Teatr Montownia i Teatr Papahema: Calineczka dla dorosłych

Niezwykłe spotkanie dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego, w ramach Dni Sztuki Współczesnej!

Teatr Montownia (Warszawa) i Teatr Papahema (Białystok)
Calineczka dla dorosłych (75’)

20 maja 2016, godz. 18:00
Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki, ul. Elektryczna 12
Bilety: 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu spektaklu) – do kupienia w kasie kina Forum oraz na stronie www.bilety.bok.bialystok.pl

UWAGA !!! Dodatkowa pula biletów dostępna będzie 20 maja w kasie kina Forum do godz. 17.00, w Teatrze Dramatycznym w godzinach 17.00 – 18.00.

Spektakl dla widzów od 16 roku życia.

Spotkanie z twórcami po spektaklu poprowadzi Olga Gordiejew

„Calineczka” to jedna z najbardziej znanych baśni Andersena. Mimo iż często wskazywano na silny związek tematyki jego bajek z poszukiwaniem tożsamości seksualnej, były one, zgodnie z zamysłem autora, skierowane do dzieci. A przecież już pierwsze słowa „Calineczki” uruchamiają wyobraźnię dorosłego: „Była sobie pewnego razu kobieta, która bardzo, bardzo pragnęła mieć malutkie dziecko, ale nie wiedziała, skąd je wziąć.” Medycyna skutecznie służy dziś pomocą w takich sytuacjach i to nie za pośrednictwem zasadzonego w doniczce ziarenka… Podobnie przygody małej, bezbronnej dziewczynki, opis jej spotkań m.in. z Ropuchem, Szczurem i Jaskółką i to, co on pomija, stanowią punkt wyjścia do alternatywnej wersji historii Calineczki. Ośmioro aktorów, korzystając z różnych konwencji teatralnych, w zabawny, bezpretensjonalny sposób ujawnia to, co mimo że oczywiste, było, jest i zapewne będzie upraszczane i infantylizowane. Środkami pozwalającymi na opowiedzenie „Calineczki dla dorosłych” są świeże spojrzenie na baśń Andersena, humor i lalki pozwalające w nieobsceniczny sposób ukazać dwuznaczność przygód bohaterki. Spektakl jest owocem spotkania dwóch teatrów niezależnych, dwóch pokoleń i dwóch teatralnych języków – dramatycznego i lalkarskiego.

Teatr Montownia – jedna z pierwszych niezależnych grup teatralnych w Polsce, założona w 1996 roku przez absolwentów warszawskiej PWST, w ocenie krytyków – jedna z ważniejszych. Konsekwentnie definiuje własny model teatru – niezależnego, wolnego od biurokracji, otwartego na nietuzinkowe pomysły i gotowego wspierać innych twórców.
Więcej

Teatr PAPAHEMA – założony przez absolwentów kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Białymstoku, marzących o realizacji pomysłów, łączących środki teatru formy z teatrem aktorskim, dobrą literaturę ze współczesną wrażliwością i poczucie humoru z refleksją na temat kondycji człowieka.
Więcej

adaptacja i reżyseria: Teatr Montownia i Teatr Papahema
scenografia i kostiumy: Paulina Czernek
muzyka: Wiktor Stokowski
obsada: Paulina Moś, Helena Radzikowska, Adam Krawczuk, Marcin Perchuć, Paweł Rutkowski, Rafał Rutkowski, Mateusz Trzmiel, Maciej Wierzbicki
produkcja: Teatr Montownia

I tak oto właśnie mamy okazję spotkać się z teatrem aktora, z teatrem emocji. „Calineczka dla dorosłych” to spotkanie z prawdziwą sztuką, nie z widowiskiem. To spotkanie z aktorem, z magią, z niedopowiedzeniem i iluzją. To spotkanie ze sztuką lalkarstwa. Calineczka animowana przez zespół Papahemy jest tak realna, tak bliska, tak emocjonalna, że aż trudno uwierzyć w jej nieożywioną naturę. Spotkanie Montowni i Papahemy to niewątpliwie ciekawe poznawczo doświadczenie.
Absolutnie urzekająca jest wielopoziomowość „Calineczki dla dorosłych”. Zbudowany na mrocznym żarcie i seksualnym tle spektakl, jest tak naprawdę zaproszeniem do głębszej refleksji. Ta kompilacja estetyczna, emocjonalna i znaczeniowa sprawia, że każdy może wziąć z tej opowieści coś innego.
Krytykat.pl, Katarzyna Hanna Binkiewicz

Galeria

DSW 2016_Teatr Papahema i Teatr Studio_Calineczka_fot_Kasia Chmura

DSW 2016_Teatr Papahema i Teatr Studio_Calineczka_fot_Kasia Chmura


Video


BOK Białostocki Ośrodek Kultury