Tomasz Bazan “Days for Dancing”

Zapraszamy do udziału w niezwykłym performance, a zarazem preludium do Dni Sztuki Współczesnej.

4, 5, 6 maja 2014 w godzinach 16:30 – 21:30, Galeria Arsenał, ul. Mickiewicza 2, Białystok

Podsumowanie projektu w Białymstoku i spotkanie z Tomaszem Bazanem odbędzie się podczas Dni Sztuki Współczesnej 1 czerwca 2014 r. – więcej informacji wkrótce.
Organizator: Białostocki Ośrodek Kultury
Partner: Galeria Arsenał

Udział w projekcie jest bezpłatny. Uczestnicy wchodzą do środka według kolejności przybycia do Galerii Arsenał. Ze względu na otwartą formę performance’u, długość każdego spotkania zależy od uczestnika i artysty (max 30 minut każde).

Czekam na Ciebie / Rozmawiam z Tobą / Tańczę dla Ciebie / Jestem z Tobą.

Niezwykły projekt-performance Tomasza Bazana będzie preludium do Dni Sztuki Współczesnej 2014.
Wszystko opiera się na spotkaniu. Tomasz Bazan tańczy dla odwiedzającej go osoby, realizując jej ideę, marzenie. W trakcie rozmowy ustalają wspólnie ramy i reguły wzajemnego pozostawania z sobą – scenariusz lokuje się w realnym, żywym procesie obecności. Ważny jest tutaj kontekst i tożsamość miejsca, które kształtuje tę medytację.

Taniec – tancerz – gość – indywidualne spotkanie – reakcja – obecność – koniec.

Co pozostaje w miejscu, w którym znika artysta? Według Stephena Hawkinga sztuka jest materią, która realnie wyzwala wielopoziomowe energie w rzeczywistości i w momencie w którym zanika, materia ta zapada się, tworząc grawitonową czarną dziurę – miejsce na zawsze puste i niemożliwe do wypełnienia.

taniec, choreografia: Tomasz Bazan
obsada: Tomasz Bazan, Ty (uczestnik spotkania)

”Days for Dancing jest niezwykłym performancem Tomasza Bazana, ukazującym wartość tańca i spotkania zderzonego z konceptualną sztuką. Tancerz świadomie rezygnuje z kontekstu sceny, widowni, aby bez bagażu dramaturgii, narracji i krytyki dokonać aktu artystycznego i szukać realnego kontaktu z człowiekiem. Performance Tomasza Bazana jest silnie oddziałującym aktem uświadomienia sobie tego, co stanie się, jeśli społeczeństwo wymaże artystę, sztukę z przestrzeni społecznej”.
– Maria Marick, Zbąszyń 2013

Tomasz Bazan – tancerz, reżyser i choreograf; założyciel Teatru Maat Projekt; twórca i kurator pięciu edycji międzynarodowego festiwalu eksperymentalnego tańca i ruchu MAAT FESTIVAL; członek interdyscyplinarnej Kunst Gillian Gallery w Berlinie; członek międzynarodowego zespołu kuratorów Contexts bodies w Tel Awiwie; pracownik artystyczny Centrum Kultury w Lublinie. Ukończył Wydział Kulturoznawstwa na Uniwersytecie Marii Curie Skłodowskiej o specjalizacji krytyka i animacja dzieł sztuk plastycznych. Szeroko pojmowanego tańca uczył się u wielu znakomitych tancerzy i mistrzów sztuk walki w Polsce i poza granicami kraju (spotkania, warsztaty, konferencje, staże, couchingi). Od roku 2004 prowadzi swój własny, niezależny Teatr Maat Projekt, realizujący autorski program treningu fizycznego i poszukiwań kulturowych na terenie całej Polski i Europy (w ramach Dni Sztuki Współczesnej występował w Białymstoku w 2011 r.).
Współpracuje z wybitnymi teatrami, tancerzami, choreografami, dramaturgami i reżyserami w Polsce oraz poza granicami kraju (m.in. Nowy Teatr Krzysztofa Warlikowskiego – Renate Jett, Małgorzata Szczęśniak, Jacek Poniedziałek, Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice Włodzimierza Staniewskiego, Kunst Gillian Gallery Berlin, Dance Art Now Londyn, Compagne le Sablier Francja, Context Bodies Tel Aviv, Opera Narodowa – Teatr Wielki Warszawa, Art Stations Foundation Stary Browar Poznań, Teatr Provisorium, Teatr Nowy w Łodzi, Teatr Dramatyczny Warszawa, Teatr Powszechny Warszawa i inne). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP (2011).
Zrealizował szereg interdyscyplinarnych projektów oscylujących wokół spektakli, happeningów, instalacji kolektywnych, performance’ów pokazywanych w wielu prestiżowych miejscach niemal w całej Polsce i za granicami kraju (Niemcy, USA, Norwegia, Ukraina, Białoruś, Francja, Słowacja, Wielka Brytania, Hiszpania, Belgia, Izrael) tworząc z czasem swój własny, rozpoznawalny styl.
Krytyka uznała działania Tomasza Bazana za jedne z najważniejszych tego typu w Polsce, czego dowodem była prezentacja spektakli Tomasza Bazana na wszystkich dotychczasowych edycjach Polskiej Platformy Tańca.

www.facebook.com/dsw.bialystok
www.dsw.bialystok.pl

tomasz_bazan_days_for_dancing_bialystok

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury