PROJEKT P POLSKA-PALESTYNA

POZNAJ, PODZIEL SIĘ, PRZEŁAM SIĘ!

Paweł – absolwent leśnictwa, Ania – absolwentka pedagogiki. Ostatnie 3 lata spędzili w podróży. Będąc wolontariuszami w Afryce i Azji starali się poznać i odkryć odległe kultury i ludzi zamieszkujących dane obszary. Zrozumieć ich codzienność, plany i marzenia. Pracowali z dziećmi ulicy, niepełnosprawnymi, uchodźcami, realizowali różne społeczne akcje i projekty.

Projekt P to współpraca dwóch miast, położonych na dwóch różnych kontynentach. Z jednej strony młodzi wolontariusze z organizacji Project Hope, działającej w Nablusie (Autonomia Palestyńska) a z drugiej mieszkańcy Białegostoku. Przez okresy trzech miesięcy (wrzesień-listopad 2012) w obu miastach powstawały krótkie filmiki dotyczące miasta, jego mieszkańców, ich życia, codzienności. Każdy mógł zostać ich bohaterem, reżyserem, scenarzystą lub filmowcem. Najczęściej w formie sondy ulicznej padają pytania o to, jak wygląda życie codzienne, co się je, gdzie się chętnie chodzi, o marzenia i plany na przyszłość, ale też o miłość, wolność. Jest też pytanie dość zasadne: do Polaków – co wiedzą o Palestynie i odwrotnie. Okazuje się, że niewiele, a ten projekt daje szansę, by to zmienić.

„Chcieliśmy pokazać, że pomimo tego, że te dwa miasta są tak od siebie oddalone, to zawsze znajdzie się coś, co nas łączy. Sama nazwa projektu ma wskazywać, że chociażby pierwsze litery krajów są te same. Jak pokazał pierwszy film, niewiele wiemy o sobie nawzajem. Warto odkryć, co nas łączy, zobaczyć, czym różni się życie mieszkańców palestyńskiego miasta. Mieć większą świadomość nie tylko siebie, ale też innych. Projekt nie skupiał się na konflikcie izraelsko-palestyńskim. Zależało nam na tym, żeby odbiorcy po stronie polskiej mogli zobaczyć tych ludzi od innej strony, niż jest to zazwyczaj prezentowane w mediach. Po obu stronach toczy się normalne życie i na nim właśnie chcieliśmy się skupić”.

Co Ania i Paweł robili w Palestynie?

„Przez okres trzech miesięcy byliśmy wolontariuszami w Nablus, drugim co do wielkosci mieście Autonomii Palestyńskiej. Uczyliśmy angielskiego, pierwszej pomocy, muzyki oraz poznawaliśmy ludzi, kulturę, życie. Grupa lokalnych muzyków skomponowała przy okazji projektu piosenkę o Polsce. Ze zdziwieniem odkryliśmy jak wielu Palestyńczykow miało kontakt z polską kulturą. Wielu dentystów, biznesmenów i lekarzy kończyło studia w Polsce. Podczas pobytu poznaliśmy tam wielu ciekawych ludzi i ich historii. Czas ten pomógł nam uświadomić jak cennym jest ludzkie życie i jak ważne jest by poznać coś, nie oceniać schematami, po pozorach oraz po informacjach płynących z mediów”.

proj3ctp.blogspot.com
facebook.com/proj3ctp

Galeria

DSC_0641_600px_palestyna DSC_0044_600px_palestyna DSC_0002_600px_palestyna DSC_0696_600px_palestyna DSC_0543_600px_palestyna DSC_0076_600px_palestyna

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury