Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim

Zapraszamy na prezentację komiksu i spektakl z okazji 100-lecia urodzin Ryszarda Kaczorowskiego:

Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim

25 listopada 2019, godz. 17:00
klub Fama, ul. Legionowa 5
wstęp wolny

26 listopada 2019 roku przypada 100. rocznica urodzin Prezydenta Ryszarda Kaczorowskiego. Z tej okazji odbędzie się niezwykła uroczystość, której celem jest uhonorowanie harcmistrza, sybiraka i żołnierza II wojny światowej, a przede wszystkim ostatniego Prezydenta II Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

Przygotowano widowisko składające się ze scen z życia wybitnego białostoczanina ilustrowane zdjęciami i muzyką w wykonaniu uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej Nr 11, która jest spadkobierczynią i kontynuatorką tradycji i historii dawnej Jedenastki przy ulicy Mazowieckiej, której uczniem był Ryszard Kaczorowski. Usłyszymy „Powrócisz tu” w wykonaniu Marii Dziadzio, „Lubię wracać” w interpretacji Patrycji Borys. Katarzynę Barszcz podziwiać będziemy w utworze „Jest takie miejsce, taki kraj”. Uczniowie z klas trzecich, czwartych i ósmych znakomicie oddadzą klimat życia białostoczan różnych nacji i wyznań. Jan Rogożyn z kl. V b wykona utwór pt. „Czerwone maki na Monte Cassino”. Ryszard Kaczorowski był przede wszystkim harcerzem. Czuł się zobowiązany przyrzeczeniem harcerskim. Mawiał, że trzeba wiele przejść w życiu, by umieć odróżnić sprawy ważne od błahych, dobro ogółu od celów własnych. Harcerze ze 111 BDH „Wikingowie” zaprezentują się na scenie wspominając wielkiego druha. Najstarsi i najmłodsi uczniowie Jedenastki wcielą się w role członków rodziny.

Opowieść graficzna “Ostatni Prezydent. Gawęda o Ryszardzie Kaczorowskim” przedstawia wybrane wydarzenia – najbardziej istotne i stanowiące punkty zwrotne w życiu prezydenta Kaczorowskiego. Wplecione zostały także sceny symboliczne, pozwalające wprowadzić czytelnika w jego życie i zrozumieć pewne decyzje. W fabule umieszczono również postać chłopca – harcerza, który niejako poza czasem poznaje koleje losów Kaczorowskiego. Prace nad komiksem trwały 8 miesięcy. Witold Tkaczyk odpowiadał za scenariusz, natomiast rysownikiem była Katarzyna Babis. Całość prac odbyła się na podstawie tekstów historycznych i materiałów ikonograficznych przekazanych przez Muzeum Wojska. Nadzór merytoryczny nad komiksem sprawował prof. UwB dr hab. Adam Czesław Dobroński.

Wielkim zaszczytem dla organizatorów było przygotowanie uroczystości upamiętniającej 100-lecie urodzin wielkiego Polaka.


BOK Białostocki Ośrodek Kultury