprawowych ciężarówek. Chcemy tym samym sprostać nietypowemu wyzwaniu, które nas czeka. Ponieważ nie jesteśmy alpinistami i nie jedziemy się wspinać, nie mamy tu na myśli trudów dzielnych wspinaczy, a karkołomne zadanie z jakim mieli do czynienia właśnie wyprawowi kierowcy. Ta odpowiedzialna funkcja jaką pełnili, miała na celu dostarczenie niezbędnego sprzętu oraz w wielu przypadkach zawiezienie także czołowych himalaistów w Góry Wysokie. Przypomnimy tym samym na arenie międzynarodowej jak duże znaczenie dla polskiego himalaizmu odegrała ta historyczna ciężarówka, oddając tym samym cześć wszystkim uczestnikom wypraw, którzy zmagali się z trudami tych ciężkich podróży.”

Uczestnicy:

Maciej Pietrowicz: “Jako syn uczestnika ekspedycji na Annapurna South 1979, zafascynowany historią polskich wypraw w Himalaje postanowiłem oddać się sercem w nowy projekt i zainicjowałem… Jelczem w Himalaje! Zaangażowałem się także z powódek personalnych. Chciałbym poczuć ekscytację, która towarzyszyła mojemu tacie podczas wyprawy Jelczem w Himalaje 42 lat temu, na jednej z jego wypraw. Pozwoli mi to jeszcze bardziej odczuć emocje, zapisane w Jego dziennikach oraz dopisać kolejny rozdział do nowo wydanej przeze mnie książki „Śladami Uczestników.”

Arkadiusz Peryga: “Przedstawiona historia ludzi tamtej dekady, ich odwaga, zaangażowanie i niebotyczna wyprawa w Himalaje ciężarówką Jelcz skłoniła mnie do podjęcia wyzwania w roli kierowcy i mechanika. Możliwość korzystania z doświadczenia i relacji uczestników tamtych wypraw pomaga w przygotowaniu i adaptacji naszej ciężarówki. Jestem przekonany, że stworzymy wspólnie żywy Pomnik Złotej Ery Polskiego Himalaizmu. Warto wspomnieć, że okres ten był także rozkwitem dla polskiej motoryzacji.”

Ryszard Włoszczowski: “Słuchajcie! Dzięki tej akcji miałem szansę dokonać dwóch, wiekopomnych rzeczy: udowodnić einsteinowską teorię zakrzywienia czasoprzestrzeni i dzięki temu mogłem znaleźć się w tym samym miejscu co 42 lata temu. Miałem szansę znów, tak jak 8 marca 1979 roku wsiąść do Jelcza i tak jak wtedy ruszyć w (prawie) nieznaną i ryzykowną drogę do Nepalu. A więc naprzód! Niech to będzie mój powrót do przyszłości!”

Galeria

sobota (32) sobota (33) sobota (34) sobota (36) sobota (37) sobota (38) sobota (39) sobota (40) sobota (41) sobota (42) sobota (43) sobota (44) sobota (45) sobota (46) sobota (47) sobota (48) sobota (49) sobota (50) sobota (51)

BOK Białostocki Ośrodek Kultury