Piotr Cieśla / Mielniczanie. Obraz pewnej wioski z lat 80.

Piotr Cieśla
Mielniczanie. Obraz pewnej wioski z lat 80.

Wystawa w Małej Galerii BOK – Białostocki Ośrodek Kultury, ul. Legionowa 5
Wernisaż 16.03.2016, godz. 18:00, wstęp wolny
Wystawa czynna do 17.04.2016

O wystawie na Facebooku

Mielniczanie - fot. Piotr Cieśla

Wystawa ukazuje życie Mielnika, jego okolicy i lokalnych społeczności z lat 1979-1986.
Ze zdjęć Piotra Cieśli wyłania się świat, który się skończył: pierwszy prywatny sklep w Mielniku (fot. na plakacie), żniwa z furą pełną siana czy workami zboża, piesza wędrówka wśród pól do kościoła, ciężka, ręczna praca ludzi związanych konkretnie z tą ziemią i tą przyrodą. Położenie nad malowniczym Bugiem sprawiało wrażenie tworzenia odrębnego mikroklimatu, gdzie funkcjonowały równolegle dwa światy: człowieka i przyrody. To właśnie dlatego wystawie towarzyszą fotografie krajobrazów Ziemi Mielnickiej i są to jedyne kolorowe zdjęcia w ramach tej ekspozycji. Rytm roku wyznaczały święta religijne i warunki atmosferyczne. Oglądamy liczne prace gospodarskie (m.in. w polu, zaganianie zwierząt, świniobicie) i uroczystości religijne związane np. z Bożym Ciałem czy podróżami na Grabarkę.
Wystawa jest inna niż większość wystaw ukazujących dany region. Zauważalny jest bliski związek autora zarówno z miejscem, jak i bohaterami zdjęć. Fotografuje ich wyrozumiale, życzliwie, przez kolejne lata stając się powoli bardziej „swoim” niż „obcym”.

Piotr Cieśla – warszawiak z urodzenia, mielniczanin z wyboru. Fotoreporter, fotografik, członek ZPAF, wielbiciel fotografii Ansela Adamsa. Absolwent sinologii. Po studiach pracował w MSZ, by ostatecznie podjąć najważniejszą decyzję o związaniu się z fotografią. Amatorsko zajął się nią na początku lat 70. XX w., by 1 sierpnia 1980 roku rozpocząć pracę zawodowego fotoreportera. W latach 1992-2010 współpracował z licznymi agencjami reklamowymi, mniejszymi i wielkimi markami (m. in. Orbis, Statoil, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska, Foton, Era GSM, Citroen).
Jego zdjęcia znalazły się w wielu wydawnictwach, wśród których są m. in. trzy tomiki poezji księdza Jana Twardowskiego (Wyd. Znak 1993-95), „Warszawa” (publikacja dla Urzędu Miasta Warszawy i Prezydenta Warszawy, 1999), „Polska w obrazach i słowach” (MUZA, 2000), „Polska Chopina” (Muza, 2009). Jedno ze zdjęć z wystawy, przedstawiające rodzinę z Wilanowa, otrzymało 3. nagrodę w międzynarodowym konkursie „Rodzina” organizowanym przez UNESCO.
W 2014 roku przeszedł na wcześniejszą emeryturę twórczą. Powrócił wówczas do analogowej fotografii czarno-białej. Aparatu cyfrowego używa wyłącznie podczas prowadzonych przez siebie warsztatów fotografii krajobrazowej, architektury i reportażu w Polsce i za granicą. Większość wolnego czasu spędza w Mielniku.

Plakat

Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Współpraca: Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji – Gmina Mielnik
Patronat medialny: Gazeta Wyborcza, BialystokOnline.pl

Blog Piotra Cieśli: www.fotografnawolnosci.pl

www.facebook.com/Bialostocki.Osrodek.Kultury
www.facebook.com/MalaGaleria

Galeria

Mielniczanie – fot. Piotr Cieśla Mielniczanie – fot. Piotr Cieśla Mielniczanie – fot. Piotr Cieśla Mielniczanie – fot. Piotr Cieśla Mielniczanie – fot. Piotr Cieśla Plakat

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury