Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski – Uparta obecność

W ramach 32. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na wystawę

Magdalena Franczak, Paweł Matyszewski
Uparta obecność

25.05.2017, godz. 18:30
Galeria R5, ul. Raginisa 5
wstęp wolny
wystawa czynna do 25.06.2017

Funkcjonowanie galerii R5 to permanentny proces, który zapoczątkowała wystawa poświęcona historii budynku przy ul. Raginisa 5. Uparta obecność to kolejny krok – artyści biorący udział w wystawie, zadziałają w przestrzeni site specific, wydobywając z niej ukryte bądź nieuświadomione wątki i motywy.

Punktem styku w twórczości Magdaleny Franczak i Pawła Matyszewskiego jest szeroko pojęte zainteresowanie naturą oraz obiektowo architektoniczna organizacja przestrzeni. Głównym motywem wystawy będzie eksploracja zjawisk przyrodniczych, przede wszystkim flory: kwiatostany, owocostany, zioła, narośle, porosty, omszenia, chaszcze, gęstwiny, siedliska, parazytofity. Będzie to przenikanie się porządków i mediów. Wystawa zróżnicowaną skalą prac i nawarstwieniem przypominać będzie kompleks przyrodniczy, ogarniający zabudowania galeryjne. Poprzez wykorzystanie odpowiednich gatunków roślin, pojawią się silne odniesienia do kultury i mitologii, przez co świat przyrody będzie mieszał się ze światem ludzkich wyobrażeń.

Magdalena Franczak – artystka interdyscyplinarna, która posługuje się różnymi mediami: malarstwem, rysunkiem, fotografią, performancem. Tworzy obiekty i pracuje z przestrzenią site specific. Nawiązuje dialogi z teatrem, projektując kostiumy, scenografie. Członkini polsko-niemieckiej grupy AOUA (Academy of Ugly Arts). Współpracuje z artystami i artystkami z Polski i ze świata. Wystawia w galeriach w Polsce i za granicą.

Paweł Matyszewski – malarz, autor obiektów i instalacji. Absolwent Wydziału Malarstwa, student Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich na Wydziale Komunikacji Multimedialnej Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Swoje prace prezentował w Polsce, Austrii, Białorusi, Estonii, Hiszpanii, Litwie, Niemczech i Serbii. Zajmuje się szeroko pojmowaną marginalnością zjawisk i zachowań z pogranicza kultury i biologii. Łączy język realizmu z abstrakcją, obrazu z obiektem.
Zapraszamy również na warsztaty kwiatowych wypieków, które odbędą się 28 maja

Kuratorka: Katarzyna Siwerska

Produkcja: Białostocki Ośrodek Kultury / Dni Sztuki Współczesnej, Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Widok

Galeria

1 2 3 4 r5_nataliakalina-23 r5_nataliakalina-03 r5_nataliakalina-04 r5_nataliakalina-05 r5_nataliakalina-06 r5_nataliakalina-07 r5_nataliakalina-08 r5_nataliakalina-09 r5_nataliakalina-10 r5_nataliakalina-11 r5_nataliakalina-12 r5_nataliakalina-14 r5_nataliakalina-15 r5_nataliakalina-16 r5_nataliakalina-18 r5_nataliakalina-19 r5_nataliakalina-20 r5_nataliakalina-21 r5_nataliakalina-22 r5_nataliakalina-24 r5_nataliakalina-25 r5_nataliakalina-26 r5_nataliakalina-27 r5_nataliakalina-28 r5_nataliakalina-29 r5_nataliakalina-30 r5_nataliakalina-31 r5_nataliakalina-32

BOK Białostocki Ośrodek Kultury