Warsztaty Afro Dance: Diaka “Bijou” Camara

W ramach tegorocznych Spotkań Folkowych zapraszamy na warsztaty afro dance!

Warsztaty kierowane są do osób początkujących, w wieku od 14 lat w górę. Jest to taniec ekspresyjny, wymagający przynajmniej podstawowej sprawności fizycznej i poczucia rytmu. Grupa może liczyć maksymalnie 20 osób. O zapisie decyduje kolejność zgłoszeń. Opłata za dwudniowe warsztaty wynosi 30 zł za osobę.

Zapisy pod adresem katarzyna@bok.bialystok.pl, lub tel. 85 742 15 15 od 1 października 2014.

Warsztaty poprowadzi Diaka “Bijou” Camara, na bębnach zagrają Gaspard Conde i Sekou Camara.
Warsztaty będą prowadzone w języku francuskim i angielskim.

Diaka “Bijou” Camara – prawdziwy klejnot tańca z Gwinei. Bijou przez 10 lat tańczyła w Conakry, w legendarnym Ballet Soleil d’Afrique. Tam też zdobyła doświadczenie nauczycielki tańca, ucząc afro studentów z całego świata, którzy przyjeżdżali na warsztaty do Gwinei. Obecnie propaguje taniec i muzykę zachodnioafrykańską w Czechach, gdzie prowadzi regularnie warsztaty i występuje z wieloma zespołami. Jest tancerką i główną śpiewaczką zespołu Art Gibami.
Rytm afro wywodzi się z rytmu, w jakim bije ludzkie serce. Ten rytm to życiowa energia. Taniec afrykański to taniec wolności, ekspresji, energii i siły. Afro dance wywodzi się z afrykańskich tradycji, ma wiele historii i mnóstwo znaczeń. Jest ściśle związany z rytmem, który najczęściej wygrywany jest przez muzyków na bębnach. Dlatego lekcje afro dance są najlepszą metodą do opanowania rytmiki i wyczucia tempa w muzyce jak i w tańcu. Afro dance to technika tańca bardzo dynamiczna, angażująca całe ciało do ruchu. Jest doskonałą bazą do nauki innych tańców, takich jak hip-hop, jazz czy salsa. Dzieli się na wiele technik, rytmów i stylów. Podczas tego spotkania uczestnicy poznają taniec tradycyjny Gwinei, uczony i rozpowszechniany na całym świecie przez mistrzów gwinejskich baletów.
Tradycyjna muzyka wygrywana na bębnach jest nieodłączną częścią tańca. Taniec i muzyka, tancerz i muzyk to relacja szalenie zależna. Muzyk wybija rytm dla tancerza, tancerz tańczy z muzykiem. Obydwoje muszą się nawzajem rozumieć, muzyk zna kroki i przewiduje ruchy tancerzy, tancerz zna rytmy i rozpoznaje sygnały w rytmie wygrywanym przez bębniarza. Na podstawie wyczucia, wzajemnego zrozumienia i intuicji tworzy się piękna sztuka tańca afrykańskiego. Ruch tancerza i rytm bębna to para w tańcu. Warto poznać kulturę tańca z Gwinei. Każdy krok i rytm to ciekawa historia, opowieść o życiu, wierzeniach, zwyczajach ludzi zamieszkujących Gwineę.

 

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury