Rozmowy kulturalne: Paweł Sakowicz i Ewa Tatar

Zapraszamy na pierwszą odsłonę naszego nowego cyklu online!

Rozmowy kulturalne: Paweł Sakowicz i Ewa Tatar

14 grudnia 2020, godz. 18:00
live na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury
dostęp bezpłatny

ROZMOWY KULTURALNE to nowy cykl online Białostockiego Ośrodka Kultury, w ramach którego zaprezentujemy sylwetki twórców związanych z różnymi formami sztuki współczesnej, z mocnym akcentem na twórców teatralnych.

Jak dzisiaj wygląda praca artysty? Co oznacza dla twórcy bycie freelancerem? Jak sztuka reaguje na globalne zmiany: pandemie, zmiany klimatyczne, ekonomiczne? To tylko część tematów, które poruszymy w naszych rozmowach.

Spotkania online odbywać się będą w czasie rzeczywistym na Facebooku Białostockiego Ośrodka Kultury, dzięki czemu widzowie będą mieli możliwość komentowania i zadawania pytań naszym gościom na żywo.

Na pierwsze spotkanie zapraszamy już 14 grudnia, a naszym Gościem będzie Paweł Sakowicz – tancerz, choreograf i coraz częściej także aktor. Paweł pochodzi z Białegostoku i chociaż dziś jego twórcze działania nie są związane z tym miastem, to często tu wraca – także zawodowo. W 2020 roku, dzięki zaproszeniu Galerii Arsenał i Akademii Teatralnej białostoczanie mogli zobaczyć artystę w performansie „Jumpcore”, a podczas I edycji naszego festiwalu Art Weekend 2020 prezentowaliśmy spektakl „Thriller”, którego Paweł Sakowicz jest współtwórcą. Rozmowę poprowadzi Ewa Tatar.

Rozmowa badaczki sztuki i choreografa dotyczyć będzie tego, czym jest ruch. Ruch jako samodzielna forma wypowiedzi scenicznej, ruch w przestrzeni teatru, filmu, sztuk wizualnych. Ruch jako element zwrotu performatywnego instytucji sztuki. Ruch jako życie.

Paweł Sakowicz – choreograf i tancerz. Absolwent Uniwersytetu Warszawskiego i London Contemporary Dance School. Tworzy spektakle choreograficzne, współpracuje z reżyserami teatralnymi i filmowymi. Aktualnie szczególnie interesuje go zagadnienie przywłaszczeń kulturowych w choreografii. Autor prac: „Bernhard”, „TOTAL”, „Jumpcore”, „Thriller” (wspólnie z Anną Smolar), „Masakra” i „Drama”. Swoje spektakle pokazywał m.in. podczas trzech edycji Polskiej Platformy Tańca, festiwalu Boska Komedia, La Biennale de danse du Val-de-Marne, w NYU Skirball czy CAC New Orleans.

Ewa Tatar – badaczka sztuki i kuratorka wystaw. Autorka ponad 200 tekstów o sztuce publikowanych w językach polskim, angielskim, francuskim, chińskim, węgierskim i estońskim. Najważniejsze wystawy: „Imhibition” (Muzeum Narodowe w Krakowie, 2006), „Zakochałeś się w kimś, kto nie istnieje” (Teatr Stary w Krakowie, 2015), „Chłoporobotnik i boa grzechotnik” (Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, 2017), „Do zobaczenia po rewolucji” (Galeria Arsenał w Białymstoku, 2019) i „Milk me sugar” (tamże, 2020). Interesują ją kolektywne procesy w produkcji wiedzy, np. kolektywna inteligencja techniczna. Od 2018 roku mieszka w lesie, w okolicy Stacji Czarny Blok na Podlasiu; ogrodniczka Spółdzielni Povoly.

fot. Witek Orski

Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury