Rozmowy kulturalne: Justyna Sobczyk & Katarzyna Niedurny

W ramach naszych marcowych Rozmów kulturalnych online porozmawiają ze sobą reżyserka i pedagożka teatru Justyna Sobczyk oraz dziennikarka, teatrolożka i krytyczka Katarzyna Niedurny. Zapraszamy!

Rozmowy kulturalne: Justyna Sobczyk & Katarzyna Niedurny

20 marca 2021, godz. 15:00
live na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury
dostęp bezpłatny

Justyna Sobczyk – twórczyni warszawskiego Teatru 21, pedagożka teatru, reżyserka, wykładowczyni na Akademii Teatralnej w Warszawie. Ukończyła Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademię Teatralną w Warszawie oraz Universität der Künste w Berlinie (wydział pedagogiki teatru). Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, organizacji DAAD. Absolwentka programów Szkoły Liderów: „Dwa sektory, jedna wizja” oraz Laboratorium Innowacji Liderskich. Tutorka innowacyjnych projektów w programie Generator Innowacji w Towarzystwie Inicjatyw Twórczych „ę”.

Od 15 lat związana z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Od 2005 roku z zaangażowaniem i pasją działa na rzecz pedagogiki teatru. Od 2014 roku z ramienia Instytutu Teatralnego współkieruje dwuletnimi studiami podyplomowymi Pedagogika Teatru, które realizowane są w partnerskiej współpracy z Instytutem Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego.

Poza Teatrem 21 wyreżyserowała również: “Teatralny Plac zabaw” Jana Dormana w Instytucie Teatralnym (2012), “Ciało Pedagogiczne” (współpraca Instytutu Teatralnego oraz Warszawskiego Centrum Innowacji Edukacyjnych i Szkoleń, 2015) „Ojczyzna” w Teatrze Polskim w Poznaniu (2016), „Szewcy” w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie (2017), „Superspektakl” (Teatr Powszechny, 2017), „Wróg – instrukcja obsługi” (Teatr Zagłębia w Sosnowcu, 2018), „Mur” (Teatr Polski w Bydgoszczy, 2019).

Kuratorka projektu Szkoła Empatii Stosowanej w ramach projektu Biennale Warszawa – Przestrzeń bez końca (2019).
Od stycznia 2020 współprowadzi Centrum Sztuki Włączającej, powołanej przez Teatr 21, społecznej instytucji kultury, dedykowanej sztuce osób z niepełnosprawnościami oraz edukacji włączającej.

Laureatka nagród indywidualnych: „Kamyka Puzyny” przyznawanego przez miesięcznik „Dialog” i Instytut Książki (2016) za działalność teatralną i pedagogiczną, łączącą sztukę ze społecznym zaangażowaniem oraz nagrody „Wdechy” wręczanej przez magazyn Cojestgrane24.pl w kategorii CZŁOWIEK ROKU .

Wraz z Teatrem 21 otrzymała nagrodę Paszporty Polityki w kategorii Teatr.

Fot. Leszek Zych / POLITYKA

 

Katarzyna Niedurny – dziennikarka, teatrolożka, krytyczka. Stale współpracuje z magazynem internetowym dwutygodnik.com, “Didaskaliami” i Tygodnikiem “Przegląd”.

ROZMOWY KULTURALNE to cykl online Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach którego prezentujemy sylwetki twórców młodego pokolenia związanych z różnymi formami sztuki współczesnej, z mocnym akcentem na twórców teatralnych. Wśród nich są również artyści związani z Białymstokiem lub Podlasiem – stąd się wywodzący albo związani twórczo z naszym miastem lub regionem.

Jak dzisiaj wygląda praca artysty? Co oznacza dla twórcy bycie freelancerem? Jak sztuka reaguje na globalne zmiany: pandemie, zmiany klimatyczne, ekonomiczne? To tylko część tematów, które poruszymy w naszych rozmowach.

Spotkania online odbywają się w czasie rzeczywistym na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury, dzięki czemu widzowie mogą komentować i zadawać pytania naszym gościom na żywo.

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury