Art Gibami – esencja kultury Afryki Zachodniej

W ramach tegorocznych Spotkań Folkowych zapraszamy na koncert Art Gibami!

25 października, godz. 20.00
kino Forum, bilet: 20 zł (przedsprzedaż), 30 zł (w dniu koncertu)

Zespół afrykańskich artystów, w skład którego wchodzą tancerze i muzycy z najlepszych gwinejskich baletów. Zespół został założony w 2014 roku przez Mohameda Gasparda Conde z okazji jego pięcioletniej działalności na rzecz promocji kultury afrykańskiej w Polsce. Gaspard Conde, niegdyś dyrektor muzyczny Baletu Sourakhata w Gwinei, od 2008 roku koncertuje i uczy gry na bębnach w Polsce. Zdecydował się na odważny krok i powołał zespół prezentujący najwyższą jakość sztuki afrykańskiej. Członkowie zespołu to profesjonalni muzycy i tancerze, którzy swoją przygodę z baletem zaczęli jeszcze jako dzieci. Osiągali sukcesy i współpracowali z międzynarodowymi artystami, występowali w wielu krajach prezentując tradycyjną sztukę tańca i muzyki Gwinei. Obecnie członkowie zespołu mieszkają w różnych miastach Europy, jednak łączy ich wiele – wspólne dzieciństwo, 15 lat wspólnej pracy w baletach gwinejskich, a przede wszystkich przyjaźń.
Występ zespołu Art Gibami to barwne i ogniste Show z muzyką na żywo i widowiskowym tańcem. Artyści występują w tradycyjnych strojach, grają etniczną muzykę swojego kraju, a tancerze prezentują kunszt sztuki tańca wykorzystujący przy tym imponujące akrobacje. Śpiewają, tańczą i grają na instrumentach takich jak djembe, dundun, samgan, tambour, balafon, kora.

Skład zespołu:

Gaspard Conde – mieszka w Polsce. Mistrz w sztuce gry na bębnach dundun i djembe, znakomity artysta i doświadczony pedagog tradycyjnej muzyki afrykańskiej. Był kierownikiem muzycznym gwinejskiego Ballet Sourakhata i współtwórcą grupy Tourekounda. Współpracował również z baletem Samaato, Le Ballet AJK Danse de Guinée, Le Ballet Soleil d’Afrique, La Percussion Wassa de Morcire Camara, i La groupe Kouroukanfouwa. Prowadził intensywne kursy dla perkusistów z całego świata. W 2008 roku przyjechał do Polski i obecnie prowadzi tu własny zespół taneczno – muzyczny oraz szkołę gry na bębnach afrykańskich

Sekou Camara – znakomity gwinejski dundunfola. Grał ze światowej sławy Baletem Soleil d’Afrique i Sourakhata. W 2004 wyjechał do Szwecji. Jest jednym z najbardziej docenianych muzyków. W Sztokholmie uczy gry na bębnach i jest członkiem afrykańskiej grupy artystycznej w Szwecji.

Daouda Camara – mieszka w Szwecji. Doskonały gwinejski djembefola. Zanim trafił do Europy, grał w Ballet Sourakhata oraz w zespole Boka Juniors w Conakry. Obecnie gra i współpracuje z najlepszymi tancerzami w Europie.

Mohamed Sylla ( Mackan) – mieszka w Szwecji. Wyśmienity gwinejski muzyk i djembefola. W Gwinei grał w balecie Mataam i Boka Junior. Jest niekwestionowanym showmanem, hipnotyzuje publiczność i czaruje widzów.

Aboubacar Sylla – mieszka we Francji. Wielki gwinejski tancerz i utalentowany choreograf, który wcześniej pracował w Balecie Narodowym Gwinei i Balecie Saamato, jednym z największym gwinejskich baletów. Od 2005 roku na stałe pracuje we Francji, jest choreografem formacji Wontanara. Występuje na scenie, tworząc niepowtarzalną afrykańską jakość francuskiej sztuki scenicznej.

Diaka Camara – mieszka w Czechach. Tańczyła w Gwinei, w legendarnym Ballet Soleil d’Afrique. Tam też zdobyła doświadczenie nauczycielki tańca, ucząc afro studentów z całego świata, którzy przyjeżdżali na warsztaty do Conakry. Obecnie propaguje taniec i muzykę zachodnioafrykańską w Czechach, gdzie prowadzi regularnie warsztaty i występuje z wieloma zespołami.

Aminata Toure – mieszka w Belgii. Tańczyła w balecie Sourakhata. Współpracowała z takimi artystami jak Soriba Simbo Camara i Fanta Yoyo. Została zauważona podczas festiwali w Conakry i otrzymała zaproszenie do Europy od znanego tancerza – choreografa Georges Momboye . W 2008 roku rozpoczęła swoją karierę w Europie, w 2009 podjęła na stałe współpracę z teatrem muzycznym w Belgii, gdzie pracuje do dziś, uczestnicząc w międzynarodowych projektach

 

Galeria

Art Gibami

Art Gibami

Art Gibami

Art Gibami

FOLKI plakat

Video

Brak komentarzy

Bądź pierwszy i rozpocznij dyskusję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


BOK Białostocki Ośrodek Kultury