Psychoanalityczne Spotkania Filmowe: Matki Równoległe

W ramach pokazu z cyklu Psychoanalityczne Spotkania Filmowe „W głębi” zaprezentujemy najnowszy film Pedra Almodóvara  – „Matki równoległe” –  tragikomiczną, intymną opowieść o bólu i blasku macierzyństwa będącą jednocześnie mocnym głosem przeciw rodzinnym sekretom i ukrywaniu prawdy o przeszłości.

MATKI RÓWNOLEGŁE

18 lutego 2022, godz. 19:30
kino Forum, ul. Legionowa 5
bilety: 20 zł (w kasie kina), 16 zł (online: na bilety.bok.bialystok.pl)

Prelegentki:
Iza Trybus – psychoterapeutka psychoanalityczna Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej,
dr Katarzyna Sztop-Rutkowska – socjolożka, aktywistka miejska, matka. Wykładowca w Instytucie Socjologii UwB. Prowadzi Fundację Laboratorium Badań i Działań Społecznych

Matki równoległe
reż. Pedro Almodóvar
Hiszpania 2021, 120′

Najnowszy film Pedra Almodóvara, z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz, to wyznanie wiary w siłę kobiet, ich solidarność i odwagę. Czułe, a przy tym żywiołowe; ciepłe, ale niepozbawione dramatycznych zwrotów akcji; pełne nadziei, która przychodzi po bolesnych stratach – „Matki równoległe” portretują życie w jego wszystkich odcieniach. Film został z entuzjazmem przyjęty przez krytykę, która nie szczędzi mu komplementów. >>Najlepszy Almodóvar od „Wszystko o mojej matce”<< (Variety), „Penélope Cruz w swojej najlepszej roli” (Time), „Pulsująca emocjami historia” (The Wrap), „Wielki pean na cześć kobiet” (Little White Lies) – piszą zachwyceni recenzenci.

Bohaterki filmu, Janis (Cruz) i Ana (Milena Smit), spotykają się na oddziale położniczym. Ta pierwsza jest dojrzałą kobietą, ta druga ledwie przestała być nastolatką. Obie są singielkami, obie czeka samodzielne macierzyństwo. Janis wie, że sobie poradzi, Ana jest pełna obaw. Wydaje się, że ich ścieżki ledwie się przetną, tymczasem więź, która je połączy, okaże się mocna jak pępowina. Jak to u Almodóvara bywa: zbieg okoliczności może stać się przeznaczeniem, a rodzina z wyboru tą, która zaoferuje bezwarunkową akceptację i miłość.

Według krytyków, Almodóvar nie tylko z wielką czułością portretuje matki (co robił już w poprzednich filmach), ale także przygląda się moralności, opowiada o najgłębszych uczuciach, potwornym bólu, życiowej uczciwości. (…) Jest w tym filmie również opowieść o rodzinie, korzeniach, poszukiwaniu tradycji. A wreszcie o inności i samotności. Jest ponadto coś, czego dotąd w filmach tego twórcy nie było: polityka i próba spojrzenia wstecz na wojnę, z którą do dzisiaj Hiszpanie się nie rozliczyli. (Barbara Hollender, “Rzeczpospolita”).

Owen Gleiberman, krytyk “Variety”, zatytułował swoją recenzję „Najlepszy Almodóvar od czasu „Wszystko o mojej matce”. Podkreśla, że to film kaskadowych zwrotów akcji i gęstniejących komplikacji rodzinnego dramatu. (…) To rozbrajająco poruszający hołd Almodóvara dla zmieniających i nieustannie zacieśniających się więzów macierzyństwa. The Wrap zaznacza, że „Matki równoległe” to nie tylko pełen emocji melodramat, którego oczekujemy od hiszpańskiego twórcy, ale też prowokacyjna, pełna nieprzewidywalnych zwrotów akcji historia. Nie zabrakło również głosów, że najnowsza produkcja jest kolejnym dowodem na to, że tylko Almodóvar potrafi tak sprawnie operować kolorami i scenografią w swoich filmach (“The Hollywood Reporter”).

Zachęcamy do wspólnego oglądania filmu, połączonego z praktykowaniem psychoanalitycznego sposobu myślenia o kinie. Ideą cyklu jest przybliżenie odbiorcom założeń myślenia psychoanalitycznego i zachęcenie do odkrywania go w obszarze sztuki jaką jest film. Poprzez udział prelegentów z różnych dziedzin i dyskusje, proponujemy przyjrzenie się filmowi nie tylko jako dziełu, ale także analizę ukrytych w nim głębi, znaczeń i zależności. Chcemy uczynić wspólne spotkania i dyskusje okazją do przemyśleń na temat ludzkiej natury, relacji interpersonalnych i kondycji psychologicznej człowieka.

Cykl Psychoanalitycznych Spotkań Filmowych „W głębi” to wynik współpracy działającego przy Białostockim Ośrodku Kultury DKF-u „GAG” z Izabelą Trybus i Sebastianem Kiercelem, psychoterapeutami pracującymi w nurcie psychoanalitycznym. Spotkanie odbywa się pod patronatem Polskiego Towarzystwa Psychoterapii Psychoanalitycznej.

Podlaskie Koło PTPP na FB

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury