Mała mama

W ramach cyklu Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” zaprezentujemy najnowszy film Céline Sciammy, czułą opowieść o terapeutycznej mocy miłości i spełnioną fantazję o zaprzyjaźnieniu się z własnym rodzicem!

MAŁA MAMA

13 maja 2022, godz. 19:00
Kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł (w kasie kina), 16 zł (online: bilety.bok.bialystok.pl)

Prelegentka: Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej

Gościnią spotkania (online) będzie Joanna Ostrowska – doktor nauk humanistycznych w zakresie historii; studiowała również w Instytucie Sztuk Audiowizualnych UJ, Katedrze Judaistyki UJ, Gender Studies UW, Zakładzie Hebraistyki UW i PWSFTviT w Łodzi. Wykładowczyni akademicka, krytyczka filmowa, dramaturżka. Zajmuje się tematyką związaną z przemocą seksualną w czasie II wojny światowej i zapomnianymi ofiarami nazizmu. Autorka głośnej książki „Przemilczane. Seksualna praca przymusowa w czasie II wojny światowej” (2018), za którą otrzymała prestiżową nagrodę Mauthausen-Memorial-Forschungspreis oraz “Oni. Homoseksualiści w czasie II wojny światowej” (2021).

 

Mała mama / Petite Maman
reż. Céline Sciamma / Francja 2021 / 72’

Nagroda Publiczności na MFF w San Sebastián 2021!

Czy potrafilibyśmy zaprzyjaźnić się ze swoim rodzicem, gdyby nasze wspólne drogi przecięły się w czasie, kiedy oboje byliśmy dziećmi?

Taka sytuacja przytrafia się ośmioletniej Nelly, która spotyka rówieśniczkę łudząco podobną do swojej matki. To niecodzienne wydarzenie staje się punktem wyjścia do opowieści o przyjaźni, potrafiącej przekroczyć pokoleniowe bariery i zarazem błyskotliwego studium potęgi dziecięcej wyobraźni. Céline Sciamma, autorka nagrodzonego w Cannes “Portretu kobiety w ogniu”, w swoim najnowszym filmie porusza motyw przepracowywania żałoby (bohaterów poznajemy w momencie odejścia nestorki rodziny), jednak na pierwszy plan wydobywa niezwykłą czułość rodzinnych relacji i celebruje ciekawość świata, którą zaraża nas młodziutka Nelly.

“Mała mama” to historia z ducha baśniowa, pełna dyskretnego ciepła, i zarazem list miłosny do tego momentu w naszym życiu, kiedy rzeczywistość poznawaliśmy przede wszystkim sercem. Choć wydarzenia rozgrywają się we Francji, wiele i wielu z nas odnajdzie tu odbicie swoich wspomnień z czasów dzieciństwa: ulubione zabawy, gry, zapachy i smaki.

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Podlaskie Koło PTPP na FB

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury