Tomasz Tyndyk: Lęg

W ramach 35. Dni Sztuki Współczesnej zapraszamy na oprowadzanie autorskie i spotkanie z jej twórcą

Tomasz Tyndyk: Lęg

oprowadzanie autorskie i spotkanie z autorem: 1 czerwca 2021, godz. 18:00
Foyer kina Forum, ul. Legionowa 5 
wstęp wolny
wystawa czynna od 28 maja do 7 czerwca w godz. 14:00-21:00

Wytyczne dla wydarzenia Dni Sztuki Współczesnej
Oświadczenie uczestnika wydarzenia Dni Sztuki Współczesnej

W przestrzeni teatralnej zachodzą te same procesy co w rzeczywistości, z tym że tu przebiegają w przyspieszonym tempie. Przez miesiąc może wydarzyć się tyle, ile w realnym świecie przez lata. Przemiany są bardziej dynamiczne, a stawanie się bywa bolesne i gwałtowne. Dochodzi do konfrontacji i zmagań. Pojawia się przemoc, leje się krew. Narodziny nie są jednorazowym aktem, ale powtarzającym się. Spektakl i postaci wykluwają się wielokrotnie, za każdym razem inne.

Konstruując rolę, aktor – co oczywiste – czerpie z własnego życia, ale doświadczenia przepływają też w przeciwnym kierunku. Tym samym teatr staje się osobistym laboratorium, w którym odtwórca roli jest nie tylko częścią eksperymentu, lecz także jego autorem. Zaczyna funkcjonować w dwóch porządkach naraz, na granicy życia teatralnego i prywatnego. Różnice między tymi dwiema sferami zacierają się. Real miesza się z fikcją – trudno odróżnić interakcje sceniczne od osobistych. Postać zakrada się do podświadomości aktora, a jednocześnie sama nabiera jego cech osobowych.

W pracy scenicznej Tomasza Tyndyka dochodzi jeszcze jedna warstwa doświadczeń – fotograficzna. Artysta fotografuje na scenie i podczas prób, żeby się przekonać, czy pozwoli mu to nabrać dystansu i choć przez moment spojrzeć na siebie inaczej, być z innymi aktorami w procesie, ale nie współodczuwać ich stanów i emocji. Jednocześnie fotografia staje się dla niego formą intensywnego przeżywania własnych pozateatralnych stanów. Jak przyznaje sam artysta w rozmowie z Anką Herbut, „jednoczesne uruchomienie fotografii i teatru sprawia, że pojawia się trzecia jakość: otwiera się obszar uświadamiania sobie własnych pragnień czy lęków i proces wchodzenia w głąb siebie. To bardzo intymny moment. Nie do końca umiem to nazwać”.

Tomasz Tyndyk – aktor teatralny i filmowy, fotograf. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. W teatrze debiutował na scenie Teatru Rozmaitości (obecnie TR Warszawa) w głośnej produkcji Towarzystwa Teatralnego, „Shopping and Fucking” w reż. Pawła Łysaka (1999). Po studiach związał się z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. W zespole TR Warszawa jest od 2005 roku. W swoim dorobku ma także role w spektaklach zrealizowanych m.in. w Nowym Teatrze i Teatrze WARSawy.

Absolwent Instytutu Twórczej Fotografii w Opavie (Czechy). Finalista 2. Konkursu Fotografii Teatralnej, organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Wystawy jego zdjęć prezentowane były m.in. w TR Warszawa, Galerii Miejsce przy miejscu we Wrocławiu, BWA Wrocław, Miesiącu Fotografii w Krakowie, Miesiącu Fotografii w Bratysławie oraz Miesiącu Fotografii w Pradze. W 2008 roku Instytut Teatralny wydał album „Tomek Tyndyk / Teatr” z jego fotografiami, które powstały w latach 2014-2017 podczas prób i wokół spektakli TR Warszawa oraz Nowego Teatru w Warszawie.

Galeria

T Tyndyk_Lęg (1) T Tyndyk_Lęg (3) T Tyndyk_Lęg (4) _MG_9261 _MG_9262 _MG_9264 _MG_9276 _MG_9280 _MG_9281 _MG_9285 _MG_9286 _MG_9291 _MG_9297 _MG_9299 _MG_9303 _MG_9307 _MG_9308 _MG_9309 _MG_9311 _MG_9320 _MG_9327 _MG_9355 _MG_9365 _MG_9374 _MG_9397 _MG_9400 _MG_9409

BOK Białostocki Ośrodek Kultury