Teatr Animacji w Poznaniu: ZA-Polska

W ramach 34. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na spektakl

Teatr Animacji w Poznaniu: ZA-Polska

22 maja 2019, godz. 20.00
Akademia Teatralna im. A. Zelwerowicza – Wydział Sztuki Lalkarskiej, ul. Sienkiewicza 14
bilet: 30 zł – wyprzedane

Proszę ten spektakl koniecznie zobaczyć i nie nastawiać się na przyjemny wieczór, bo jest w „Za-Polskiej” dużo słów ostrych jak brzytwa i twardych jak kamień, a rzuca nimi celnie czwórka aktorów.
Mike Urbaniak, poznan.wyborcza.pl

„Za-Polska” jest ważnym, świetnie zrealizowanym spektaklem, który programowo, ale niezwykle celnie ukazuje i poddaje krytyce schematy ciążące na naszym sposobie widzenia świata.
Piotr Dobrowolski, „Ojkofobia”, teatralny.pl

„Głównym bohaterem spektaklu jest Polska, to o Niej opowiadamy. Będziemy snuć opowieść o tym, co było, co jest i co może się stać wokół bardzo popularnej i gloryfikowanej myśli Oddania Życia Za Polskę. Jesteśmy narodem, który w wyjątkowy sposób celebruje idee romantycznego zrywu, chwalebnej śmierci, samowyrzeczenia i poświęcenia. Na warsztat wzięliśmy właśnie te romantyczne refleksje i z nimi dyskutujemy w kontekście współczesnych realiów. I chyba właśnie przez to jest to spektakl tragikomiczny…
Tytuł „Za-Polska” odnosi się bardziej do idei twórczości Marii Janowskiej, niż do jej życiorysu czy konkretnego dzieła Autorki. Trzeba pamiętać, że „Gabriela Zapolska” to tylko pseudonim artystyczny, za którym kryła się nie tylko autorka komedii satyrycznych, dramatów i powieści, ale przede wszystkim celna obserwatorka życia społecznego. Nasz tytuł zatem z jednej strony celuje w te właśnie jej obserwacje i diagnozy (między innymi słynną dulszczyznę), z drugiej – w idee napędzające nasz patriotyzm, nasze kompleksy, mity i samobójcze zrywy.
Lustro postawione przed Narodem sto lat temu przez Zapolską stawiamy ponownie, ciekawi nowego odbicia i tego co ZA naszymi plecami…” – Agata Biziuk.

reżyseria: Agata Biziuk
scenografia: Marika Wojciechowska
ruch sceniczny: Alisa Makarenko
muzyka: Piotr Klimek
reżyseria światła: Monika Sidor
obsada: Mariola Ryl-Krystianowska, Elżbieta Węgrzyn, Piotr Grabowski, Mateusz Barta

Premiera: 22 września 2018 roku

oficjalna strona festiwalu

Galeria

Za-Polska_ fot. Jakub Wittchen za_polska-1 za_polska-2 za_polska-3 za_polska-4 za_polska-5 za_polska-6 za_polska-7 za_polska-8 za_polska-11 za_polska-12 za_polska-13 za_polska-14

BOK Białostocki Ośrodek Kultury